Zprávy / Pozvánky

Signatura: zrcadlo mezi zvířaty a lidmi

Signatura: zrcadlo mezi zvířaty a lidmi

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.04.2017

Musa (vlastním jménem Lukáš Musil) představí svou výtvarnou tvorbu na velké výstavě s názvem Signatura, která se uskuteční od 1. do 30. června 2017 v pražské výstavní síni Mánes. Půjde o první takto rozsáhlou expozici mladého výtvarníka, který už dosáhl mezinárodního uznání jako špičkový tatér.

Musův životní příběh se podobá hollywoodskému scénáři. Našlápnutou kariéru profesionálního sportovce a juniorského hokejového reprezentanta vyměnil ve dvaadvaceti, pro mnohé poněkud nečekaně, za práci tatéra. Oproti závazku, který představovala účast v kolektivním sportu, našel v této profesi naprostou svobodu. V oboru, který se v té době v Česku teprve rozvíjel a často kopíroval zahraniční vzory nebo se omezoval na líbivé a jednoduché symboly, nalezl Musa vlastní cestu, na níž spojil tetování se zcela originálním výtvarným názorem. Výsledná podoba jeho tetování se postupně stala svébytným uměleckým dílem, které se zakládalo na dialogu mezi Musovou originální tvůrčí představou a emocemi člověka, který ji přijímal za svou. Dominující liniovost Musova tetování se stala jeho autorským znakem. Definoval nový výtvarný styl. Byl jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v prestižním Musée du Quai Branly v Paříži. "Musa je jediný, kdo dokáže formulovat abstraktní obrazy, které jsou naprosto přesvědčivé," vyjádřila se kurátorka této výstavy.


V Musově životě přesto nastal okamžik, kdy cítil, že je třeba se posunout dále. Logickým krokem byl příklon k volné autorské tvorbě. Má za sebou dvě výstavy - v Jihočeské Alšově galerii v Hluboké nad Vltavou a pražské galerii Pro arte. Nadcházející přehlídka ve výstavní síni Mánes bude zatím nejrozměrnější. Jedním z ústředních motivů – i když ne jediným - se tu stala konfrontace světa zvířat a lidí. "Pro mě zvířata představují jisté zrcadlo člověka. Všichni se rodíme svobodní, ale většina z nás je ochočena. Zcela svobodná zůstávají jen některá zvířata," říká Musa. Vzájemný vztah člověka a zvířete pak vidí jako komunikaci, ne jako souboj. "Když jsem začal kreslit zvířata, cítil jsem se velmi bezpečně, vnímal jsem, že zvířata neznají přetvářku."

Jeho výtvarný výraz jako by se vracel až kamsi na začátek, k prapodstatě, k prvopočátku, kdy zvířata znamenala pro člověka zdroj přežití, ale zároveň (a snad právě pro to) k nim vzhlížel s takřka nábožnou úctou. Zanechal proto svědectví ve formě prvních výtvarných děl vůbec – nástěnných maleb v jeskyních. Stejně jako kdysi vedl Musa dialog s klienty nad jejich tetováním, vede nyní symbolický, vnitřní rozhovor s bytostmi, které vznikají tahy jeho tužky, štětce nebo piksly se sprejem. Musa využívá kresbu, písmo, části textů, symboly - to vše spojuje v prostoru do svého charakteristického výrazu s akcentem linky, výrazu, který činí dojem neustálého chvění, vibrací, jenž ze znaku činí zprávu a ze sdělení inspiraci. Součástí Musovy autorské výstavy bude i vydání dvou publikací - Slabikáře, v němž se hravým způsobem spojují obrazy zvířat se základními stavebními kameny abecedy, a Bestiáře, který bude nesoustavnou Musovou zoologií, určenou pro děti i dospělé.

Info

Signatura: zrcadlo mezi zvířaty a lidmi
1. - 30. 6. 2017
Výstavní síň Mánes, Praha

www.facebook.com/musawork
www.musawork.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.

Cílová rovinka Fluff Festu letos v Praze

redakce 16.07.2019

Pořadatelé se letos rozhodli přenést kousek Fluff Festu i do svého smíchovského zázemí. Do Prahy přijedou Birds in Row.

Jinjer a další supporty ve Futuru

redakce 16.07.2019

Parta kolem divoženky Tatiany Shmailyuk dorazí nejen na festival Brutal Assault, ale taky na dvě podzimní klubová vystoupení.

Die Krupps najdou cestu zpět do Prahy

redakce 15.07.2019

Düsseldorfská kapela Die Krupps se v prosinci vrátí do Prahy. V intimnějsím prostředí Futura možná představí nové album.

Už jsme doma zahrají FPB

redakce 15.07.2019

Po čtvrt století od vydání alba Kdo z koho ten toho vychází znovu v remasterované edici na vinylu. Křest v Rock Café.

Blackened night na podporu Lékařů bez hranic v Jemenu

redakce 13.07.2019

Jídlo místo zbraní, hudba proti válce.