Zprávy / Festivalové

Sacrum Profanum 2015: od klasiky po alternativu

Sacrum Profanum 2015: od klasiky po alternativu

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.08.2015

Letošní ročník festivalu Sacrum Profanum bude jednoduše výjimečný. Na jedné straně se uzavře cyklus složený z posledních tří edicí, ale hlavní myšlenka, tedy souhra soudobé hudby s elektronickou avantgardou a alternativou, zůstává. Na straně druhé určí letošní ročník perspektivu budoucích vydání festivalu, kterému budou dominovat mistrovská díla dvacátého století i nejambicióznější nová klasika. Program propojující tyto dva body nabídne dostatek prostoru k prezentaci významných osobností ze světa populární hudby, stejně jako odhalení uměleckých možností reinterpretace klasických skladeb řady experimentálních umělců.


První koncert (13. září) odkáže k myšlence prolínání hudebních vlivů. Ambiciózní Britové These New Puritans představí materiál z nové desky Fields of Reed. Efektní kombinace post-rocku a klasické hudby dělá radost nejen kritikům, ale především fanouškům, protože deska dosáhla vrcholu v britských hitparádách prodejnosti. 14. září se sólově představí Bryce Dessner (kytarista The National), který v minulosti spolupracoval třeba s Kronos Quartet.


Den poté Dessner vypomůže dalšímu kovanému rockerovi, kterému není cizí klasická hudba - Richard Reed Parry, člen kanadských Arcade Fire představí materiál ze své desky Music for Heart and Breath. Současnou australskou scénu bude na festivalu zastupovat skladatelka Kate Moore. Její specialitou jsou hudební koláže kombinující akustické a elektronické (sou)zvuky. Již podruhé se na festivalu představí Islanďan Jóhann Jóhannsson, který v Krakově představí svou dronovou mši poskládanou z elektroniky a smyčců.


Islandskou scénu bude reprezentovat i oceňovaný Ólafur Arnalds, který spolu s Alicí Sarou Ott představí novou desku The Chopin Project, doprovodí je smyčcový kvartet. Vystoupení Matmos a Sō Percussion spojí, coby synonymum, jméno John Cage, jemuž vzdají společný hold v programu nazvaném We Are All Going in Different Directions. A konečně na samotný závěr - u příležitosti letošního 140. výročí narození Thomase Manna, dojde na zhudebnění jeho prózy Magic Mountain, pod kterou se podepíší hudební skladatel Paweł Mykietyn, režisér Andrzej Chyra, dramatička Małgorzata Sikorska-Miszczuk a výtvarník Mirosław Balka.

Letošní Sacrum Profanum se uskuteční v termínu 13. - 19. záží se základnou v kongresovém centru ICE Krakov.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tady Vary ve vašem kině

redakce 26.05.2020

Každý z vybraných filmů bude mít pouze jedno exkluzívní představení, které proběhne ve všech zúčastněných kinech ve stejný okamžik.

Letošní Hradecký slunovrat bude hned dvakrát

redakce 23.05.2020

Festival Hradecký slunovrat proběhne v červnu i říjnu na několika pódiích s prostorným hledištěm, což garantuje možnost bezpečných rozestupů v publiku.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021

redakce 22.05.2020

Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Všudybud bude na kusy

redakce 22.05.2020

Organizátoři festivalu Všudybud přichází s konceptem Všudybud na kusy.

Pohoda 2021 má další potvrzená jména

redakce 21.05.2020

Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval a Liraz - festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména.

United Islands of Prague budou

redakce 19.05.2020

I přes současné nepříznivé podmínky se organizátoři rozhodli akci zorganizovat, i když v jiné podobě, než jsou její návštěvníci zvyklí.

Festival MikuLove se přesouvá na rok 2021

redakce 19.05.2020

Myšlenkou ročníku 2020 bylo zrealizovat dramaturgii, kterou měl Romek Hanzlík připravenou na rok 2019.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční

redakce 16.05.2020

Organizátoři počítají s omezeným počtem diváků v sálech, s dodržováním povinných rozestupů, se zvýšenými hygienickými opatřeními.

Pořadatelé JazzFestBrno chystají první jazzový showcase festival u nás

redakce 15.05.2020

Central European Jazz Showcase je novinkou v aktivitách pořadatelů jednoho z největších středoevropských jazzových festivalů.

Festival Pop Messe se uskuteční až v roce 2021

redakce 14.05.2020

Město letos využije uvolněnou polovinu dosud nevyplacené dotace na další pomoc v řešení dopadů pandemie COVID-19 na oblast kultury.