Zprávy / Nové desky

Rockový maglajz Narajama

Rockový maglajz Narajama

redakce | Zprávy / Nové desky | 26.05.2014

Narajama se vrací, navíc má i nové album Convergere. Čtvrtá řadová nahrávka navazuje na vše, co proslavilo kapelu na konci devadesátých let. Jedinečností Narajamy stále zůstává zapojení cimbálu mezi klasické rockové nástroje. Sbližování a prolínání hudebních stylů, zvláště rocku a lidové hudby bylo Narajamě vždy blízké, ale tentokrát jde kapela dál. Výsledek? Filozoficky vzato výtvarná hudba!

Hudební počin s názvem Convergere (ohýbat k sobě), trefně vystihuje obsah pestrého alba. Prolínají se v něm prvky moravského folkloru, jazzu, progresivního i alternativního rocku, afro-latinské rytmiky podtržené australským didgeridoo. Prvotním impulzem u většiny nových skladeb byla snaha propojit afro-latinskou rytmiku s moravskou lidovou písní nebo naopak. K tomuto počinu jednoznačně přispěla opětovná přítomnost cimbalistky a vokalistky a svojský přístup bubnů vkusně podpořených perkusemi. Petr Goldmann doplňuje: „Tato hudební bašta by však sama o sobě neobstála bez zásadních ingrediencí, to je jasný, pro nás je to pulsující basa a rozmanité kytary. Ale hlavně to je zpěvák, klávesista a multiinstrumentalista Lovec. Bez jeho neotřelých přístupů k hudbě by Narajama nikdy nedostála podobě, jakou v současnosti má.“

V roce 2011 se kapela probírá z letargie a v původním složení oživena o perkuse začíná koncertovat a pracovat na novém albu. Tato deska, jakož i tři předchozí, se zrodila ve studiu Shaark ve Bzenci ve spolupráci se zvukařem Pavlem Hlavicou. Původní představa o dvou a půl týdnech nahrávacího času se díky hledání jak zvukové, tak obsahové identity a skládání i přímo na místě mění na rozpětí téměř čtyř měsíců s různými pauzami. V porovnání s nostalgickým obsahem i obalem předchozího alba 3'mej již obal nové desky naznačuje optimističtější atmosféru. Igor k tomu říká: „Album vznikalo spontánně a tohle je výsledek bez prvoplánování.“

Autorem obalu je kanadsko-nizozemský malíř, spisovatel a umělec Brian Tjepkema, který se již podílel na obalech předchozích dvou alb, včetně dvou textů na desce Webs. Tvorba Narajamy je pro všechny. Záleží jen, nakolik má posluchač otevřenou mysl a srdce, na zkušenosti a na míře pozornosti. A jemný intelektuální máz? V tomto případě není až zas tak ke škodě věci.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Klubový debut projektu Evil Medvěd

redakce 21.11.2019

Fictionkin je debutové EP tohoto projektu, které reflektuje neustále bobtnající a transformující se zvuk živých setů Evil Medvěd.

Paleta zvuků a žánrů na novém albu projektu Omnion

redakce 16.11.2019

Druhé album sólového projektu Omnion skladatele, multiinstrumentalisty a hráče na tabla Tomáše Reindla vychází s osmiletým odstupem od alba prvního.

David Tichý vydává sólovku pod aliasem Further Down

redakce 14.11.2019

Davida Tichého můžete znát coby klávesáka ze skupin Manon meurt nebo Chief Bromden, méně se o něm ví, že se věnuje i tajemných elektronickým nahrávkám.

Cimbál kontra digitál - Nona Records vydávají Thyme

redakce 13.11.2019

Thyme jsou inspirováni hraním se symfonickým orchestrem a folklórním uskupením, ale rovnou i měrou poslechem a zalíbením v experimentálníh skladatelích dvacátého století.

Gonsofus vychází nové EP ze vzdálených břehů

redakce 13.11.2019

Specifický hudební mix různých stylů, který kapela označuje jako “transcontinental groove”, prošel v mezičase dalším vývojem.

Billow živě z opuštěné Budovy č. 6

redakce 12.11.2019

Dreampopová kapela Billow z Veselí nad Moravou posílá do světa živou verzi k jedné ze skladeb ze svého nového alba Seascape.

Alphones mají živé EP a zahrají k filmu

redakce 11.11.2019

Alphones hrají k filmu Cikáni aneb co asi mohl mít v hlavě Karel Hynek Mácha na cestě z Itálie až po české luhy a háje.

Acute Dose streamují novinku Overdose

redakce 01.11.2019

Po necelých třech letech vydala brněnská kapela Acute Dose své třetí album Overdose, které aktuálně nabízí k poslechu.

The Envlps vydávají novinku Last Star

redakce 25.10.2019

Svým digitálním kaleidoskopem nabízí roztříštěný pohled na to, jak vytváříme popkulturu a jak následně ta tvaruje nás.

Skupina Čisté Tvary vydáva po štyroch rokoch nový album

redakce 19.10.2019

Skupina pri príležitosti vydania albumu zároveň zverejnila videoklip k prvému singlu, a to k titulnej skladbe albumu.