Zprávy / Festivalové

Sedláčkův Jan Palach zakončí LFŠ

Sedláčkův Jan Palach zakončí LFŠ

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.07.2018

Již 44. Letní filmovou školu Uherské Hradiště slavnostně zahájí Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat, který Asociace českých filmových klubů uvedla před deseti lety do české distribuce v rámci Projektu 100. Ghobadi při této příležitosti převezme Výroční cenu AČFK. Na zakončení Letní filmové školy pak Robert Sedláček přiveze svoji novinku Jan Palach, kterou festivalovým divákům představí ve světové premiéře.

Bahman Ghobadi na zahraničních festivalech prorazil v roce 1999 krátkým dokumentem Žít v mlze. Vzápětí na něj navázal celovečerním debutem Čas opilých koní. Syrové drama zachycující život kurdských dětí v nehostinném prostředí na hranicích mezi Íránem a Irákem získalo v Cannes Zlatou kameru pro nejlepší debut. Na děti zaměřil pozornost také ve svém třetím filmu Želvy mohou létat z prostředí uprchlického tábora. Pozoruhodný život íránských hudebníků přibližuje film o teheránské undergroundové hudební scéně Nikdo nic neví o perských kočkách, po jehož natočení byl Ghobadi nucen opustit zemi. Sezónu nosorožců, s Monikou Bellucciovou v roli manželky proskribovaného íránského básníka, musel natočit v Istanbulu. Svůj zatím poslední film, dokumentární portrét Kurdistánu Vlajka bez země, realizoval v Iráku. Tento film kromě jiného dokládá, že Ghobadi coby přední tvůrce kurdské odnože nového íránského filmu nijak nepolevuje v úsilí vypovídat pravdivě o životě národa, který se nachází v permanentním existenčním ohrožení.


O týden později uvede při slavnostním zakončení Letní filmové školy režisér Robert Sedláček ve světové premiéře film Jan Palach, ve kterém rekonstruuje poslední měsíce a týdny života studenta filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se v roce 1969 rozhodl na protest proti sovětské okupaci Československa obětovat svůj život. Film bude mít distribuční premiéru 21. srpna, padesát let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území. Ve světové premiéře uvede Letní filmová škola i svéráznou poetickou komedii Odborný dohled nad výkladem snu režiséra Pavla Göbla. V předpremiérách se pak diváci mohou těšit na psychologický thriller o pronikání moderních technologií do našeho soukromí Důvěrný nepřítel Karla Janáka, suverénní debut Beaty Parkanové o nástrahách života s Jenovéfou Bokovou, Jaroslavou Pokornou a Alenou Mihulovou Chvilky a účastníky letošní karlovarské soutěže, minimalistickou studii rozpadu těla a vztahu režiséra Adama Sedláka Domestik či zimní road movie Všechno bude Olma Omerzu, jednoho z největších talentů současné české kinematografie, který si z Karlových Varů odvezl cenu za režii.

Info

44. Letní filmová škola
27. 7. - 5. 8. 2018
Uherské Hradiště
fb festivalu

Foto © Česká televize

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kultruně ozdravná kúra v Marienbadu se Škapou, Klusákem i Heartnoize

redakce 23.05.2022

Spolek Švihák už podeváté nabídne pestrý kulturně - sportovní program. Heartnoize Promotion, laureáti hudební ceny Vinyla, přináší klubovou noc Heartnoize Tančírna.

Ata Kak na festivale Sensorium

redakce 22.05.2022

Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall.

JazzFestBrno: Christian Scott i Chief Xian aTunde Adjuah

redakce 22.05.2022

Experimentátor, objevitel, hudební filozof, uctívač tradic, bořitel hranic, stavitel mezikulturních mostů…

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

redakce 21.05.2022

Shameless aktuálně spouští náborovu akci pro ty, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival.

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Czech Music Crossroads a hudebníci z celého světa

redakce 19.05.2022

Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi a další.

Před Beckem Tata Bojs

redakce 19.05.2022

Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů a absence jakýchkoli zábran v jejich mixování.

Mladí ladí jazz od jara do zimy

redakce 17.05.2022

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.

Rafael Anton Irisarri přidává druhý koncert v Planetáriu

redakce 15.05.2022

Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.

Festival MikuLOVE nabídne fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

redakce 15.05.2022

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace