Zprávy

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

redakce | Zprávy | 09.05.2019

Radio Študent Ljubljana, jedna z nejstarších nezávislých rádiových stanic v Evropě, slaví padesát let. Následující seznam deseti současných slovinských jmen slouží jako průvodce místní scénou a jejími klíčovými reprezentanty. „Shrnout něco tak obsáhlého je samozřejmě nemožné, ale alespoň jsem se o to pokusil,“ říká o svém výběru Nik Drozg, manažer koncertních oslav rádia.

Nikki Louder
Nikki Louder je noiserocková kapela z města Kamnik poblíž Ljubljaně, která hraje už dvanáct let. Jejich desky vycházejí na Moonlee Records, jednom z nejsilnějších alternativních labelů ve Slovinsku. Ten vydává spoustu kapel ze zemí bývalé Jugoslávie, jako například Repetitor nebo Bernays Propaganda.

Nesesari Kakalulu
Mladé afrobeatové uskupení s více členy než máte prstů na ruce, které vychází převážně z hudební školy legendárního jazzového bubeníka Zlatka Kaučiče. Nedávno se kapela zúčastnila Club Marathon, dvouměsíčního víkendového turné po slovinských klubech, organizovaného Radiem Študent.

Warrego Valles
Warrego Valles alias producenti NinaBelle a Nina Hudej hrají leftfield techno a vydali dvě alba na jednom z nejdůležitějších slovinských elektronických labelů Kamizdat. Navíc provozují bar Pritličje v centru Ljubljaně, kde pravidelně umožňují vystupovat mladým djům a zároveň pořádají diskuze a konference zaměřené na politická a kulturní témata.

Darla Smoking (Kapa, Pass The Bless)
Darla Smoking je netradiční duo kombinující dub s world music a elektronikou. Tvoří jej Nac obsluhující elektroniku a Jaka Berger Brgs, bubeník, jehož zájem zahrnuje freejazz a experimentální hudbu, ale i rock’n’roll. Jejich poslední album Pass the Bless vyšlo ve spolupráci s rakouským labelem Well Gedacht a podílí se na něm producenti a rappeři z Blízkého Východu.

Olfamož
Andrej Fon je jednou z hlavních postav slovinské hudební improvizace. Jeho projekt Oflamož, rozrůstající se do kapelní podoby jménem Olfamoštvo, tvoří oceňovaná mladá jména jazzové improvizace a album Hupam, da ste dobro vydalo v loňském roce Radio Študent na vlastním labelu ZARŠ.

Jimmy Barka Experience
Jimmy Barka Experience propojují živou hudbu a djing. Toto trio tvoří dvě zavedená jména na elektronické scéně Borka a Bakto a jeden z nejvšestrannějších bubeníků v zemi Marjan Stanić. Bývají popisováni jako letecký speciál na trase Peru - Baku. Není co dodávat.

Matter
Matter je velmi polarizující rapová skupina/boy band, která od samého začátku vyvolává rozporuplné reakce v rámci komunity Rádia Študent i mimo ni. Jejich texty jsou postavené na dvojsmyslech, oxymóronech, lokálním slangu a interních vtípcích. Přesto - nebo možná právě proto - dosáhli mezinárodního úspěchu.

The Canyon Observer
The Canyon Observer je postmetalová kapela z Ljubljaně, upsaná Kapa Records, alternativnímu labelu úzce napojenému na Gala Hala, což je největší klub autonomního kulturního centra Metelkova. Právě se vrátili z tour po Kubě a s koncertováním nepolevují.

Širom
Jedním z nejzajímavějších a nejúspěšnějších jmen slovinského exportu je trio Širom produkující "acoustic folk trance drone avant-garde experimental”. Své poslední album vydali na labelu Glitterbeat, vedle jmen jako Altin Gün, Gaye Su Akyol nebo Yonatan Gat.

Vid Vai
Houseový a techno producent vydal nespočet singlů a EP na různých evropských labelech, ale jeho kreativním domovem zůstává kolektiv zaměřený na netradiční elektroniku Phi, který také organizuje klubové koncerty a večírky v legendárním klubu K4.

Info

Radio Študent Ljubljana
web rádia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Decultivate před Full of Hell, na Brutal Assaultu i s novou deskou

redakce 21.05.2019

Další porce špinavého hardcoru v duchu Cursed nebo Baptists říznutého skandinávským crustem vyjde jako limitované split LP.

Gwenifer Raymond: american primitive po velšsku

redakce 21.05.2019

Kytaristka Gwenifer Raymond vystoupí v Punctu s precizními suitami ve stylu american primitive.

Jihoafrický písničkář Jeremy Loops odstartuje podzimní turné v Praze

redakce 21.05.2019

Díky prolínání živé hudby se zvukovými smyčkami i vřelým kontaktem s diváky se celý večer mění ve velkou spontánní jam-session.

Full Moon #97 – Ve své vlastní kategorii

redakce 20.05.2019

Angažovanost vstoupila poměrně razantně již před několika lety do světa žebříčkového popu a ve Full Moonu bylo této skutečnosti věnováno mnoho textů. V čísle #97 se Solange na obálce v…

Volbeat se vrátí společně s Baroness

redakce 20.05.2019

Volbeat potvrdili návrat sedmým albem Rewind, Replay, Rebound. Živě ho představí v Praze spolu s Baroness a Danko Jones.

Insania podruhé pokřtí Kacířův kancionál

redakce 20.05.2019

Křest provokativní knihy nabité energií hříchu, třaskavými tématy a humorem proběhne v žižkovském Paláci Akropolis.

Literární festival Inverze znovu pohltí Dolní oblast Vítkovice

redakce 20.05.2019

Druhý ročník festivalu Inverze, který se koná poslední květnový víkend v Ostravě, představí různorodé přístupy k literatuře.

Pražské Quadriennale uvede performance narušující veřejný prostor

redakce 20.05.2019

Boření hranic a mezioborové prolínání je jedním z důležitých bodů umělecké koncepce této největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie.

Bad Names budou mít showcase v Kasárnách

redakce 19.05.2019

Pražský nezávislý hudební label Bad Names na podiu Kasáren představí v plné sestavě svou dystopickou elektroniku i písničkářství 3.0.

Těžkotonážní Sumac zpět v Praze

redakce 19.05.2019

Oblíbenému a někdy nadužívanému spojení drtivý riff dávají Sumac zcela nový řád a význam. Návrat do Prahy po dvou letech.