Zprávy / Nové desky

Rosa na kolejích na LP i CD

Rosa na kolejích na LP i CD

redakce | Zprávy / Nové desky | 04.04.2020

V roce 1984 ikona českého country a folku Wabi Daněk nahrál své první album Rosa na kolejích. Toto legendární album vydává Supraphon vůbec poprvé ve své historii na samostatném CD i s bonusy a v remasterované podobě také na LP.

Pro mnohé se Wabi Daněk stal autorem hymny, která zlidověla, a to nejen v trampském prostředí. Jeho skladby Nevadí, Píseň, co mě učil listopad či Hudsonské šífy jsou snad v každém zpěvníku a Outsider waltz nebo Ročník 47 pak vstoupily do pomyslné folkové síně slávy. Všechny je najdete na legendárním debutovém albu zlínského písničkáře, které nese stejný název jako ústřední megahit – Rosa na kolejích.

„Wabi mi kdysi říkal, že chtěl hrát Beatles a bigbeat, ale zjistil, že na to nemá hlas. Pak už přišla Rosa a bylo to jasný,“ vzpomíná David Landštof, producent posledního alba zpěváka, který byl kdysi po mnoho let hlavním protagonistou festivalu Porta v dobách jeho největší slávy a který si splnil sen, když stál na pódiu s americkou ikonou country Krisem Kristoffersonem. „Album vznikalo částečně u Wabiho na chatě, kam jsem vzal mixpult, magneťák, spoustu kafe a s Karlem Markytánem a Wabim jsme tak půlku věcí nachystali tam. Druhou část jsem pak aranžoval sám doma. Samozřejmě se pak ještě experimentovalo ve studiu Českého rozhlasu v Brně za velkého přispění zvukaře Karla Špalka a režiséra Aleše Podařila,“ říká o vzniku kultovního alba jeho producent Ivo Viktorín, spoluzakladatel skupiny AG Flek.

Velkou část své hudební kariéry strávil v duu se svým věrným druhem kytaristou Milošem Dvořáčkem. Poslední léta, ve kterých zažil velký comeback, mu zpříjemnilo umělecké těleso Ďáblovo stádo, uskupení mladých hudebníků a výtvarníku ve spojení se spisovatelem Michalem Bystrovem. Společně natočili dvě úspěšná alba, kde staré evergreeny pojali syrově a po svém. Vinylová reedice alba Rosa na kolejích nabízí remasterovaný zvuk a rekonstruovaný obal obsahující původní sleeve-note Václava Emingra a dobové fotografie Františka Heřmana. Na historicky prvním vydání na CD pak najdete dvanáct bonusů, které mapují období zásadních hitů od debutu až po poslední nahrávku z roku 2014 Wabi a Ďáblovo stádo – Příběhy písní. Vzniklo tak jakési „best of“ Stanislava Wabiho Daňka, které je obohacené o biografický text Mirka Černého. V bookletu CD najdete i fotodokument proměn zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře, jehož příjemně civilní zjev i mužně podmanivý zpěv rozhodně patří mezi největší poklady naší folkové, country a písničkářské scény.

Info

Wabi Daněk – Rosa na kolejích
web vydavatelství

foto © Jiří Turek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tom Hodge & Floex: Je Suis Karl Soundtrack

redakce 25.09.2021

Floex s Hodgem si vytvořili databázi smyček, zvuků, zvukových ploch a experimentů bez konkrétního kontextu skladeb. Vychází u Minority Records.

František Skála poprvé na vinylu a hned dvakrát

redakce 18.09.2021

Jeho variace na blues, folk a dechovku byly doposud dostupné jen na CD, díky Kabinet Records rozezní i gramofony.

LeebOrn vydávají EP

redakce 14.09.2021

Olomoučtí melancholici Leeb0rn, dříve působící jako Lee, vydávají nové EP Reach One’s Destination.

Lofn vydávají EP

redakce 13.09.2021

Post-Apo Romance svou atmosférou, mýtickou elektronikou proloženou post-industriálními prvky a řezavými vokály ladí do konceptu labelu Veyl Records.

Antitrendový crossover Skaraz

redakce 12.09.2021

Coby otrlí třicátníci, obsáhlo trio MC Skalaka, producenta Tarase a kytaristy Gonzala, do svého projevu mnoho vlivů posbíraných v průběhu života.

Nová deska Acoustic Needles

redakce 10.09.2021

Kapela se pohybuje převážně v žánru moderního jazzu, často se ve skladbách objevují i prvky funkové hudby či hip hopu.

Vychází debutové album kapely Treetop

redakce 08.09.2021

Původní autorský repertoár tria je rozmanitý, pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby i kompozičních postupů soudobé hudby.

Běsnící ambient Franzie na debutu

redakce 07.09.2021

Polovinu materiálu na album kapela vytvořila ještě pod názvem Superego Kid, ale postupem času sílila potřeba, se od svého starého jména oprostit.

Nové tituly z Polí5

redakce 06.09.2021

Personální spojení je na zcela jinak žánrově zařazené Severní nástupiště nebo Zimní pneu, které nedávno vydalo také Polí5.

Ventolin vydal třetí desku

redakce 03.09.2021

Ve srovnání s jeho předchozí deskou je Dneska se vyčasilo hudebně pestřejší a tematicky komornější.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace