Zprávy / Pozvánky

Rok splněných přání Na jednom břehu 2016

Rok splněných přání Na jednom břehu 2016

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 26.04.2016

Po předchozích ročnících s hojnou účastí zahraničních kapel, francouzských Lo´Jo, tuvinských Huun Huur Tu, amerických Hazmat Modine či britských Dreadzone, přichystali organizátoři pečlivý výběr česko-slovenských interpretů, výjimečný ročník na přání návštěvníků. 28. května uslyšíte v Letním kině Širák spojení očekávaná i nečekaná.

Festival zahájí vítězové Local Heroes - soutěže místních kapel. Řízná kapela s názvem NaZemi, herce Eliáše Jeřábka, je odkojena skotskou pouliční performance. První místo v soutěži obsadil mladý indie písničkář Petr Langr z Pardubic, milující texty Boba Dylana a hudbu Eddieho Veddera. Přítomné děti se mohou odpoledne vydovádět v tančírně kapely SEN /Jelínka –Daleckého-Pospíšila/, tedy kluků Bombarďáků, s novým repertoárem pro děti od tří do deseti let, nebo se výtvarně vyjádřit v tematické dílně hradecké výtvarnice Máří Markové.

Z Podunají dorazí na břeh Orlice slovenští Longital s novou deskou A to je všetko? Dokonalé spojení ženského a mužského elementu dává vzniknout libozvučným, na dřeň jdoucím textům v uhrančivém hudebním gejzíru s prvky rocku, folku a jazzu. Od sousedů dorazí zcestovalé PaCoRa Trio, ve kterém se setkávají housle Stanislava Palúcha, kontrabas Roberta Ragana a cimbál Marcela Comendanta. Všestrannost a osobitý styl propojující jazz, slovenský folklor a klasickou hudbu v autorské tvorbě i standardech, dělá z tria nezaměnitelné uskupení s pestrou paletou kolaborací napříč žánrovým spektrem.

Splněným přáním je vystoupení multiinstrumentalistky a ženy mnoha řemesel, Radůzy. Dávno již není jen „tou holkou s harmonikou z Karlova mostu“. Hraním za drobné do klobouku sice začínala, dnes se může pyšnit více než reprezentativní diskografií deseti alb, publikační činností, vlastním vydavatelstvím a sbírkou cen. Třeba nedávno udělenou platinovou deskou za nejnovější počin Marathon – Příběh běžce. „Radůza je jedna z mála ženských autorek, jejíž texty oslovují i chlapy. A i když to neradi přiznávají, většina z nich si je při poslechu alespoň šeptá. Její koncert Na jednom břehu je dlouho připravovaným projektem, nejen na přání festivalových diváků, ale celého realizačního týmu,“ dodává ředitelka festivalu Na jednmo břehu, Martina Součková.


I kdyby nebyly meteorologické podmínky festivalu nakloněny, bezstarostnou letní náladu zařídí osmičlenná parta TiNG. Ska, drum´n´bass, dancehall, hip hop, swing, rock či reggae, tito držitelé Anděla v žánru Ska & reggae, zvládají umíchat pestrý hudební koktejl, který do sebe kopnete na jeden zátah.

Závěr programu patří exkluzivnímu projektu Filharmonie Hradec Králové s kladenskou kapelou Zrní v aranžích Stana Palúcha z PaCoRy. I po patnácti společných letech si Zrní uchovává dětskou hravost a touhu po dobrodružství. “Už v září se podařilo domluvit nazkoušení a jediné uvedení s orchestrem Královéhradecké filharmonie pod vedením uznávaného dirigenta Stanislava Vavřínka. Abychom projekt mohli vůbec v letním kině uskutečnit, musíme zvětšit jeviště Letního kina a upravit zázemí. Myslím si, že skromná kapela Zrní s přirozeným projevem, skvělými texty a ceněnou hudební složkou, je lákadlem pro mladé publikum, filharmonie Hradce Králové známá svými crossoverovými projekty má zase velkou podporu starších diváků. Toto spojení je pro mě organizační výzvou a lákavé nejen hudebně, ale i sociálním přesahem, který festival provází celých čtrnáct let,” přibližuje vznik projektu Martina Součková.

Komu taková nálož nestačí, může protančit střevíce na afterparty v klubu Náplavka pod taktovkou člena kapely Maradona jazz – Dj Baltazara.

Mlsné festivalové jazyky se mohou těšit na speciality argentinské, indické i staročeské kuchyně, pivní speciály U Draka, čerstvé čaje od Poutníka, winebar IN VINO, kafé Na kole, nealko Coctail bar a další lokální osvěžovny, s touhou konzumenta hlavně překvapit.

Info

Na jednom břehu
28. 5. 2016, Letní Kino Širák

Vstupné v předprodeji 450 kč
www.hkpoint.cz/index.php/festival/title/2707-na-jednom-brehu
Děti do 14-ti let v doprovodu dospělé osoby vstup zdarma
www.najednombrehu.cz
www.facebook.com/Na-jednom-břehu-world-music-festival-113324378693484/?fref=ts
www.facebook.com/events/232421250430156/

V případě nouze a krutého počasí se festival přesune do královéhradecké Filharmonie a klubu Náplavka. Všechny předprodejní vstupenky mají tedy i krytou variantu a zůstanou v platnosti do dne konání. V případě příznivé předpovědi počasí uvolníme dva dny před akcí další vstupenky do Letního kina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.