Zprávy / Offtopic-Novinky

Richard Müller znovu nahý a Nepoznaný

Richard Müller znovu nahý a Nepoznaný

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 27.01.2017

Šedesát dní v průběhu tří let. Přesně tak dlouho trvalo natáčení dokumentárního filmu mladého slovenského režiséra Mira Rema o životě a kariéře legendárního zpěváka Richarda Müllera. Z více než 200 hodin materiálu pak vznikl hodinu a půl dlouhý intimní portrét, který pod názvem Nepoznaný uvádí 2. 2. do kin Asociace českých filmových klubů. Nepoznaný je však filmem, ke kterému se Müller ani jeho okolí nehlásí...

Bylo by však chybou přistupovat k dokumentárnímu filmu Richard Müller: Nepoznaný jako ke snímku, který se jen snaží vytáhnout na světlo skandální detaily ze zpěvákova soukromého života. Režisér Miro Remo sice ukazuje Müllerovo soukromí, jeho vnitřní bitvy i nevyřešené konflikty, ale namísto bulvární senzace přichází s výpovědí o člověku, který je příliš pevně chycený v soukolí, z nějž nemůže (anebo nechce) vystoupit. "Týmto dňom sa končí moja kariéra," říká vyčerpaný a dýchavičný Müller po jednom z koncertů. "Ale hovno končí," odpovídá striktně jeden z členů jeho týmu. "Ty si v štádiu, kedy skončiť nemôžeš." Film se tak stává citlivým portrétem člověka, který v nelehkém prostředí šoubyznysu bojuje svou nelehkou bitvu s duševním onemocněním.


"Richard film viděl. Zhrozil se. Po poměrně vypjaté debatě se svými spolupracovníky, kteří se zhrozili ještě víc, však řekl, že film pustí do světa i tak. Řekl to rozhořčeně, ale jasně. Dnes však tvrdí, že o žádném filmu neví, což je samozřejmě nesmysl," říká režisér Miro Remo, který patří k největším talentům nastupující slovenské generace filmařů. Vystudoval režii na VŠMU v Bratislavě, tři z jeho studentských filmů byly uvedeny na festivalech po celém světě a získaly dohromady více než 40 ocenění. V roce 2014 Remo dokončil celovečerní dokument z prostředí ilavské věznice s názvem Comeback. V loňském roce pak natočil kontroverzní snímek o slovenské popkultuře Cooltúra, který měl na Slovensku problémy s oficiálním uvedením.

Remův film je nesmlouvavý, bolestně obnažující, ale zároveň chápavý a vtipný. V divákovi vyvolává množství emocí, které souvisejí s Richardem Müllerem i hodnotami a problémy, které reprezentuje. Uslyší v něm řadu ikonických songů a nahlédne i do archivů jeho domácích videí. "Divák bude konfrontován především s ambivalencí Müllerova života, během nějž se extrovertní idol postupně změnil v unaveného a nemocného člověka. Činí tak ale způsobem, který diváka vede k tomu, aby přemýšlel o vlastním životě. Remův přístup probouzí pochopení a soucit, ne pobavení či výsměch," dodává dramaturg AČFK Jan Jílek.

Info

Richard Müller: Nepoznaný

www.facebook.com/filmovekluby
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.