Zprávy / Festivalové

Šesté Valašské zkušebny

Šesté Valašské zkušebny

redakce | Zprávy / Festivalové | 04.09.2022

V Rožnově pod Radhoštěm probíhá každoročně festival Valašské zkušebny, letos to bude pošesté v pátek 9. září 2022.

Krásné nové stroje byly založeny v Kutné Hoře v roce 1982 a první oficiální koncert se konal v Kojicích 1. března 1983. V 80. letech patřili k alternativní špičce české rockové scény. Vydali nezávislou audiokazetu Four top s Garáží, Laurou a jejími tygry a Dybbukem v roce 1987, u Pantonu EP KNS v roce 1988, a jejich diskografie končí rokem 2011 albem Nechtěné doteky vydané u Indies Happy Trails. Krásné nové stroje na české rockové scéně prezentují již 29 koncertních sezón. Je to názor konzistentní a ve své hudební podobě výsostně originální. KNS se stali inspirátory pro mnoho dalších souborů a jejich styl je stále nezaměnitelný.

Přijede i jedna coverová kapela a to ne ledajaká. Členové kapely Ananas Beat jsou rockem a taky roky protřelí hudebníci a slíbili, že s sebou vezmou zpěváka ze svého LedZepp revivalu Viktora Frieda a dají s ním pár spešl skladeb. Včera bylo pozdě, čili kuřata, která hrají přímo z kurníku. Nebo taky jinak: valašský punk říznutý písečnými dunami. Chorobopop vydali své druhé album Odrazit od dna. I na nové nahrávce kapela v jedenácti písních rozvíjí poetiku naznačenou svým názvem: textově chorobopis, hudebně pop. Pravda, ne vždycky. Hlasy chroptí i zvoní, kytary zvoní i řežou, basové linky vládnou. Sem tam synťák. Konfuse se skládá z pěti nadšených, občasně prokrstinujících studentů, které hudba vážně baví. Za vznik vděčí ZUŠ B-Art z ValMezu, kde se potkali. Samotný název kapely je popisuje nejlépe, seskupení mladých lidí ze Zubří, Rožnova, Zašové a Valmezu se svým vlastním vnímáním reality.

Rockově metaloví Undertwow zahráli sice loni, ale mají novou sestavu a repertoár, tak proč jim nedat znovu šanci, mládí má mít zelenou. Každý koncert 4Dogs je zážitek, na nějž nezapomenete, ať už díky podmanivému hlasu frontmana Zdraveeho, šarmu houslistky Terky, osobnosti sólového kytaristy Pupíka, entuziasmu houslisty Pecy, Peťovy basové linky nebo Kubeníkovu nadšení. A jako takové malé překvapení zahraje znovuobnovený Vagaband.

Info

Valašské zkušebny
9. 9. 2022 17:00
Vrátnice, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Valašských zkušeben

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Folkových prázdninách Valeria Castro, Sona Jobarteh a další

redakce 15.07.2024

Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace