Zprávy / Festivalové

Sacrum Profanum 2015: od klasiky po alternativu

Sacrum Profanum 2015: od klasiky po alternativu

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.08.2015

Letošní ročník festivalu Sacrum Profanum bude jednoduše výjimečný. Na jedné straně se uzavře cyklus složený z posledních tří edicí, ale hlavní myšlenka, tedy souhra soudobé hudby s elektronickou avantgardou a alternativou, zůstává. Na straně druhé určí letošní ročník perspektivu budoucích vydání festivalu, kterému budou dominovat mistrovská díla dvacátého století i nejambicióznější nová klasika. Program propojující tyto dva body nabídne dostatek prostoru k prezentaci významných osobností ze světa populární hudby, stejně jako odhalení uměleckých možností reinterpretace klasických skladeb řady experimentálních umělců.


První koncert (13. září) odkáže k myšlence prolínání hudebních vlivů. Ambiciózní Britové These New Puritans představí materiál z nové desky Fields of Reed. Efektní kombinace post-rocku a klasické hudby dělá radost nejen kritikům, ale především fanouškům, protože deska dosáhla vrcholu v britských hitparádách prodejnosti. 14. září se sólově představí Bryce Dessner (kytarista The National), který v minulosti spolupracoval třeba s Kronos Quartet.


Den poté Dessner vypomůže dalšímu kovanému rockerovi, kterému není cizí klasická hudba - Richard Reed Parry, člen kanadských Arcade Fire představí materiál ze své desky Music for Heart and Breath. Současnou australskou scénu bude na festivalu zastupovat skladatelka Kate Moore. Její specialitou jsou hudební koláže kombinující akustické a elektronické (sou)zvuky. Již podruhé se na festivalu představí Islanďan Jóhann Jóhannsson, který v Krakově představí svou dronovou mši poskládanou z elektroniky a smyčců.


Islandskou scénu bude reprezentovat i oceňovaný Ólafur Arnalds, který spolu s Alicí Sarou Ott představí novou desku The Chopin Project, doprovodí je smyčcový kvartet. Vystoupení Matmos a Sō Percussion spojí, coby synonymum, jméno John Cage, jemuž vzdají společný hold v programu nazvaném We Are All Going in Different Directions. A konečně na samotný závěr - u příležitosti letošního 140. výročí narození Thomase Manna, dojde na zhudebnění jeho prózy Magic Mountain, pod kterou se podepíší hudební skladatel Paweł Mykietyn, režisér Andrzej Chyra, dramatička Małgorzata Sikorska-Miszczuk a výtvarník Mirosław Balka.

Letošní Sacrum Profanum se uskuteční v termínu 13. - 19. záží se základnou v kongresovém centru ICE Krakov.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra odhalila svůj hlavní program

redakce 19.10.2019

Celovečerní debut Ernsta autenticky a s humorem pojednává o důležitosti přátelství a vzájemné toleranci nejen v queer komunitě. A filmů bude daleko víc!

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.