Zprávy / Festivalové

Scandi, přehlídka severských filmů

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.01.2022

Druhá polovina ledna bude patřit severským krajinám a jejich nezaměnitelné kinematografii. Od 19. do 25. ledna 2022 bude po celé České republice probíhat osmý ročník přehlídky současného severského filmu Scandi. Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Zahajovacím filmem přehlídky bude historické drama Margrete – Královna severu s fenomenální Trine Dyrholm v roli královny Dánska, Švédska a Norska ve 14. století. Jde o úchvatnou nevyřešenou záhadu severských dějin o jedné z nejmocnějších žen v evropských dějinách. Režisérka Charlotte Sieling má za sebou dlouhou kariéru známé dánské režisérky televizních sérií jako Vláda, Vražda, Most a americký seriál Ve jménu vlasti. Zaručeným diváckým hitem se určitě stane komedie Thomase Daneskova Divoch, který se svým snímkem dotýká otázky, zda skuteční muži již vyhynuli. Příběh o přežití, krize středního věku, mužnosti, egu a přátelství. V nabídce se objeví i film Utéct, čerstvý vítěz nejlepšího evropského dokumentu a animovaného filmu na EFA, nominovaný na evropskou cenu publika Lux Audience Award a v neposlední řadě i v shortlistu na nominace na Oscary jako nejlepší dokument i nejlepší mezinárodní film. Amin Nawabi, uznávaný šestatřicetiletý akademik, zápasí s bolestným tajemstvím, které skrývá už 20 let. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé vypráví prostřednictvím animace příběh mimořádné cesty dětského uprchlíka z Afghánistánu.

Další severskou dramedií v nabídce bude norský snímek Ninjababy. Ta vypráví příběh mladé Rakel, která má dost jiných plánů, jen ne stát se matkou. Film humorně i trpce zároveň otevírá téma nechtěného těhotenství v generaci mileniálů. Snímek natočila Yngvild Sve Flikke podle slavného komiksu pro dospělé. Diváci určitě ocení i skutečný příběh malířky Tove Jansson v romantickém dramatu Tove, jež zrežírovala Zaida Bergroth (Mariin ráj, Dobrý syn). Tove Jansson je autorkou pohádkového světa Mumínků, které milují děti i dospělí po celém světě. Program Scandi 2022 nabídne i další biografický film Nejkrásnější chlapec na světě. Ten zachycuje dětství a bouřlivé roky Björna Andrésena poté, co se ze dne na den proslavil účinkováním v legendárním Viscontiho filmu Smrt v Benátkách jako zosobnění chlapecké krásy. O temné stránce slávy a nelehkých rocích života dětské hvězdy vypráví samotný představitel této nezapomenutelné postavy z románu Thomase Manna. Jízdou na horské dráze na život a na smrt světem moderního fotbalového průmyslu bude film podle skutečné události Tygři. Ten zachycuje šestnáctiletého Martina, jednoho z největších fotbalových talentů Švédska v prestižním italském klubu. Režisér a scenárista Ronnie Sandahl už v minulosti skóroval ve sportovní dramatizaci jako scenárista filmu Borg/McEnroe.

Lahůdkou v programu Scandi 2022 bude komediální horor Projekt Z aneb jak se točí zombie film. Název sice hovoří za vše, ale ne vše je tak jasné, jak se zdá. Skupina studentů natáčí zombie film v uzavřeném motelu v norských horách. Jejich fikce se záhy mění na reality, když neznámý tvor začne terorizovat filmový plac. Snímek Ocelové dámy je road-movie, ve které věk už není ani číslo. Bláznivá jízda začíná, když se tři starší sestry vydávají na sebepoznávací výlet poté, co pětasedmdesátiletá Inkeri omylem zabije svého muže pánví. Kdo by nepoznal Vzpomínky na Afriku? Jak však vznikl román, podle kterého byl tento film natočený? Biografický snímek Dohoda diváky zavede k autorce Karen Blixen. Ta má 63 let, je na vrcholu slávy a je další v pořadí, aby získala Nobelovu cenu za literaturu. Posledním premiérovým snímkem je pak Hranice odvahy distribuční společnosti AČFK. Snímek nás vezme do 40. let 20. století do doby 2. světové války. Sleduje příběh sourozenců, které musí uniknout z rodného Norska, aby zachránili dvě židovské děti skrývající se u nich doma. Film bude mít předpremiéru již 18. ledna v kině Edison Filmhub, poté bude součástí programu Scandi.

Info

Scandi
19.–25. 1. 2022
web festivalu

foto © se svolením Scandi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mladí ladí jazz od jara do zimy

redakce 17.05.2022

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.

Rafael Anton Irisarri přidává druhý koncert v Planetáriu

redakce 15.05.2022

Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.

Festival MikuLOVE nabídne fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

redakce 15.05.2022

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.

Hudební festival UTOpije

redakce 12.05.2022

Nejrůznější hudební styly od postfokloru přes psychedelic-rock po acid-live-drums-techno rozvlní vodní nádrž.

Slunovrat přiváží Truffaze, La Putyku nebo Mawera

redakce 12.05.2022

Světová jména i nové neokoukané tváře, inspirativní přednášky a besedy s řadou osobností, tradičně vytříbená gastronomie včetně několika zbrusu nových překvapení.

Le Guess Who zveřejňuje první jména

redakce 11.05.2022

Vystoupí Abdullah Ibrahim, Animal Collective, clipping., CURL, Low, The Staples Jr. Singers, Ostinato Records a mnoho dalších.

Line-up Pop Messe je kompletní

redakce 11.05.2022

Program druhého ročníku progresivního festivalu Pop Messe nabídne téměř šedesát umělců ze zahraničí a Česka.

Květnové intermezzo Hradeb Samoty

redakce 10.05.2022

Viac ako 25 hudobno-vizuálnych predstavení v žánroch ako dark ambient, drone, industrial, noise, hardcore techno, batcave, rhythmic noise a ďalších.

Rafael Anton Irisarri zakončí Spectaculare v Planetáriu

redakce 10.05.2022

Irisarri zanechal svůj otisk ve většině nejzásadnějších ambientních skladeb uplynulého desetiletí i mimo něj.

Ji.hlava spustila prodej Early bird akreditací

redakce 10.05.2022

Z každé akreditace prodané do 30. června poputuje minimálně 50 korun do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy\*tky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace