redakce | Zprávy | 28.02.2015
Natáčením v ulicích hlavního města strávili rok. Chtěli zjistit, zda se Praha zbavila nálepky města podvodů, proti které se magistrát ohradil, a za dokument Scam City odvysílaný v listopadu 2012 hrozil společnosti National Geographic soudem. Odpovědi se jim dostalo po několika dnech a nocích v centru. Česká metropole není "pouhou" pastí na turisty, ale místem organizovaného zločinu, který tu bují už pětadvacet let. Právě tak dlouho totiž v nejdražší a turisticky nejfrekventovanější ulici, Pařížské, parkují nepoctiví taxikáři účtující si za kilometr až desetinásobek ceny. Janku Rubešovi a Markusi Krugovi se v sérii reportáží Praha vs. prachy, jejíž první díl uvedla internetová televize Stream.cz v úterý 24. února, podařilo zaznamenat jejich tváře i finty, výpovědi šokovaných turistů i člověka, který nelegálnímu byznysu už čtvrt století velí.
O tom, že na nic netušící turisty číhá v Praze řada nástrah, se Janek Rubeš a Markus Krug přesvědčili už před dvěma lety. Tehdy se inspirovali dokumentem Město podvodů a zrekonstruovali situace, v nichž se ocitl jeho autor Connor Woodman. S výsledkem dokazujícím, že centrum české metropole je turistickou pastí, seznámili i zastupitele Lukáše Manharta, který nebyl "přesvědčen, že stav na území města je tak žalostný." Záběry pořízené štábem internetové televize Stream.cz v průběhu roku 2014, ale dokazují, že s odstupem času a přes opatření magistrátu v podobě informačních letáků vytištěných v šesti jazycích či zpřísnění kontrol není stav v hlavním městě lepší. Je alarmující.
"Nenapadlo mě, že se k tématu vrátím, protože jsem předpokládal, že zveřejněním záznamů, na nichž jsem coby zahraniční turista prokazatelně okrádán a například za cestu ze Staroměstského náměstí na Václavské je mi účtována částka 820 korun, bude dostatečným důkazem k tomu, aby město začalo vše radikálně řešit," říká Rubeš. Ten se zaměřil především na taxikáře nabízející své služby na hlavním nádraží, Staroměstském náměstí, v okolí tanečního klubu Karlovy Lázně a Pařížské ulice a společně s Krugem zdokumentoval přibližně 50 jízd.
"Překvapilo mě, jak se v centru krade ve velkém, a jak jsou tu vnímáni turisti. Jsou to objekty, které je záhodno obrat. Ne legálním způsobem, to znamená dělat vše proto, aby byli spokojení a vrátili se. Ale sprostě je okrást a využít toho, že se nemůžou bránit, protože jsou v cizí zemi," uvádí Janek Rubeš a na konkrétním příkladu vysvětluje, jaké triky taxikáři používají. "Je to jednoduché. Všichni mají pocit, že si do aut montují nějaká turba, která vyžadují složité zapojení, ale k celému okradení stačí jedna samolepka o rozměru jeden krát jeden centimetr černé barvy, nic víc není potřeba. A tímto způsobem lze okrást turistu o desetinásobek ceny, to znamená za jeden kilometr je mu místo 28 korun účtováno 280 korun. Když to děláte roky, nemá návštěvník ze zahraničí šanci si čehokoli všimnout," popisuje systém podvádění.
"Přesto všechno ale považuju za důležité zmínit, že ne každý taxikář je zloděj. Jedná se o omezenou skupinu přibližně sta taxikářů, kteří ničí jméno hlavního města a všech svých kolegů. A my pevně věříme, že poukázáním na konkrétní osoby se to konečně změní," uzavírá Rubeš, který se zaměřil také na provoz směnáren, drogy v ulicích nebo nabídku restaurací. První díl série reportáží Praha vs. prachy uvedla internetová televize Stream.cz 24. února, další epizody budou následovat s týdenním odstupem vždy v úterý.
redakce 17.05.2022
Texty známých a oblíbených kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo Kafka Band i zatím posledního projektu Letní kapela, ale i další věci.
redakce 17.05.2022
Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.
redakce 17.05.2022
Plastiq Lole, kteří již příští víkend vystoupí na Czech Music Crossroads, sestavují mixtape z oblíbených skladeb, které nejvíce ovlivnily jejich hudební cestu.
redakce 16.05.2022
Dublinští Fontaines D.C. patří v rámci nové britské kytarové vlny mezi tradičnější křídlo, přesto, nebo právě proto, jsou z této scény nejúspěšnější.
redakce 16.05.2022
Echo Cube je citlivo vyskladaná mozaika elektronických skladieb, demonštrujúca rôznorodosť a zvukofarebnosť.
redakce 16.05.2022
Berlínské hudební vydavatelství Kurta Rosenwinkela pokračuje v charitativní činnosti. Pomáhá financovat hudební vzdělání dětí z dětského domova ve Strážnici.
redakce 15.05.2022
Dopisy v lahvi v produkci Martina Tvrdého je nabité silnými písněmi, originálním zvukem a výpovědí, která překypuje emocemi.
redakce 15.05.2022
Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.
redakce 15.05.2022
Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.
redakce 14.05.2022
Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.