Zprávy / Festivalové

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

Scotch Rolex feat. MC Yallah na Besedě u Bigbítu

redakce | Zprávy / Festivalové | 27.01.2022

Zavedená jména jako Lenka Dusilová, Amelie Siba, DVA nebo Kittchen, objevy české a slovenské nezávislé scény Vellocet Roll, Sam Handwich, 52 Hertz Whale, Elýščítat, Tittingur nebo Isama Zing a tradičně ani horňácký folklor nechybí v ohlášené první třetině programu letošní Besedy. Mezi umělci, kteří 5. a 6. srpna míří do moravského Tasova, jsou také maďarští Freakin' Disco a japonský producent Scotch Rolex, který vystoupí v tandemu s ugandskou rapperkou MC Yallah.

Středobodem festivalového programu je zejména pečlivý výběr a mapování aktuální české a slovenské hudby, která pro Besedu byla vždy klíčová. Dramaturgové ale intenzivně jednají i s několika respektovanými zahraničními jmény. Cílem je opět dovézt kapelu podobného významu jako Algiers či Jaga Jazzist. „Hlavní sílu našeho festivalu nadále vidím v koncepčním mapování a podpoře česko-slovenské scény. Přes současné výrazně vyšší honoráře zahraničních umělců bychom ale rádi v Tasově o pěti stech obyvatelích i letos uvítali alespoň jedno jméno, které plní roli headlinera na velkých evropských festivalech,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Z českých hudebníků do Tasova dorazí, kromě zmíněných, kapela Vole, severní Moravu na Besedě reprezentují mathrockoví February a postpunkoví Pacino. Dojde ale i na krautrockovou jízdu s Raw Deal a discopunk veterána rožnovské scény Ctiba. Místní folklor přiblíží Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou, z blízkého Veselí nad Moravou se svým projektem Ivy Z přijede Lenka Zbořilová. Závěr první noci jako v předchozích letech opanuje Dj Myslivec.

„Na české i slovenské scéně se teď vyrojilo mnoho hudebníků, kteří se snaží přijít s něčím novým. Jakoby covidová doba ještě více akcelerovala všechny talenty. Desítky jmen, kde bychom netrefili vedle, už máme pod čarou, a pořád přibývají další,“ uzavírá dramaturgyně Kač Fišer.

Info

Beseda u Bigbítu
5.–6. 8. 2022
Tasov u Veselí nad Moravou
Fb událost

foto © Luba Mrkvica

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Space X uvede Davida Boultera, Arveho Henriksena nebo nový projekt HRTL

redakce 13.09.2023

Podzemí skvostu pražské funkcionalistické architektury obsadí koncerty, křty nových alb i výstavy.

Hlukovæ Mystéria i letos

redakce 12.09.2023

Dva dny, dvě místa, více než dvacet vystupujících. A hluk, spousta hluku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace