Zprávy / Festivalové

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.01.2022

Zavedená jména jako Lenka Dusilová, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Elýščítat, Tittingur nebo Isama Zing a tradičně ani horňácký folklor nechybí v ohlášené první třetině programu letošní Besedy. Mezi umělci, kteří 5. a 6. srpna míří do moravského Tasova, jsou také maďarští Freakin' Disco a japonský producent Scotch Rolex, který vystoupí v tandemu s ugandskou rapperkou MC Yallah.

Středobodem festivalového programu je zejména pečlivý výběr a mapování aktuální české a slovenské hudby, která pro Besedu byla vždy klíčová. Dramaturgové ale intenzivně jednají i s několika respektovanými zahraničními jmény. Cílem je opět dovézt kapelu podobného významu jako Algiers či Jaga Jazzist. „Hlavní sílu našeho festivalu nadále vidím v koncepčním mapování a podpoře česko-slovenské scény. Přes současné výrazně vyšší honoráře zahraničních umělců bychom ale rádi v Tasově o pěti stech obyvatelích i letos uvítali alespoň jedno jméno, které plní roli headlinera na velkých evropských festivalech,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Z českých hudebníků do Tasova dorazí, kromě zmíněných, kapela Vole, severní Moravu na Besedě reprezentují mathrockoví February a postpunkoví Pacino. Dojde ale i na krautrockovou jízdu s Raw Deal a discopunk veterána rožnovské scény Ctiba. Místní folklor přiblíží Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou, z blízkého Veselí nad Moravou se svým projektem Ivy Z přijede Lenka Zbořilová. Závěr první noci jako v předchozích letech opanuje Dj Myslivec.

„Na české i slovenské scéně se teď vyrojilo mnoho hudebníků, kteří se snaží přijít s něčím novým. Jakoby covidová doba ještě více akcelerovala všechny talenty. Desítky jmen, kde bychom netrefili vedle, už máme pod čarou, a pořád přibývají další,“ uzavírá dramaturgyně Kač Fišer.

Info

Beseda u Bigbítu
5.–6. 8. 2022
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Luba Mrkvica

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce 19.09.2022

Prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Hvězdárna a planetárium, Brno.

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce 18.09.2022

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace