Zprávy / Pozvánky

Shai Maestro Trio si uchovává hravost

Shai Maestro Trio si uchovává hravost

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.03.2017

S novinkou The Stone Skipper se vrací do Prahy izraelský pianista Shai Maestro se svým triem.

Ve svých třiceti letech spolupracoval s mnohými významnými jmény jazzové scény, se samotným Cohenem natočili čtyři alba - Gently Disturbed (2008), Sensitive Hours (2008), Aurora (2009) a Seven Seas (2011). Rozhodl se však vydat na sólovou dráhu a spolu s bubeníkem Zivem Ravitzem a peruánským basistou Jorgem Roederem založil vlastní trio. „Moje jméno je na obalu, ale kluci nejsou moje kapela. Je to kolektivní dílo. Při hledání jména jsme vzali v úvahu fakt, že v dnešní době musíte lidi nějakým způsobem chytit na jméno. Tak jsem to vzal na sebe,“ vzpomíná Maestro v rozhovoru pro Magazín Uni.

Maestro se narodil roku 1987, o pět let později už seděl na židličce před klavírem. Když v osmi slyšel Oscara Petersona hrát Gershwinovy skladby, zamiloval se do jazzu a rychle začal balit kufry. Získal letní stipendium Berklee College of Music, později odjel i na zkušenou do Indie, aby studoval indickou hudbu a hru na tabla.

Roeder pochází z Limy. Už v šestnácti letech začal studovat cello na konzervatoři Rimského Korsakova v Petrohradě, později si přibral také kontrabas. Je členem mnoha projektů od The Julian Lage Group, Avantrio, Victor Prieto Trio, sám založil Sofia Rei Koutsovitis Group, skupinu, která zpracovává tradiční jihoamerickou hudbu, stejně jako jazzové kompozice. Roeder v rámci projektu Emilio Solla y La Inestable de Brooklyn nominovaný na Grammy 2014 v kategorii nejlepší latin album.

Ravitz vyrůstal v izraelské hudební rodině, od útlého věku hraje na kytaru, piano a bicí. Profesionální kariéru zahájil ve třinácti letech, kdy začal vystupovat v klubech v rodné Beerh-Shevě i Tel Avivu, stejně jako jeho spoluhráči však dnes sídlí v New Yorku. Absolvent Berklee College of Music byl dlouhá léta členem tria pianisty Omera Kleina, spolupracuje s hudebníky jako Tomasz Stanko či Esperanza Spalding, v současnosti působí v kvartetu Lee Konitze a projektu s Yaronem Hermanem.


Debutové album trojice s jednoduchým názvem Shai Maestro Trio bylo vydáno ve Francii a okamžitě se dostalo na přední příčky prodejů. „Je to pouhý začátek naší kapely... je toho tolik, co lze udělat, a možnosti jsou nekonečné. Jsem velmi zvědav, v co se to rozvine,“ říkával tehdy Maestro a měl pravdu. Trio vydalo před nedávnem čtvrtou desku The Stone Skipper.

Omen nomen jednoznačně platí, stejně jako to, že nejlepším izraelským exportním zbožím jsou v současnosti mladí talentovaní muzikanti. „Je to ten samý důvod, proč je Izrael skvělý v technologiích. Lidé v Izraeli se zkrátka snaží dělat věci jak nejlépe umí. Protože byli pronásledováni, zabíjeni, nenáviděni, obklopeni zeměmi, které je chtěli vystrnadit, museli bojovat. Navíc posloucháte celý svůj život, že jste vyvolený národ-což je totální hovadina. Každý národ je vyvolený. Je to sice šílené, ale je to v naší krvi, ať se nám to spojení líbí nebo ne. A když tohle celý život slyšíte, opravdu se snažíte být výborní. Společnost v Izraeli na slovech o vyvolenosti stojí. Nastavení společnosti je náročné. Může to být i pozitivní, protože vidíte své krajany, úspěšné v mnoha odvětvích. V New Yorku se prosadilo tak neuvěřitelné mnoho izraelských hudebníků, až je to absurdní. Ale možná je to jen pojídáním hummusu,“ spekuluje o kořenech muzikantské brilantnosti Izraelců, Ravitz.

Přesvědčit se o pozitvních dopadech stravy na hráčskou brilanci se můžete sami již 27. března v pražské Novoměstské radnici.

Info

Shai Maestro Trio (isr)
27.3.2017, Novoměstská radnice, Praha
www.facebook.com/events/644603639057861
www.jmw.cz www.shaimaestro.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace