Zprávy

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

redakce | Zprávy | 09.05.2019

Radio Študent Ljubljana, jedna z nejstarších nezávislých rádiových stanic v Evropě, slaví padesát let. Následující seznam deseti současných slovinských jmen slouží jako průvodce místní scénou a jejími klíčovými reprezentanty. „Shrnout něco tak obsáhlého je samozřejmě nemožné, ale alespoň jsem se o to pokusil,“ říká o svém výběru Nik Drozg, manažer koncertních oslav rádia.

Nikki Louder
Nikki Louder je noiserocková kapela z města Kamnik poblíž Ljubljaně, která hraje už dvanáct let. Jejich desky vycházejí na Moonlee Records, jednom z nejsilnějších alternativních labelů ve Slovinsku. Ten vydává spoustu kapel ze zemí bývalé Jugoslávie, jako například Repetitor nebo Bernays Propaganda.

Nesesari Kakalulu
Mladé afrobeatové uskupení s více členy než máte prstů na ruce, které vychází převážně z hudební školy legendárního jazzového bubeníka Zlatka Kaučiče. Nedávno se kapela zúčastnila Club Marathon, dvouměsíčního víkendového turné po slovinských klubech, organizovaného Radiem Študent.

Warrego Valles
Warrego Valles alias producenti NinaBelle a Nina Hudej hrají leftfield techno a vydali dvě alba na jednom z nejdůležitějších slovinských elektronických labelů Kamizdat. Navíc provozují bar Pritličje v centru Ljubljaně, kde pravidelně umožňují vystupovat mladým djům a zároveň pořádají diskuze a konference zaměřené na politická a kulturní témata.

Darla Smoking (Kapa, Pass The Bless)
Darla Smoking je netradiční duo kombinující dub s world music a elektronikou. Tvoří jej Nac obsluhující elektroniku a Jaka Berger Brgs, bubeník, jehož zájem zahrnuje freejazz a experimentální hudbu, ale i rock’n’roll. Jejich poslední album Pass the Bless vyšlo ve spolupráci s rakouským labelem Well Gedacht a podílí se na něm producenti a rappeři z Blízkého Východu.

Olfamož
Andrej Fon je jednou z hlavních postav slovinské hudební improvizace. Jeho projekt Oflamož, rozrůstající se do kapelní podoby jménem Olfamoštvo, tvoří oceňovaná mladá jména jazzové improvizace a album Hupam, da ste dobro vydalo v loňském roce Radio Študent na vlastním labelu ZARŠ.

Jimmy Barka Experience
Jimmy Barka Experience propojují živou hudbu a djing. Toto trio tvoří dvě zavedená jména na elektronické scéně Borka a Bakto a jeden z nejvšestrannějších bubeníků v zemi Marjan Stanić. Bývají popisováni jako letecký speciál na trase Peru - Baku. Není co dodávat.

Matter
Matter je velmi polarizující rapová skupina/boy band, která od samého začátku vyvolává rozporuplné reakce v rámci komunity Rádia Študent i mimo ni. Jejich texty jsou postavené na dvojsmyslech, oxymóronech, lokálním slangu a interních vtípcích. Přesto - nebo možná právě proto - dosáhli mezinárodního úspěchu.

The Canyon Observer
The Canyon Observer je postmetalová kapela z Ljubljaně, upsaná Kapa Records, alternativnímu labelu úzce napojenému na Gala Hala, což je největší klub autonomního kulturního centra Metelkova. Právě se vrátili z tour po Kubě a s koncertováním nepolevují.

Širom
Jedním z nejzajímavějších a nejúspěšnějších jmen slovinského exportu je trio Širom produkující "acoustic folk trance drone avant-garde experimental”. Své poslední album vydali na labelu Glitterbeat, vedle jmen jako Altin Gün, Gaye Su Akyol nebo Yonatan Gat.

Vid Vai
Houseový a techno producent vydal nespočet singlů a EP na různých evropských labelech, ale jeho kreativním domovem zůstává kolektiv zaměřený na netradiční elektroniku Phi, který také organizuje klubové koncerty a večírky v legendárním klubu K4.

Info

Radio Študent Ljubljana
web rádia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Festival Colour Meeting zve do Poličky

redakce 19.07.2019

Hudba, divadlo, výtvarné díly i krátkodobé výstavy, domácí kuchyně servírovaná mezi středověkými hradbami a rybníkem.

Očekávaný horor Slunovrat v kinech

redakce 19.07.2019

Slavnost může začít. Slunovrat, možná vůbec nejočekávanější horor letošního roku, vstoupí v srpnu do českých kin.

Pozvánka na výstavu: Situation Silesia

redakce 19.07.2019

Iniciativa výstavy Situace Silesia 2019 navazuje na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017.

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.

Full Moon #99–100: (První) stovka na krku

redakce 16.07.2019

V úterý 16. července to bude přesně tři tisíce tři sta šedesát dva dní, co vyšlo první číslo Full Moonu, a právě v tento den se na stáncích objeví vydání…

Cílová rovinka Fluff Festu letos v Praze

redakce 16.07.2019

Pořadatelé se letos rozhodli přenést kousek Fluff Festu i do svého smíchovského zázemí. Do Prahy přijedou Birds in Row.