Zprávy / Pozvánky

Silent Night I: první celonoční sleepover koncert v Česku

Silent Night I: první celonoční sleepover koncert v Česku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.05.2015

Radio Wave a kolektiv Genot Centre uvádí v exkluzivní české premiéře první celonoční sleepover koncert, a to se dvěma zahraničními hosty – britským ambientním skladatelem Leem Chapmanem a belgickým drone producentem Wimem Dehaenem. První Silent Night se uskuteční 23. května v pražském divadle Ponec.

Drone a ambient jsou specifické hudební žánry, které u klasického koncertního formátu ztrácí svou hlavní – meditační a relaxační – přednost a smysl. O tom už se přesvědčil nespočet hudebníků i návštěvníků ambientních koncertů, které trvaly hodinu a publikum při nich stálo v chladném prostředí často neútulných klubů. Během tak krátké doby a za takových nepříznivých podmínek se posluchač jen stěží stihne naladit na úplně jiný tok času, uvolnit se, přestat vnímat okolní svět a naopak se plně pohroužit do hudby samotné.


I proto začal v Kalifornii 80. let Robert Rich, jedna z největších legend ambientního žánru, pořádat takzvané "sleeping concerts", které trvaly několik hodin, často od půlnoci do rozbřesku. Publikum čítající několik desítek ležících posluchačů při nich snilo, usínalo a znovu se probouzelo. Lidé nechávali hudbu prostupovat do svých snů a každý po svém vstřebával ten hodně specifický a intenzivní hudební zážitek.

V současné době se spací koncerty podobného typu odehrávají s pravidelnou periodicitou například v Belgii a těší se velkému zájmu hned z několika důvodů. Akce jsou vždy velmi komorní – kapacitně striktně limitované, intimní atmosféra hraje v celkovém konceptu svou nezastupitelnou roli. Díky vzniklému rodinnému prostředí a také faktu, že se spací koncerty konají mimo tradiční, většinou neútulné klubové prostory, je celkový zážitek pro všechny přítomné daleko intenzivnější.


To všechno a ještě něco navíc teď máte díky Radiu Wave a kolektivu Genot Centre / Cosmic Sans možnost zažít i v české premiéře v prostorách pražského divadla Ponec. První Silent Night se uskuteční v noci ze soboty 23. na neděli 24. května ve speciálně upraveném hlavním sále divadla se dvěma zahraničními hosty – momentálně v Lotyšsku žijícím britským ambientním skladatelem Leem Chapmanem, zkoumajícím půvaby deformace magnetického záznamu na zaprášených MC kazetách, a v Praze usídleným belgickým producentem a chemikem Wimem Dehaenem, který svůj vědecký přístup využívá k tvorbě organického ambientu a rozsáhlých, temnoty prostých drone kompozic.

Lee Chapman nejdříve v sólovém koncertu představí svůj aktuální split release Voices & Allusions / Benidorm Hotel vyšlý u českého kazetového labelu Genot Centre a pak se společně s Wimem Dehaenem přidá k Jardovi WavetroniQ Petříkovi ve společném celonočním ambientním live setu pro bdělé i podřimující posluchače. Součástí eventu je následná společná snídaně, při které si všichni zúčastnění budou moci sdělit zážitky z předešlé noci.

Info

SILENT_NIGHT#1
Lee Chapman (uk) + Wim Dehaen (be)
23. 5. 2015 22:00
Divadlo Ponec, Praha
Vstupné: 150,- na místě; vstupenky na celou noc jsou již vyprodány, ale pro omezený počet návštěvníků bude možné na místě zakoupit vstupenky za 150 Kč na úvodní část noci – hodinové vystoupení Lee Chapmana od 22:30 do 23:30. Rezervace vstupenek na emailu: radiowave@rozhlas.cz, do předmětu mailu napište: SILENT NIGHT

www.facebook.com/events/649119558555699
www.facebook.com/musicbyleechapman
www.facebook.com/croradiowave
www.facebook.com/DivadloPonec
www.facebook.com/genotsans

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stormzy v Praze, jde do většího

redakce 06.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Veľryba 52 Hertz Whale sa vynorila a zhlboka nadýchla

redakce 06.12.2019

Priamočiara pieseň sa nesie vo vodách postpunku a figurujú v nej nástroje, ktoré kapela dosiaľ na nahrávkach nevyužívala.

Bára Zmeková chystá vánoční koncert a vydává vinyl

redakce 06.12.2019

Písničkářka Bára Zmeková, autorka letošního, kritiky a veřejností výborně přijatého alba Lunaves, si na závěr roku připravila speciální koncert.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.

Cult of Luna vezou novou desku

redakce 04.12.2019

Nekorunovaní lídři post-metalu se skoro po šesti letech vrací do Prahy a vezou novou desku.

AlterEcho zahajuje sérii poslechově-diskusních večerů

redakce 04.12.2019

AlterEcho uvede sérii večírků zaměřených na progresivní a experimentální směry z rukou umělců, jejichž hudbu vydávají naše domácí nezávislé labely.

Divoká dvojice Ho99o9 se vrací

redakce 04.12.2019

Experimentální pojetí hip hopu, texty o drogách, sexu i nekrofilii nejsou zrovna pro slabší povahy, stejně jako jejich koncerty.

Fotbal s deskou pod mostem

redakce 03.12.2019

Kdo si nenechá tuhle motorickou dreampopovou dobrůtku utéct, má zaděláno na příjemný večer.

Doma Dobre a Pohoda

redakce 03.12.2019

Pohoda newsletter? Wolf Alice, Yves Tumor, Bazzookas aj bratislavský rokenrol v podaní a temperament a podtatranská živelnosť.

Norský saxofonista Jan Garbarek v Praze

redakce 02.12.2019

Ve Foru Karlín zahraje mistr lyrické hry spolu s Jan Garbarek Group, sestavou prověřenou dlouhými lety intuitivní souhry.