Zprávy / Pozvánky

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2016

U příležitosti lednové premiéry snímku Paterson, novinky krále nezávislého amerického filmu Jima Jarmusche, bude v kinech a na DVD představena kolekce sedmi starších filmů slavného režiséra, počínaje prvotinou Trvalá dovolená a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára. Již v prosinci bude všech sedm filmů uvedeno ve vybraných pěti kinech v Praze, Brně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a Ostravě. Výběr starších Jarmuschových děl pak v těchto kinech doplní novinka Paterson v exkluzivní předpremiéře. První prosincová přehlídka začne už 6. prosince v jabloneckém kině Junior. Do ostatních kin v Česku všechny filmy zamíří v lednu 2017, Paterson pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Kolekce sedmi starších děl, kterými se Jarmusch etabloval do pozice jedné z nejvýraznějších autorských osobností současného filmu, bude začátkem prosince vydána i na DVD. V limitované sadě bude k dostání exkluzivně v síti knihkupectví Kosmas, obchodě Terryho ponožky a v jejich elektronických obchodech. "Když jsme Patersona viděli, ohromil nás. Jarmusch dokázal, že je zpět ve své nejlepší formě. Bylo to tak mocné, že jsme se rozhodli připomenout si jeho starší filmy, takže v kinech, v televizi, na internetu i na DVD kolem uvedení filmu Paterson vypukne celá jarmuschovská sezóna," říká ředitel Aerofilms Ivo Andrle.


Kolekce snímků, které budou uvedeny v programu přehlídek a na DVD, představuje komplexní průřez Jarmuschovou tvorbou. Nemůže tedy chybět režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizodu ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude i minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a "neo-beatnická noirová komedie" s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).


Diváci nebudou ochuzeni ani o Jarmuschovy povídkové filmy. V programu je zařazena povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují. Nechybí ani slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích.


Jedním z divácky nejvděčnějších filmů přehlídek pak jistě budou Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, ve kterých diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, ve kterém se setkávají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další. Sedmičku filmů završuje dnes již kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt.

V rámci prosincových přehlídek bude v exkluzivní předpremiéře, ještě před datem americké premiéry, představen i snímek Paterson, který pak do kin po celém Česku vstoupí 5. ledna. Paterson byl poprvé představen na letošním ročníku festivalu v Cannes a u nás tvořil jeden z vrcholů programu 51. MFF Karlovy Vary. V hlavní roli řidiče autobusu, který se v každé volné chvilce věnuje psaní civilní poezie reflektující jeho každodenní život, září současná herecká hvězda Adam Driver. Jeho činorodou a veselou ženu, Patersonův dokonalý protipól, ztvárnila Golshifteh Farahani. Podle Jarmuschových slov bylo jeho záměrem vytvořit "protilék na současné temné filmy, zaměřené výhradně na dramatické zvraty a akci." Do běžné kinodistribuce vstoupí Paterson 5. ledna pod KVIFF Distribution, společným distribučním labelem MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms.

Info

Termíny prosincových přehlídek a pěti předpremiér Patersona:
Minikino Ostrava 9. - 11. 12. 2016
Kino Junior Jablonec n. Nisou 6. - 27. 12. 2016
Bio Central 11. - 14. 12. 2016
Univerzitní kino Scala 27. - 30. 12. 2016
Kino Aero 28. - 31. 12. 2016

www.aerofilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.