Zprávy / Festivalové

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.03.2015

Letošní ročník nabídne exkluzivní kombinaci zcela nových počinů i objevů minulých ročníků, z nichž se mezitím staly stálice. Doprovodné koncerty letos poprvé vystoupí ze stínu hlavního festivalového víkendu, jemuž se náplní přinejmenším vyrovnají.

Festival Respect, stylově jedinečná a nejdéle fungující přehlídka world music v Česku, si vybudoval unikátní renomé. Každý z jeho osmnácti ročníků mapuje neznámé hudební oblasti a kontinuálně rozšiřuje kulturní obzor posluchačů. Právě Respect představil našemu publiku styly, které se později staly světovými hudebními trendy: pouštní blues z Mali, etiopský jazz i romskou hudbu z Balkánu.


Překračování žánrových hranic, které bylo od počátku ústřední vizí Respektu, symbolizuje zahajovací koncert: v úterý 26. 5. vystoupí v Rudolfinu ansámbl Hortus Musicus z Estonska, řazený ve svém žánru, podobně jako Kronos Quartet, do první ligy. Propojování historie, současnosti a etnických vlivů posouvá Hortus Musicus na zcela novou platformu. V jeho repertoáru, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se prolíná renesance s mimoevropskou hudbou i soudobou tvorbou včetně skladeb Arvo Pärta, komponovaných přímo pro ansámbl.

Naopak nejmladší generaci 6 - 10 let je určena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka ve čtvrtek 28. 5. v 10 hodin v Paláci Akropolis. Nové proudy od Etiopie až po Benelux mapuje dvojkoncert v pondělí 1. 6. v Akropoli. Veterána etiopského jazzu Hailu Mergiu, k jehož spoluhráčům patřili velikáni Mulatu Astatke či Duke Elington, tentokrát doprovodí elitní australská rytmika s bubeníkem Tony Buckem (The Necks) a Mikem Majkowskim na kontrabas. ZEA je sólový projekt Arnolda De Boera, zpěváka holandských průkopníků The EX. Svým syrovým elektrickým lo-fi blues získal ZEA během předešlých návštěv v Praze řadu fanoušků a tentokrát se představí s novým programem.


Hlavní festivalový open air víkend proběhne 13. a 14. června, místo konání a kompletní program bude odhalen za dva týdny. Mezi potvrzená jména patří britsko-indická zpěvačka Susheela Raman. Od svého prvního koncertu na Respectu roku 2005 prošla úctyhodným vývojem a vytvořila s kytaristou Samuelem Millsem sérii projektů s hudebníky z jihu Indie, kam každoročně jezdí čerpat novou inspiraci.

Marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana, který na Respectu vystoupil v roce 2008, propojil polyfonní zpěvy Středomoří s ostrými rytmy severní Afriky, loni odehrál jeden z nejsilnějších koncertů festivalu Colours of Ostrava. Na letošním Respectu vystoupí s repertoárem, který je napůl cesty mezi akční poezií marseillských kabaretů a transovní hudbou Maroka.

Prvním ohlášenou novinkou je kytarista Paolo Angeli ze Sardinie, který patřil vrcholným překvapením loňského festivalu Womex. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardistou Fredem Frithem a zpěvačkou Björk. Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven bohatý dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými delikatesami, prodej hudebních nosičů a literatury, stánky neziskových organizací a další atrakce.

Info

Respect 2015
13. - 14. 6. 2015

www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.