Zprávy / Festivalové

Shotgun Festival aneb hudba až na prvním místě

Shotgun Festival aneb hudba až na prvním místě

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2015

Počet proběhlých ročníků Shotgunu se zaokrouhlil na rovný tucet, ale filozofie festivalu zůstává stále stejná: v první řadě hudba!

Elektronická scéna byla dlouhou dobu nespravedlivě spojována s chápáním hudby jako jedné z kulis, které spolu se světly, projekcemi, různými podpůrnými prostředky a sociální stránkou večera spoluvytváří "dobrou party". A to je přesně úhel pohledu, který je Shotgunu cizí. Vizuální stránka samozřejmě hraje důležitou roli, což dokládá třeba loňský strhující videomapping na nádvořích hradu Grabštejn, ale těžiště strategie celého festivalu leží především v hudební dramaturgii a ladění lineupu na obou pódiích. O kvalitě programu svědčí už letmý pohled třeba jen do loňské soupisky účinkujících: Akkord (Synkro + Indigo), Deadbeat, Consequence, Frederic Robinson.


Elektronickou hudbu v její dnešní atomizované podobě jde jen stěží definovat a pokud někdo tvrdí, že vidí do všech jejích zákoutí a orientuje se ve veškerých aktuálních subžánrech, můžeme si být jistí, že jde o hochštaplera. Struktura Shotgunu je vcelku prostá – hlavní pódium dramaturgicky cílí na ty nejzajímavější umělce "rovného profilu" z oblasti hypnotického techna, housu i elektra, zatímco druhá stage se profiluje více ve strukturovaných rytmech a nízkých frekvencích a stává se tak útočištěm pro talenty na okrajové části drumandbassové scény, kterou charakterizují subžánry jako autonomic, halfstep nebo minimal dnb.


Shotgun je jiný typ festivalu – dramaturgicky pečlivě vyprofilovaný, zaměřený na odrostlejší publikum, bez front a tlačenic s uvolněnou atmosférou a výrazným podílem zahraničních návštěvníků. Hudební nadšence, kteří jsou zvyklí třídit zrno od plev, jistě napadne srovnání se zaměřením podobnými, ač rozsahem odlišnými zahraničními podniky typu Dimensions nebo Outlook. Během let se zlepšila i dopravní dostupnost – po dobudované dálnici se z Prahy do Hrádku nad Nisou dostanete autem už za pouhou 1 hodinu, území Trojmezí se stává tedy stále výraznějším benefitem festivalu. Festival se letos vrací z hradu Grabštejn na původní místo – tedy louku v bezprostřední blízkosti jezerního kempu Kristýna, jehož celá kapacita včetně dostatečného místa na zaparkování je festivalu k dispozici.

Info

Shotgun Festival 2015
11. - 12. 9. 2015
Areál Kristýna, Hrádek nad Nisou
Vstupné: Od pátku 22. května startuje předprodej limitované edice 100 ks dvoudenních vstupenek za 400,- Kč + poplatky

www.facebook.com/events/451311725036179
www.facebook.com/shotgunfestival
www.shotgunfestival.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Festival Nu Sound of Serbia

redakce 20.12.2021

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti.

Youssou N´Dour, Modest Mouse a další na Colours of Ostrava

redakce 19.12.2021

Vůbec poprvé do České republiky přijede jedna z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších kapel americké postgrungeové scény Modest Mouse.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace