Zprávy / Pozvánky

Punctum uzavírá jarní sezónu

Punctum uzavírá jarní sezónu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.06.2023

Žižkovský komunitní prostor Punctum představí v červnu trojici výjimečných večerů. V rámci série Sonitus vystoupí veterán japonské experimentální a improvizační scény Učihaši Kazuhisa, který bude využívat kuriózní nástroj daxofon, digitální experimentátor Ludwig Wandinger s neklidnou hyperreálnou elektronikou a na sklonku měsíce také niněrista Yann Gourdon z kultovní drone/krautové formace France.

Ve čtvrtek 15. června se naskytne vzácná příležitost poslechnout si naživo jeden z vůbec nejzvláštnějších nástrojů. Daxofon pojmenoval jeho vynálezce Hans Reichel podle jeho specifického zvuku (dachs je německy jezevec), který může připomínat robotická zvířata i barovou kapelu v představách Davida Lynche. Hudebníků, kteří jej ovládají, je minimum a jedním z těch výrazných je Učihaši Kazuhisa, jinak vynikající kytarista a veterán japonské experimentální scény, který hrál s Jošihidem Ótomo v Ground Zero, s Fredem Frithem nebo se Senyawou. Na pražském koncertě jej doprovodí barevnou kytarovou abstrakcí Obelisk of Light.

Následující večer představí současnější pojetí experimentu. Ludwig Wandinger vydává na Orange Milk nebo Gin & Platonic detailní, prokreslenou hudbu, která přes nelineární vývoj jako by modelovala prostředí, které je dostatečně konzistentní na to, aby vtahovalo. Vedle neklidného maximalismu ale vytváří i neprvoplánově meditativní plochy. Ve čtvrtek 22. června se vedle něj představí argentinský soundartista Melmann, pro kterého jsou charakteristické harfy a jemné elektroakustické koláže na hraně new age, a Enchanted Lands, postambientní producentka inspirující se herními světy, trancem i new age.

Na třetím červnovém Sonitu se Punctum vrátí ke kořenům a představí droneový večer. Yann Gourdon vytváří monolitické niněrové plochy jednak v krautrockovém triu France, jednak v kolektivu La Nòvia. Jeho přístup k žánru dokazuje, že drone nemusí být statický nebo uklidňující, naopak v něm je divokost francouzského folku blízká ryčným zvukům dud i hypnotickému black metalu. Klidnější a členitější pojetí představí domácí projekty timmi a Flashing Astraptes. V prvním případě můžeme čekat pohyb na hraně hluku a meditace, v druhém pohyb mezi ambientním písničkářstvím a abstrakcí, který může být neklidnější odpovědí na Grouper.

Info

Učihaši Kazuhisa (jp) + Obelisk of Light
15. 6. 2023 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

Ludwig Wandinger (de) + Melmann (ar) + Enchanted Lands
22. 6. 2023 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

Yann Gourdon (fr) + timmi + Flashing Astraptes
28. 6. 2023 19:30
Punctum, Praha
Fb událost

foto © se svolením Punctumu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace