Zprávy / Festivalové

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

Respect festival oslaví 18. narozeniny bohatým programem

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.03.2015

Letošní ročník nabídne exkluzivní kombinaci zcela nových počinů i objevů minulých ročníků, z nichž se mezitím staly stálice. Doprovodné koncerty letos poprvé vystoupí ze stínu hlavního festivalového víkendu, jemuž se náplní přinejmenším vyrovnají.

Festival Respect, stylově jedinečná a nejdéle fungující přehlídka world music v Česku, si vybudoval unikátní renomé. Každý z jeho osmnácti ročníků mapuje neznámé hudební oblasti a kontinuálně rozšiřuje kulturní obzor posluchačů. Právě Respect představil našemu publiku styly, které se později staly světovými hudebními trendy: pouštní blues z Mali, etiopský jazz i romskou hudbu z Balkánu.


Překračování žánrových hranic, které bylo od počátku ústřední vizí Respektu, symbolizuje zahajovací koncert: v úterý 26. 5. vystoupí v Rudolfinu ansámbl Hortus Musicus z Estonska, řazený ve svém žánru, podobně jako Kronos Quartet, do první ligy. Propojování historie, současnosti a etnických vlivů posouvá Hortus Musicus na zcela novou platformu. V jeho repertoáru, zaměřeném na nejnáročnější posluchače, se prolíná renesance s mimoevropskou hudbou i soudobou tvorbou včetně skladeb Arvo Pärta, komponovaných přímo pro ansámbl.

Naopak nejmladší generaci 6 - 10 let je určena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka ve čtvrtek 28. 5. v 10 hodin v Paláci Akropolis. Nové proudy od Etiopie až po Benelux mapuje dvojkoncert v pondělí 1. 6. v Akropoli. Veterána etiopského jazzu Hailu Mergiu, k jehož spoluhráčům patřili velikáni Mulatu Astatke či Duke Elington, tentokrát doprovodí elitní australská rytmika s bubeníkem Tony Buckem (The Necks) a Mikem Majkowskim na kontrabas. ZEA je sólový projekt Arnolda De Boera, zpěváka holandských průkopníků The EX. Svým syrovým elektrickým lo-fi blues získal ZEA během předešlých návštěv v Praze řadu fanoušků a tentokrát se představí s novým programem.


Hlavní festivalový open air víkend proběhne 13. a 14. června, místo konání a kompletní program bude odhalen za dva týdny. Mezi potvrzená jména patří britsko-indická zpěvačka Susheela Raman. Od svého prvního koncertu na Respectu roku 2005 prošla úctyhodným vývojem a vytvořila s kytaristou Samuelem Millsem sérii projektů s hudebníky z jihu Indie, kam každoročně jezdí čerpat novou inspiraci.

Marseillský vokální sbor Lo Cor de la Plana, který na Respectu vystoupil v roce 2008, propojil polyfonní zpěvy Středomoří s ostrými rytmy severní Afriky, loni odehrál jeden z nejsilnějších koncertů festivalu Colours of Ostrava. Na letošním Respectu vystoupí s repertoárem, který je napůl cesty mezi akční poezií marseillských kabaretů a transovní hudbou Maroka.

Prvním ohlášenou novinkou je kytarista Paolo Angeli ze Sardinie, který patřil vrcholným překvapením loňského festivalu Womex. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardistou Fredem Frithem a zpěvačkou Björk. Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven bohatý dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými delikatesami, prodej hudebních nosičů a literatury, stánky neziskových organizací a další atrakce.

Info

Respect 2015
13. - 14. 6. 2015

www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace