Zprávy / Offtopic-Novinky

Richard Müller znovu nahý a Nepoznaný

Richard Müller znovu nahý a Nepoznaný

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 27.01.2017

Šedesát dní v průběhu tří let. Přesně tak dlouho trvalo natáčení dokumentárního filmu mladého slovenského režiséra Mira Rema o životě a kariéře legendárního zpěváka Richarda Müllera. Z více než 200 hodin materiálu pak vznikl hodinu a půl dlouhý intimní portrét, který pod názvem Nepoznaný uvádí 2. 2. do kin Asociace českých filmových klubů. Nepoznaný je však filmem, ke kterému se Müller ani jeho okolí nehlásí...

Bylo by však chybou přistupovat k dokumentárnímu filmu Richard Müller: Nepoznaný jako ke snímku, který se jen snaží vytáhnout na světlo skandální detaily ze zpěvákova soukromého života. Režisér Miro Remo sice ukazuje Müllerovo soukromí, jeho vnitřní bitvy i nevyřešené konflikty, ale namísto bulvární senzace přichází s výpovědí o člověku, který je příliš pevně chycený v soukolí, z nějž nemůže (anebo nechce) vystoupit. "Týmto dňom sa končí moja kariéra," říká vyčerpaný a dýchavičný Müller po jednom z koncertů. "Ale hovno končí," odpovídá striktně jeden z členů jeho týmu. "Ty si v štádiu, kedy skončiť nemôžeš." Film se tak stává citlivým portrétem člověka, který v nelehkém prostředí šoubyznysu bojuje svou nelehkou bitvu s duševním onemocněním.


"Richard film viděl. Zhrozil se. Po poměrně vypjaté debatě se svými spolupracovníky, kteří se zhrozili ještě víc, však řekl, že film pustí do světa i tak. Řekl to rozhořčeně, ale jasně. Dnes však tvrdí, že o žádném filmu neví, což je samozřejmě nesmysl," říká režisér Miro Remo, který patří k největším talentům nastupující slovenské generace filmařů. Vystudoval režii na VŠMU v Bratislavě, tři z jeho studentských filmů byly uvedeny na festivalech po celém světě a získaly dohromady více než 40 ocenění. V roce 2014 Remo dokončil celovečerní dokument z prostředí ilavské věznice s názvem Comeback. V loňském roce pak natočil kontroverzní snímek o slovenské popkultuře Cooltúra, který měl na Slovensku problémy s oficiálním uvedením.

Remův film je nesmlouvavý, bolestně obnažující, ale zároveň chápavý a vtipný. V divákovi vyvolává množství emocí, které souvisejí s Richardem Müllerem i hodnotami a problémy, které reprezentuje. Uslyší v něm řadu ikonických songů a nahlédne i do archivů jeho domácích videí. "Divák bude konfrontován především s ambivalencí Müllerova života, během nějž se extrovertní idol postupně změnil v unaveného a nemocného člověka. Činí tak ale způsobem, který diváka vede k tomu, aby přemýšlel o vlastním životě. Remův přístup probouzí pochopení a soucit, ne pobavení či výsměch," dodává dramaturg AČFK Jan Jílek.

Info

Richard Müller: Nepoznaný

www.facebook.com/filmovekluby
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.

Olga Sommerová točí o Jiřím Suchém

redakce 21.02.2019

Nyní své portfolium rozšíří také o životní cestu skvělého muže talentovaného v mnoha profesích, jímž je legendární Jiří Suchý.

Velké ženy z malé země na Hithitu

redakce 14.02.2019

První kniha o slavných Češkách představující příběhy žen, které svým průkopnictvím a odvahou vybočily z davu i zvyklostí...

Do kin míří thriller Všichni to vědí

redakce 03.02.2019

Penélope Cruz a Javier Bardem jako milenci, mezi kterými to nepřestalo jiskřit. Thriller Všichni to vědí vstupuje do kin.

Ostrov hudby ve filmovém dokumentu

redakce 25.01.2019

Projekt Ostrov hudby završuje svou trilogii kompilací ambiciózním dokumentem o aktuální slovenské hudební scéně.

Soutěž remixů s Autumnist

redakce 31.12.2018

Po vydání třetí studiové desky False Beacon přichází Autumnist se soutěží o vytvoření remixu kterékoli skladby z alba.

The Ills nahrávají vánoční koledy

redakce 19.12.2018

The Ills si pro fanoušky připravili netradiční dárek. Ke každému koupenému digitálnímu albu jedna osobní vánoční koleda.