Zprávy

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

Radio Študent Ljubljana: 10 současných slovinských jmen, která byste měli znát

redakce | Zprávy | 09.05.2019

Radio Študent Ljubljana, jedna z nejstarších nezávislých rádiových stanic v Evropě, slaví padesát let. Následující seznam deseti současných slovinských jmen slouží jako průvodce místní scénou a jejími klíčovými reprezentanty. „Shrnout něco tak obsáhlého je samozřejmě nemožné, ale alespoň jsem se o to pokusil,“ říká o svém výběru Nik Drozg, manažer koncertních oslav rádia.

Nikki Louder
Nikki Louder je noiserocková kapela z města Kamnik poblíž Ljubljaně, která hraje už dvanáct let. Jejich desky vycházejí na Moonlee Records, jednom z nejsilnějších alternativních labelů ve Slovinsku. Ten vydává spoustu kapel ze zemí bývalé Jugoslávie, jako například Repetitor nebo Bernays Propaganda.

Nesesari Kakalulu
Mladé afrobeatové uskupení s více členy než máte prstů na ruce, které vychází převážně z hudební školy legendárního jazzového bubeníka Zlatka Kaučiče. Nedávno se kapela zúčastnila Club Marathon, dvouměsíčního víkendového turné po slovinských klubech, organizovaného Radiem Študent.

Warrego Valles
Warrego Valles alias producenti NinaBelle a Nina Hudej hrají leftfield techno a vydali dvě alba na jednom z nejdůležitějších slovinských elektronických labelů Kamizdat. Navíc provozují bar Pritličje v centru Ljubljaně, kde pravidelně umožňují vystupovat mladým djům a zároveň pořádají diskuze a konference zaměřené na politická a kulturní témata.

Darla Smoking (Kapa, Pass The Bless)
Darla Smoking je netradiční duo kombinující dub s world music a elektronikou. Tvoří jej Nac obsluhující elektroniku a Jaka Berger Brgs, bubeník, jehož zájem zahrnuje freejazz a experimentální hudbu, ale i rock’n’roll. Jejich poslední album Pass the Bless vyšlo ve spolupráci s rakouským labelem Well Gedacht a podílí se na něm producenti a rappeři z Blízkého Východu.

Olfamož
Andrej Fon je jednou z hlavních postav slovinské hudební improvizace. Jeho projekt Oflamož, rozrůstající se do kapelní podoby jménem Olfamoštvo, tvoří oceňovaná mladá jména jazzové improvizace a album Hupam, da ste dobro vydalo v loňském roce Radio Študent na vlastním labelu ZARŠ.

Jimmy Barka Experience
Jimmy Barka Experience propojují živou hudbu a djing. Toto trio tvoří dvě zavedená jména na elektronické scéně Borka a Bakto a jeden z nejvšestrannějších bubeníků v zemi Marjan Stanić. Bývají popisováni jako letecký speciál na trase Peru - Baku. Není co dodávat.

Matter
Matter je velmi polarizující rapová skupina/boy band, která od samého začátku vyvolává rozporuplné reakce v rámci komunity Rádia Študent i mimo ni. Jejich texty jsou postavené na dvojsmyslech, oxymóronech, lokálním slangu a interních vtípcích. Přesto - nebo možná právě proto - dosáhli mezinárodního úspěchu.

The Canyon Observer
The Canyon Observer je postmetalová kapela z Ljubljaně, upsaná Kapa Records, alternativnímu labelu úzce napojenému na Gala Hala, což je největší klub autonomního kulturního centra Metelkova. Právě se vrátili z tour po Kubě a s koncertováním nepolevují.

Širom
Jedním z nejzajímavějších a nejúspěšnějších jmen slovinského exportu je trio Širom produkující "acoustic folk trance drone avant-garde experimental”. Své poslední album vydali na labelu Glitterbeat, vedle jmen jako Altin Gün, Gaye Su Akyol nebo Yonatan Gat.

Vid Vai
Houseový a techno producent vydal nespočet singlů a EP na různých evropských labelech, ale jeho kreativním domovem zůstává kolektiv zaměřený na netradiční elektroniku Phi, který také organizuje klubové koncerty a večírky v legendárním klubu K4.

Info

Radio Študent Ljubljana
web rádia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Přípravy na 24. Ji.hlavu jsou v plném proudu

redakce 28.05.2020

Novinkou letošního ročníku je prodej Early bird akreditací spojený s donátorstvím. Od konce března si akreditaci na festival pořídilo více než 870 návštěvníků.

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

Saténové Ruky predstavili nový videoklip

redakce 28.05.2020

V klipe pozorujeme jeden znudený pár, ktorý prechádza celým rokom bez väčšieho záujmu a túži po niečom, čo práve nemá.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

KlipyTipy: BBP – Labutě z Valdic

redakce 27.05.2020

Video Labutě z Valdic vzniklo netradiční technikou písečné animace, při které se prsty kreslí do vrstvy písku na podsvětlené skleněné desce.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Nové rapové album Cermaque

redakce 26.05.2020

Jubilejní desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů, a to i díky dlouhé řadě hostů.

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Chief Bromden mají nové termíny křtů alba Slunovrat

redakce 25.05.2020

Kvůli koronaviru museli lonští vítězové 1Band2Play křest desky odkládat, konečně ale mají nový termín.

"Uzavřít etapu." Amelie Siba pokřtí debutové album Dye My Hair

redakce 25.05.2020

Vítězka 1Band2Play Amelie Siba pokřtí svou debutovou desku Dye My Hair v Praze a Brně.