Zprávy / Festivalové

Richard Bona i Dan Bárta s filharmonií

Richard Bona i Dan Bárta s filharmonií

redakce | Zprávy / Festivalové | 05.12.2016

První koncert obstará Richard Bona, muž přezdívaný "africký Sting". Původem kamerunský hudebník žijící převážně v New Yorku a Paříži rád čerpá inspiraci v nejrůznějších koutech světa. Tentokrát se devětačtyřicetiletý multiinstrumentalista, především však baskytarista, vypravil do Latinské Ameriky a z tamních hudebníků sestavil Mandekan Cubano, kapelu tvořenou krom rodilých Kubánců, pianisty Osmanyho Paredese a trumpetisty Dennise Hernandeze, také muzikanty z Venezuely a Mexika.

Druhá hudební lahůdka večera bude složena z čistě domácích ingrediencí. Vystoupení zpěváka Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno slavilo úspěch již při své letní premiéře na Špilberku. Repertoár projektu překračujícího žánry tvoří známé skladby od Led Zeppelin, Björk nebo Jamiroquai v orchestrálních aranžích. Limitovaná vánoční série vstupenek na tento dvojkoncert v cenách od 390 korun je v prodeji od 1. prosince na webu nejkoncerty.cz, v prodejní síti Ticketportal a v běžných kamenných předprodejích. Více informací na jazzfestbrno.cz.

"Richard Bona se do Brna vrací po deseti letech, ale se zcela odlišným projektem. Bona je jedním z mála členů elitního klubu hudebníků, jejichž stylová přizpůsobivost je téměř bezbřehá. Jeho africké kořeny jsou nabíledni, jeho afinita k latinskoamerické hudbě dobře známá a umění s nadhledem se pohybovat ve světě "fusion jazzu" a sofistikovaného popu mnohokrát zdokumentované. Já sám jsem mimo jiné zvědav, kam se posunulo jeho umění pódiové prezentace, protože frontman byl vždy excelentní," říká Vilém Spilka, umělecký ředitel JazzFestu Brno.


Richard Bona, vlastním jménem Bona Pinder Yayumayalolo, vyrůstal v hudební rodině. Jeho otec byl zpěvák a perkusionista a matka zpěvačka. Ve čtyřech letech se Bona začal učit hrát na balafon, a už v pěti vystupoval v místním kostele. Protože jeho rodina byla chudá, vyráběl si většinu hudebních nástrojů sám, a to včetně flétny a kytary. Ta prý měla struny nataženy přes nádrž ze starého motocyklu. Pověst o jeho talentu se brzy rozkřikla, a tak Bona dostával pozvánky na různé festivaly a slavnosti. V 80. letech začal koketovat s jazzem a pod vlivem desek Jaca Pastoria obrátil pozornost k baskytaře. Když mu bylo 22 let, emigroval do Německa, později se přestěhoval do Francie, kde se věnoval studiu hudby a samozřejmě i aktivnímu hraní. Od poloviny 90. let se přesunul do New Yorku a sbíral zkušenosti po boku známých jazzmanů, jakými jsou Pat Metheny, Randy Brecker nebo Steve Gadd. Zároveň se věnoval vlastní autorské tvorbě, v níž nikdy neměl daleko k latinskoamerickým vlivům. „Mandekan Cubano začínají tam, kde Buena Vista Social Club skončil,“ uvádí samotný Bona k projektu, který si mezi svými dalšími pestrými aktivitami hýčká už asi pět let. Letos Mandekan Cubano vydalo desku Heritage, jedná se už o devátý kapelnický počin v Bonově bohaté diskografii.


Tvůrčí spojení Dana Bárty a tria Roberta Balzara není na brněnském JazzFestu žádnou novinkou. Řada fanoušků jistě vzpomíná na jejich úspěšné vystoupení v Janáčkově divadle v letech 2007 a 2013. Tentokrát však dostane obvyklý dialog ještě třetího hráče do party a nebude jím nikdo menší, než šestapadesátičlenný orchestr brněnské filharmonie. "Další exkluzivní projekt iniciovaný Filharmonií Brno a JazzFestem navazuje na úspěšné spolupráce s hudebními velikány Avishaiem Cohenem a Richardem Gallianem. Navíc jsme na rozdíl od předchozích projektů vsadili na zdejší aranžéry Jiřího Levíčka a Roberta Balzara a vyplatilo se. Jejich úpravy si hned při premiéře získaly srdce posluchačů," popisuje vznik projektu Spilka.

Vzniklo tak unikátní spojení kritiky ceněné a zároveň posluchači mimořádně oblíbené jazzové formace Robert Balzar Trio, symfonického orchestru Filharmonie Brno a populárního multižánrového zpěváka a autora Dana Bárty, jehož eklektická tvorba je zakořeněna spíše v rocku a soulu. Stylově patří toto spojení na pomezí jazzu a popu, jejich společný výtvor je navíc konceptuální a syntetický. Sestava Robert Balzar Trio se v nedávné minulosti postupně obměňovala až k dnešní podobě, kdy ji tvoří kontrabasista Robert Balzar, pianista Jiří Levíček a hráč na bicí nástroje Kamil Slezák. Dan Bárta s triem spolupracuje od roku 1999 a z jejich první společné desky Theyories pochází základní hudební materiál pro většinu orchestrálních aranží z pera Jiřího Levíčka a Roberta Balzara.

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno už před měsícem představili také první z hvězdných jmen příštího ročníku. Do Brna opět zavítá klavírní virtuos a dvaadvacetinásobný držitel Grammy Chick Corea. Tentokrát na festival přijede s triem, v němž mu sekundují basový mistr triové disciplíny Eddie Gomez a nejvyhledávanější současný jazzový bubeník Brian Blade. Koncert Chick Corea Tria se uskuteční 4. května 2017 v Bobycentru. Podrobnější informace najdou zájemci na webu jazzfestbrno.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.