Zprávy / Pozvánky

Rok splněných přání Na jednom břehu 2016

Rok splněných přání Na jednom břehu 2016

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 26.04.2016

Po předchozích ročnících s hojnou účastí zahraničních kapel, francouzských Lo´Jo, tuvinských Huun Huur Tu, amerických Hazmat Modine či britských Dreadzone, přichystali organizátoři pečlivý výběr česko-slovenských interpretů, výjimečný ročník na přání návštěvníků. 28. května uslyšíte v Letním kině Širák spojení očekávaná i nečekaná.

Festival zahájí vítězové Local Heroes - soutěže místních kapel. Řízná kapela s názvem NaZemi, herce Eliáše Jeřábka, je odkojena skotskou pouliční performance. První místo v soutěži obsadil mladý indie písničkář Petr Langr z Pardubic, milující texty Boba Dylana a hudbu Eddieho Veddera. Přítomné děti se mohou odpoledne vydovádět v tančírně kapely SEN /Jelínka –Daleckého-Pospíšila/, tedy kluků Bombarďáků, s novým repertoárem pro děti od tří do deseti let, nebo se výtvarně vyjádřit v tematické dílně hradecké výtvarnice Máří Markové.

Z Podunají dorazí na břeh Orlice slovenští Longital s novou deskou A to je všetko? Dokonalé spojení ženského a mužského elementu dává vzniknout libozvučným, na dřeň jdoucím textům v uhrančivém hudebním gejzíru s prvky rocku, folku a jazzu. Od sousedů dorazí zcestovalé PaCoRa Trio, ve kterém se setkávají housle Stanislava Palúcha, kontrabas Roberta Ragana a cimbál Marcela Comendanta. Všestrannost a osobitý styl propojující jazz, slovenský folklor a klasickou hudbu v autorské tvorbě i standardech, dělá z tria nezaměnitelné uskupení s pestrou paletou kolaborací napříč žánrovým spektrem.

Splněným přáním je vystoupení multiinstrumentalistky a ženy mnoha řemesel, Radůzy. Dávno již není jen „tou holkou s harmonikou z Karlova mostu“. Hraním za drobné do klobouku sice začínala, dnes se může pyšnit více než reprezentativní diskografií deseti alb, publikační činností, vlastním vydavatelstvím a sbírkou cen. Třeba nedávno udělenou platinovou deskou za nejnovější počin Marathon – Příběh běžce. „Radůza je jedna z mála ženských autorek, jejíž texty oslovují i chlapy. A i když to neradi přiznávají, většina z nich si je při poslechu alespoň šeptá. Její koncert Na jednom břehu je dlouho připravovaným projektem, nejen na přání festivalových diváků, ale celého realizačního týmu,“ dodává ředitelka festivalu Na jednmo břehu, Martina Součková.


I kdyby nebyly meteorologické podmínky festivalu nakloněny, bezstarostnou letní náladu zařídí osmičlenná parta TiNG. Ska, drum´n´bass, dancehall, hip hop, swing, rock či reggae, tito držitelé Anděla v žánru Ska & reggae, zvládají umíchat pestrý hudební koktejl, který do sebe kopnete na jeden zátah.

Závěr programu patří exkluzivnímu projektu Filharmonie Hradec Králové s kladenskou kapelou Zrní v aranžích Stana Palúcha z PaCoRy. I po patnácti společných letech si Zrní uchovává dětskou hravost a touhu po dobrodružství. “Už v září se podařilo domluvit nazkoušení a jediné uvedení s orchestrem Královéhradecké filharmonie pod vedením uznávaného dirigenta Stanislava Vavřínka. Abychom projekt mohli vůbec v letním kině uskutečnit, musíme zvětšit jeviště Letního kina a upravit zázemí. Myslím si, že skromná kapela Zrní s přirozeným projevem, skvělými texty a ceněnou hudební složkou, je lákadlem pro mladé publikum, filharmonie Hradce Králové známá svými crossoverovými projekty má zase velkou podporu starších diváků. Toto spojení je pro mě organizační výzvou a lákavé nejen hudebně, ale i sociálním přesahem, který festival provází celých čtrnáct let,” přibližuje vznik projektu Martina Součková.

Komu taková nálož nestačí, může protančit střevíce na afterparty v klubu Náplavka pod taktovkou člena kapely Maradona jazz – Dj Baltazara.

Mlsné festivalové jazyky se mohou těšit na speciality argentinské, indické i staročeské kuchyně, pivní speciály U Draka, čerstvé čaje od Poutníka, winebar IN VINO, kafé Na kole, nealko Coctail bar a další lokální osvěžovny, s touhou konzumenta hlavně překvapit.

Info

Na jednom břehu
28. 5. 2016, Letní Kino Širák

Vstupné v předprodeji 450 kč
www.hkpoint.cz/index.php/festival/title/2707-na-jednom-brehu
Děti do 14-ti let v doprovodu dospělé osoby vstup zdarma
www.najednombrehu.cz
www.facebook.com/Na-jednom-břehu-world-music-festival-113324378693484/?fref=ts
www.facebook.com/events/232421250430156/

V případě nouze a krutého počasí se festival přesune do královéhradecké Filharmonie a klubu Náplavka. Všechny předprodejní vstupenky mají tedy i krytou variantu a zůstanou v platnosti do dne konání. V případě příznivé předpovědi počasí uvolníme dva dny před akcí další vstupenky do Letního kina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.