Zprávy / Pozvánky

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

Sedm Jarmuschových filmů znovu v kinech

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.11.2016

U příležitosti lednové premiéry snímku Paterson, novinky krále nezávislého amerického filmu Jima Jarmusche, bude v kinech a na DVD představena kolekce sedmi starších filmů slavného režiséra, počínaje prvotinou Trvalá dovolená a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára. Již v prosinci bude všech sedm filmů uvedeno ve vybraných pěti kinech v Praze, Brně, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a Ostravě. Výběr starších Jarmuschových děl pak v těchto kinech doplní novinka Paterson v exkluzivní předpremiéře. První prosincová přehlídka začne už 6. prosince v jabloneckém kině Junior. Do ostatních kin v Česku všechny filmy zamíří v lednu 2017, Paterson pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Kolekce sedmi starších děl, kterými se Jarmusch etabloval do pozice jedné z nejvýraznějších autorských osobností současného filmu, bude začátkem prosince vydána i na DVD. V limitované sadě bude k dostání exkluzivně v síti knihkupectví Kosmas, obchodě Terryho ponožky a v jejich elektronických obchodech. "Když jsme Patersona viděli, ohromil nás. Jarmusch dokázal, že je zpět ve své nejlepší formě. Bylo to tak mocné, že jsme se rozhodli připomenout si jeho starší filmy, takže v kinech, v televizi, na internetu i na DVD kolem uvedení filmu Paterson vypukne celá jarmuschovská sezóna," říká ředitel Aerofilms Ivo Andrle.


Kolekce snímků, které budou uvedeny v programu přehlídek a na DVD, představuje komplexní průřez Jarmuschovou tvorbou. Nemůže tedy chybět režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizodu ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude i minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a "neo-beatnická noirová komedie" s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).


Diváci nebudou ochuzeni ani o Jarmuschovy povídkové filmy. V programu je zařazena povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují. Nechybí ani slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích.


Jedním z divácky nejvděčnějších filmů přehlídek pak jistě budou Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, ve kterých diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, ve kterém se setkávají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další. Sedmičku filmů završuje dnes již kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt.

V rámci prosincových přehlídek bude v exkluzivní předpremiéře, ještě před datem americké premiéry, představen i snímek Paterson, který pak do kin po celém Česku vstoupí 5. ledna. Paterson byl poprvé představen na letošním ročníku festivalu v Cannes a u nás tvořil jeden z vrcholů programu 51. MFF Karlovy Vary. V hlavní roli řidiče autobusu, který se v každé volné chvilce věnuje psaní civilní poezie reflektující jeho každodenní život, září současná herecká hvězda Adam Driver. Jeho činorodou a veselou ženu, Patersonův dokonalý protipól, ztvárnila Golshifteh Farahani. Podle Jarmuschových slov bylo jeho záměrem vytvořit "protilék na současné temné filmy, zaměřené výhradně na dramatické zvraty a akci." Do běžné kinodistribuce vstoupí Paterson 5. ledna pod KVIFF Distribution, společným distribučním labelem MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms.

Info

Termíny prosincových přehlídek a pěti předpremiér Patersona:
Minikino Ostrava 9. - 11. 12. 2016
Kino Junior Jablonec n. Nisou 6. - 27. 12. 2016
Bio Central 11. - 14. 12. 2016
Univerzitní kino Scala 27. - 30. 12. 2016
Kino Aero 28. - 31. 12. 2016

www.aerofilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrní proti jadernému odpadu

redakce 22.06.2021

Věděli jste, že náš stát na svém území chystá výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu (HÚJO)? Ne?! Přijeďte se dozvědět víc.

The Blue Stones i Aldous Harding vystoupí v Praze

redakce 21.06.2021

Aldous Harding je v mnoha ohledech mimořádný úkaz. Když vystupuje, nejde jenom o její zpěv, samotná její přítomnost na pódiu je neopakovatelně intenzivní.

Bert & Friends zahrají na střeše Radost, pak tour

redakce 16.06.2021

Vstupenky byly vyprodány během pár hodin, a proto se kapela rozhodla přidat ještě jeden koncert, který se odehraje hned následující den.

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace