Zprávy / Pozvánky

Schwarzenberg, Nikl i Mory Kante: Respect (festival)

Schwarzenberg, Nikl i Mory Kante: Respect (festival)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.06.2013

I přes probíhající povodně, které zatopily jižní cíp ostrova Štvanice, se Respect festival uskuteční v původním termínu 15. - 16. června.

Vzhledem k situaci na pražském ostrově Štvanici byl festival Respect nucen opustit dosavadní místo konání a přesunout letošní ročník na neméně atraktivní místo v parku Ladronka. Místo nabízí jak výhled na celou Prahu, travnatou plochu, tak i stín stromů. Festival nabídne anoncovaný program a v časově nezměněném harmonogramu. Brány festivalu se otevřou v sobotu i v neděli ve 13:30. Součástí festivalu bude již tradičně doplňkový program, ať už půjde o vegetariánské občerstvení, fair trade kavárnu, čajovnu, vinárnu, libanonskou kuchyni, originální jídla domácích kuchyní z různých zemí světa či prezentace nevládních neziskových organizací.

„S radostí jsem chodíval na Respect festival, poslouchal a obdivoval, z jakých dalekých zemí sem přijíždějí skvělí muzikanti. Už se těším na letošní ročník,“ říká Karel Schwarzenberg, jeden z pravidelných návštěvníků Respect festivalu. Vedle špičkových hudebníků z nejrůznějších končin světa vystoupí také Petr Nikl s originální hudební improvizací.

Festivalový areál se veřejnosti otevře v sobotu 15. 6. ve 13:30, kdy vystoupí nejdříve americko-britsko-turecký projekt MLM, následovat bude zázračný íránský perkusionista Mohammad Reza Mortazavi a následně Alžířanka Hasna El Becharia, jediná žena, která mistrovsky zvládla hudbu doprovázející čarodějné noční rituály bratrstva Gnawa. Po ní se představí Petr Nikl, který společně s Michaelem Deliou předvede vystoupení s názvem Bludný rybář. „Respect festival mě zaujal svou pestrostí a kreativitou. Myslím, že přesně vyjadřuje úžasný pocit respektu ke všemu odlišnému, co hudebně vzniká v rozdílných částech zeměkoule.,“ říká Petr Nikl.

Na své si poté přijdou všichni milovníci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel, hráč na elektrickou kytaru navazující na odkaz flamencových klasiků, který si již získal respekt i těch nejpřísnějších kritiků. Budoucnost španělského flamenca představí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem, a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky. Sobotní program pak nabere vyšších obrátek při vystoupení sólového projektu Zea Arnolda de Boera, frontmana The Ex, veteránské skupiny holandského noise-punku, s jeho „one man protest-pop“. Program zakončí King Ayisoba, stoupající hvězda žánru zvaného hiplife. Hudba King Ayisoby, vytvořená mistrným ovládáním tradiční dvoustrunné kytary kologo v kombinaci s elektronickými rytmy, hlubokým hlasem a palbou afrických bubnů, představuje to nejsyrovější a nejautentičtější, co z Afriky v současné době proniká do okolního světa.

V neděli 16. 6. opět od 13:30 se nejprve představí kolumbijský písničkář Ivan Gutiérrez s projektem Madera následovaný objevem maďarské hudební scény s jihoslovanskými kořeny Söndörgő. Po nich se na podiu objeví ikona arabského undergroundu Yasmine Hamdan, která v aktuálním projektu spojila síly s kapelníkem skupiny Nouvelle Vague Marcem Collinem. Jednou z nejočekávanějších hvězd letošního ročníku bude skupina Terakaft ze severního Mali, která návštěvníkům nabídne „pouštní rock“ plný ostrých kytarových riffů a písní o svobodě i chaosu tuarežských povstalců ze Sahary. Festival pak zakončí headliner Mory Kante z Guinei, jehož sklady propojující kořeny africké hudby s moderními fúzemi před čtvrtstoletím vystoupaly až na vrcholy evropských žebříčků a spustily tak hudební lavinu dnes známou jako world music. Mory Kante se stal autorem první africké nahrávky, které se prodalo více než milion kopií.

Ve festivalovém areálu budou navíc vystaveny objekty od jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností posledních let Krištofa Kintery či instalace studentky sochařství Terezy Erbenové v podobě obří pyramidy z jemně zabarvených židlí.

Také letos bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší. Nejen děti si letos kromě vystoupení Petra Nikla jistě užijí představení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami, který opět přichystá i speciální bublinářskou dílnu. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole nebo ji ohřát v mikrovlnce přesnídávku. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma. Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

Součástí festivalu bude již tradičně doplňkový program, ať už půjde o vegetariánské občerstvení, kavárnu, čajovnu, vinárnu, stánek s grilováním masa či prezentace nevládních neziskových organizací. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena loni hojně využívaná sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

Speciálním dárkem pro čtenáře časopisu Full Moon je možnost získat vstupenku na celý festival za pouhých 300 Kč, tedy pokud se emailově přihlásí na michal@fullmoonmagazine.cz do čtvrteční osmé ranní. Ano, jsme rádi, že tuto akci můžeme podporovat, takových u nás moc není. Přijďte se přesvědčit.

Info

Předprodej: Ticketpro
450 Kč jednodenní / 550 Kč dvoudenní / 600 Kč rodinné vstupné
Cyklisté: sleva 100 Kč – (pouze na místě)
Držitelé studentského průkazu: sleva 50 Kč – (pouze na místě)

www.respectfestival.cz/cz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pražská dvojice Black Holes vydává debut

redakce 12.12.2019

Jak ve dvou se dá dosáhnout hutného, naléhavého zvuku v kombinaci s melodickými zpěvy? Black Holes to zkoušejí.

Shallov uzatvára ďalšie dva roky svojej existencie nahrávkou

redakce 11.12.2019

Album pozostáva z dvoch skladieb tvoriacich cyklus apokalypsy, lásky, hystérie a nádeje.

James Harries přichází s další novinkou

redakce 11.12.2019

K aktuálnímu albu, které vychází v lednu 2020 na labelu Tranzistor, přichystal turné, během kterého zavítá i do mnoha měst České republiky.

Hackedepicciotto po dvou letech v Praze

redakce 10.12.2019

Do Prahy se vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto. Vezou novinkové album The Current.

Producent Griz a jeho živý future funk se vrací do Prahy

redakce 10.12.2019

Detroitský umělec se proslavil energickými koncerty, kde kombinuje živý zvuk saxofonu s EDM produkcí a odlehčenou funkovou flow.

Vzpomínky i čerstvý vítr: The Subways

redakce 09.12.2019

Trojice The Subways slaví patnáct let od vydání debutového alba Young for Eternity. Do Brna i Prahy přivezou i nové skladby.

Belgrado přivezou do Prahy svůj inovativní postpunk

redakce 08.12.2019

Dva Venezuelané, Brit a Polka v čele, takové je složení v Barceloně usazeného postpunkového kvartetu Belgrado.

Bombay Bicycle Club přijedou poprvé do České republiky

redakce 08.12.2019

Celé album je o naději a obnovení, o tom nalézt bezpečí v tom, co vám přináší pohodlí, v tom co nejvíc milujete.

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason se vrátí do Prahy

redakce 08.12.2019

Kapela si pro nadcházející turné připravila i nový program, který bude ale stále založen na raných písních Pink Floyd.

Stormzy v Praze, jde do většího

redakce 06.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.