Zprávy / Pozvánky

Shobaleader One přiveze novou desku

Shobaleader One přiveze novou desku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.03.2017

Jeden z nejvlivnějších britských hudebníků posledních dvou dekád Tom Jenkinson alias Squarepusher přijede 29. března do MeetFactory. V rámci projektu Shobaleader One představí společně s čtyřčlennou kapelou v LED maskách a hábitech svůj progresivní jazz a zbrusu novou desku Elektrac, která vyjde 10. března.

Tom „Squarepusher“ Jenkinson je pojem elektronické hudby posledních dvou dekád britské scény. Manický, schizoidní, experimentální drum´n´bass je jen základní označení toho, co Squarepusher během posledních dvaceti let předvedl.

Jako syn jazzového muzikanta vyrůstal na hudbě Milese Davise, Augusta Pabla nebo Charlie Parkera. Na střední škole začal hrát na basu a bicí, pak ale uslyšel elektro techno LFO nebo Carla Craiga a klasickému jazzu bylo odzvoněno. Vzdát se ho ale nehodlal. V jeho muzice se sice začaly objevovat prvky techna a junglu, zároveň je ale na jeho prvních nahrávkách zřetelný silný vztah k jazzu, který se pomalu transformuje do progresivního stylu. Post-acid house, experimentální hudba, drum and bass – to všechno se v souvislosti se Squarepusherem začíná spojovat.

V roce 1997 vzniklo první z mnoha alb, které Jenkinson nahrál u legendárního labelu Warp – Hard Normal Daddy. Album bylo nadšeně přijato veřejností i kritikou, britský magazín The Wire ho zařadil mezi nejlepší desky roku, Stylus Magazine hovořil o „zázraku.“ Bylo to také poprvé, kdy se Jenkinson pokusil oprostit od jazzu a hudbu směřoval více funkově a lá hudba Herbie Hencocka.

Mezi roky 1997 a 2009 vzniklo dalších jedenáct desek, např. Music is Rotted One Note, Go Plastic (píseň Tommib zazněla ve filmu Lost in Translation), Do You Know Squarepusher, na kterém zazní cover verze Joy Division Love Will Tear Us Apart nebo Ultravisitor, kterému podle slov samotného umělce porozumí jen on sám; sám za sebe ostatně mluví i obal desky, kde je jen Jenkinsonova tvář. Jeho spolupráce se slavným Aphexem Twinem rozhýbala v těchto letech nejen britské ostrovy progresivní elektronikou, která neznala hranic.

V roce 2010 přichází Jenkinson s projektem Shobaleader One a albem Shobaleader One: d´Demonstrator. „Minulé léto mě oslovila skupinka děcek. Mluvili o tom, že chtějí vytvořit soubor. Říkal jsem si, že je to směšná představa, ale na druhou stranu jsem byl ohromen jejich nezlomnou snahou projekt uskutečnit, a tak jsme se sešli. Jejich nápad se odvíjel od touhy mít „fantazy skupinu“, která by se zúčastnila turné a nahrávala na něm, mluvil jsem o něčem podobném na albu Just A Souvenir.“


Squarepusher s kapelou zde pokračuje ve skocích z jednoho žánru na druhý – francouzský soft-rock, disco-pop nebo techno-rock – co je vám libo. Je těžké si představit vznik tohoto alba bez Daft Punku a vlně francouzských producentů, kteří na toto slavné duo navázali. Jak si všiml Pitchfork lze zvuk (vocoder, robotické zvuky) a vizuál alba (masky robotů, které jsou nicméně doplněny róbami alá Sunn O))) pokládat nejen za pouhou inspiraci kapelou Daft Punk, ale jasným složením poklony pánům Banglaterovi a de Home-Christo. Album se tak pohybuje na hraně elektronického popu, R&B prvků se syntetizátorovými vokály. Ostatně inspirace okolními vlivy, jejich přetváření do jiných dimenzí a hraní si se styly je typická pro celou Jenkinsonovu tvorbu. Od rané tvorby se nicméně tento projekt poměrně liší. Je jakousi zastávkou, zklidněním, možná méně provokativním, ale o to více k zamyšlení.

Po dvou albech coby Squarepusher (Ufabulum, Damogen Furies) se v roce 2016 vrací na scénu opět Shobaleader One. Jen několik dní před pražským koncertem v MeetFactory – 10. března – vyjde nové album Elektrac. Jestliže předchozími alby posouval Squarepusher hranice elektronické hudby na samotné maximum, je dost pravděpodobné, že tentokrát se v smíchovské továrně coby Shobaleader One dostane až do jiných elektronicko-jazzových dimenzí.

Info

Shobaleader One (uk)
29. 3. 2017 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 550 Kč v předprodeji, 650 Kč na místě

www.facebook.com/events/944521805681594

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cinergy uvede přednášku se skladatelem Dustinem O'Halloranem

redakce 27.11.2020

O’Halloranova filmová kariéra začala v roce 2006 se snímek Marie Antoinetta od Sofie Coppoly.

Café Na půl cesty nabídne živý koncert v rámci týdne duševního zdraví

redakce 24.11.2020

Živý přenos koncertu Václava Havelky III proběhne v rámci sedmidenní výzvy #namouduši.

Místo opuštěných budov promění Pokoje 2020 soukromí mladých umělců

redakce 22.11.2020

Rozličné domovy se stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu.

Telemost propojí na devět hodin divadla po celé republice

redakce 20.11.2020

Téma letošního ročníku bylo již před vypuknutím pandemie zvoleno v návaznosti na sílící zájem o ekologii a tlak na udržitelnost života na Zemi.

KabLock v Kabinetu múz

redakce 18.11.2020

Svou tvorbu skupina KabLock koncipuje jako multimediální instalace nacházející se ve výlohách hudebního klubu.

Ghostemanovo turné zná nové pražské datum

redakce 17.11.2020

Eric Ghoste vytvořil postavu pojímající celý kánon extrémní hudby s prvky industriálu, hardcoru, jižanského phonk rapu i dalších žánrů.

Venuše ve Švehlovce uvádí další ročník festivalu sociálního umění

redakce 11.11.2020

Chystá se premiéra souboru Co čumíš, dokumentární podcast kolektivu Nun a Ví (Viah) a také benefiční koncert kapely Zvíře jménem.

Festival Alternativa ohlašuje program streamovaného Intermezza

redakce 09.11.2020

Organizátoři festivalu ale oznamují dvoudenní on-line událost Alternativa 2020: Intermezzo. Hudební vsuvka nabídne deset převážně českých projektů. Hutná hudba zazní letos u vás doma.

OneRepublic se vrací do Prahy

redakce 07.11.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 byl termín koncertu přesunut.

Kolem světa s online programem Le Guess Who?

redakce 04.11.2020

Online televizní kanál bude přenášet filmy a dokumenty, vybrané vystupujícími na minulých ročnících festivalu.