Zprávy / Festivalové

Scandi představuje hosty

Scandi představuje hosty

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.01.2023

Scandi, přehlídka toho nejaktuálnějšího z filmového severu, která se uskuteční ve 34 českých kinech od 18. do 25. ledna 2023, představuje své hosty.

Snímek Emigranti (2021) nepředstaví nikdo jiný, než sám jeho norský režisér Erik Poppe osobně. Po projekci epického historického dramatu, založené na literární předloze Vilhelma Moberga, bude následovat Q&A s režisérem. Další debata po filmu, které se Poppe zúčastní, se odehraje 19. ledna v Edison Filmhubu od 19:00. Další host festivalu je zároveň i autorem filmu, ze kterého pochází vizuál se Scandi 2023. Norského režiséra Kristoffera Borgliho budou moci diváci potkat online na plátně Edison Filmhubu 21. ledna od 19:00. A to hned po projekci snímku Je mi ze sebe špatně (2022). V této černé, satirické komedii Borgli zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Satirizuje tak sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti zakořeněné v současné společnosti. Pozvání na Scandi 2023 přijala i finská debutantka Hanna Bergholm, autorka hororového filmu Ono (2022). Snímek je portrétem podstaty mateřského instinktu, ve kterém se dvanáctiletá Tinja zoufale snaží zavděčit své matce, posedlé snahou reprezentovat světu obraz dokonalého života.


Tím však doprovodný program zdaleka nekončí. Stejně jako v minulém ročníku, i letošní Scandi má svou studentskou porotu. Jsou jí součástí studenti ze studentů Ústavu Germánských studií, oddělení skandinavistiky, kteří jsou zapojení do oficiálního spolku Alting Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Studenti však nebudou oceňovat pouze nejlepší film, ale ocení snímky přehlídky i podle měřítek nejlepšího překladu originálního znění a nejrelevantnějšího zachycení skandinávských reálií. Na vyhlášení a odbornou debatu se pak mohou diváci těšit 2. února 2023 v Edison Filmhubu od 19:00.

Info

Scandi
18.–25. 1. 2023
web festivalu

foto © se svolením festivalu Scandi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tallinn Music Week nabídne hudbu, umění i nápady

redakce 22.03.2023

Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.

Postmodern Jukebox na Groove Brno

redakce 21.03.2023

Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Mezinárodní den jazzu, open air

redakce 18.03.2023

Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox.

Festival Věčná naděje a Terne Čhave uvedou hudbu zapomenutého holocaustu

redakce 17.03.2023

Vzniklo pásmo písní, které v koncentračních táborech vznikly nebo s romským holocaustem souvisejí.

Full Moon Stage 2023 je kompletní

redakce 16.03.2023

Výběr interpretů je žánrově rozpřažen od unikátního novodobého folku přes euforický hyperpop až ke tvrdým kytarám. Devatenáct jmen, devatenáct přístupů.

4 + 4 dny v pohybu a místa činu

redakce 16.03.2023

Originální prostor bývalého sportovního centra z 80. let zaplní výstava Všechno je všech, která představí umělce a umělecké projekty z celé České republiky.

The Warehouse Project proběhne poprvé v Rotterdamu

redakce 15.03.2023

V první vlně oznámených umělců se sešla jména jako Bicep, DJ EZ, Kerri Chandler, Peggy Gou, Seth Troxler a mnoho dalších.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace