Zprávy / Festivalové

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.03.2015

Letošní ročník nabídne exkluzivní kombinaci zcela nových počinů i objevů minulých ročníků, z nichž se mezitím staly stálice. Doprovodné koncerty letos poprvé vystoupí ze stínu hlavního festivalového víkendu, jemuž se náplní přinejmenším vyrovnají.

Festival Respect, stylově jedinečná a nejdéle fungující přehlídka world music v Česku, si vybudoval unikátní renomé. Každý z jeho osmnácti ročníků mapuje neznámé hudební oblasti a kontinuálně rozšiřuje kulturní obzor posluchačů. Právě Respect představil našemu publiku styly, které se později staly světovými hudebními trendy: pouštní blues z Mali, etiopský jazz i romskou hudbu z Balkánu.


Překračování žánrových hranic, které bylo od počátku ústřední vizí Respektu, symbolizuje zahajovací koncert: v úterý 26. 5. vystoupí v Rudolfinu ansámbl Hortus Musicus z Estonska, řazený ve svém žánru, podobně jako Kronos Quartet, do první ligy. Propojování historie, současnosti a etnických vlivů posouvá Hortus Musicus na zcela novou platformu. V jeho repertoáru, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se prolíná renesance s mimoevropskou hudbou i soudobou tvorbou včetně skladeb Arvo Pärta, komponovaných přímo pro ansámbl.

Naopak nejmladší generaci 6 - 10 let je určena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka ve čtvrtek 28. 5. v 10 hodin v Paláci Akropolis. Nové proudy od Etiopie až po Benelux mapuje dvojkoncert v pondělí 1. 6. v Akropoli. Veterána etiopského jazzu Hailu Mergiu, k jehož spoluhráčům patřili velikáni Mulatu Astatke či Duke Elington, tentokrát doprovodí elitní australská rytmika s bubeníkem Tony Buckem (The Necks) a Mikem Majkowskim na kontrabas. ZEA je sólový projekt Arnolda De Boera, zpěváka holandských průkopníků The EX. Svým syrovým elektrickým lo-fi blues získal ZEA během předešlých návštěv v Praze řadu fanoušků a tentokrát se představí s novým programem.


Hlavní festivalový open air víkend proběhne 13. a 14. června, místo konání a kompletní program bude odhalen za dva týdny. Mezi potvrzená jména patří britsko-indická zpěvačka Susheela Raman. Od svého prvního koncertu na Respectu roku 2005 prošla úctyhodným vývojem a vytvořila s kytaristou Samuelem Millsem sérii projektů s hudebníky z jihu Indie, kam každoročně jezdí čerpat novou inspiraci.

Marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana, který na Respectu vystoupil v roce 2008, propojil polyfonní zpěvy Středomoří s ostrými rytmy severní Afriky, loni odehrál jeden z nejsilnějších koncertů festivalu Colours of Ostrava. Na letošním Respectu vystoupí s repertoárem, který je napůl cesty mezi akční poezií marseillských kabaretů a transovní hudbou Maroka.

Prvním ohlášenou novinkou je kytarista Paolo Angeli ze Sardinie, který patřil vrcholným překvapením loňského festivalu Womex. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardistou Fredem Frithem a zpěvačkou Björk. Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven bohatý dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými delikatesami, prodej hudebních nosičů a literatury, stánky neziskových organizací a další atrakce.

Info

Respect 2015
13. - 14. 6. 2015

www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční

redakce 16.05.2020

Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními.

Pořadatelé JazzFestBrno chystají první jazzový showcase festival u nás

redakce 15.05.2020

Central European Jazz Showcase je novinkou v aktivitách pořadatelů jednoho z největších středoevropských jazzových festivalů.

Festival Pop Messe se uskuteční až v roce 2021

redakce 14.05.2020

Město letos využije uvolněnou polovinu dosud nevyplacené dotace na další pomoc v řešení dopadů pandemie COVID-19 na oblast kultury.