Zprávy / Pozvánky

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2016

U příležitosti lednové premiéry snímku Paterson, novinky krále nezávislého amerického filmu Jima Jarmusche, bude v kinech a na DVD představena kolekce sedmi starších filmů slavného režiséra, počínaje prvotinou Trvalá dovolená a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára. Již v prosinci bude všech sedm filmů uvedeno ve vybraných pěti kinech v Praze, Brně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a Ostravě. Výběr starších Jarmuschových děl pak v těchto kinech doplní novinka Paterson v exkluzivní předpremiéře. První prosincová přehlídka začne už 6. prosince v jabloneckém kině Junior. Do ostatních kin v Česku všechny filmy zamíří v lednu 2017, Paterson pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Kolekce sedmi starších děl, kterými se Jarmusch etabloval do pozice jedné z nejvýraznějších autorských osobností současného filmu, bude začátkem prosince vydána i na DVD. V limitované sadě bude k dostání exkluzivně v síti knihkupectví Kosmas, obchodě Terryho ponožky a v jejich elektronických obchodech. "Když jsme Patersona viděli, ohromil nás. Jarmusch dokázal, že je zpět ve své nejlepší formě. Bylo to tak mocné, že jsme se rozhodli připomenout si jeho starší filmy, takže v kinech, v televizi, na internetu i na DVD kolem uvedení filmu Paterson vypukne celá jarmuschovská sezóna," říká ředitel Aerofilms Ivo Andrle.


Kolekce snímků, které budou uvedeny v programu přehlídek a na DVD, představuje komplexní průřez Jarmuschovou tvorbou. Nemůže tedy chybět režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizodu ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude i minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a "neo-beatnická noirová komedie" s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).


Diváci nebudou ochuzeni ani o Jarmuschovy povídkové filmy. V programu je zařazena povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují. Nechybí ani slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích.


Jedním z divácky nejvděčnějších filmů přehlídek pak jistě budou Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, ve kterých diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, ve kterém se setkávají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další. Sedmičku filmů završuje dnes již kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt.

V rámci prosincových přehlídek bude v exkluzivní předpremiéře, ještě před datem americké premiéry, představen i snímek Paterson, který pak do kin po celém Česku vstoupí 5. ledna. Paterson byl poprvé představen na letošním ročníku festivalu v Cannes a u nás tvořil jeden z vrcholů programu 51. MFF Karlovy Vary. V hlavní roli řidiče autobusu, který se v každé volné chvilce věnuje psaní civilní poezie reflektující jeho každodenní život, září současná herecká hvězda Adam Driver. Jeho činorodou a veselou ženu, Patersonův dokonalý protipól, ztvárnila Golshifteh Farahani. Podle Jarmuschových slov bylo jeho záměrem vytvořit "protilék na současné temné filmy, zaměřené výhradně na dramatické zvraty a akci." Do běžné kinodistribuce vstoupí Paterson 5. ledna pod KVIFF Distribution, společným distribučním labelem MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms.

Info

Termíny prosincových přehlídek a pěti předpremiér Patersona:
Minikino Ostrava 9. - 11. 12. 2016
Kino Junior Jablonec n. Nisou 6. - 27. 12. 2016
Bio Central 11. - 14. 12. 2016
Univerzitní kino Scala 27. - 30. 12. 2016
Kino Aero 28. - 31. 12. 2016

www.aerofilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.