Zprávy / Pozvánky

Silent Night I: první celonoční sleepover koncert v Česku

Silent Night I: první celonoční sleepover koncert v Česku

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.05.2015

Radio Wave a kolektiv Genot Centre uvádí v exkluzivní české premiéře první celonoční sleepover koncert, a to se dvěma zahraničními hosty – britským ambientním skladatelem Leem Chapmanem a belgickým drone producentem Wimem Dehaenem. První Silent Night se uskuteční 23. května v pražském divadle Ponec.

Drone a ambient jsou specifické hudební žánry, které u klasického koncertního formátu ztrácí svou hlavní – meditační a relaxační – přednost a smysl. O tom už se přesvědčil nespočet hudebníků i návštěvníků ambientních koncertů, které trvaly hodinu a publikum při nich stálo v chladném prostředí často neútulných klubů. Během tak krátké doby a za takových nepříznivých podmínek se posluchač jen stěží stihne naladit na úplně jiný tok času, uvolnit se, přestat vnímat okolní svět a naopak se plně pohroužit do hudby samotné.


I proto začal v Kalifornii 80. let Robert Rich, jedna z největších legend ambientního žánru, pořádat takzvané "sleeping concerts", které trvaly několik hodin, často od půlnoci do rozbřesku. Publikum čítající několik desítek ležících posluchačů při nich snilo, usínalo a znovu se probouzelo. Lidé nechávali hudbu prostupovat do svých snů a každý po svém vstřebával ten hodně specifický a intenzivní hudební zážitek.

V současné době se spací koncerty podobného typu odehrávají s pravidelnou periodicitou například v Belgii a těší se velkému zájmu hned z několika důvodů. Akce jsou vždy velmi komorní – kapacitně striktně limitované, intimní atmosféra hraje v celkovém konceptu svou nezastupitelnou roli. Díky vzniklému rodinnému prostředí a také faktu, že se spací koncerty konají mimo tradiční, většinou neútulné klubové prostory, je celkový zážitek pro všechny přítomné daleko intenzivnější.


To všechno a ještě něco navíc teď máte díky Radiu Wave a kolektivu Genot Centre / Cosmic Sans možnost zažít i v české premiéře v prostorách pražského divadla Ponec. První Silent Night se uskuteční v noci ze soboty 23. na neděli 24. května ve speciálně upraveném hlavním sále divadla se dvěma zahraničními hosty – momentálně v Lotyšsku žijícím britským ambientním skladatelem Leem Chapmanem, zkoumajícím půvaby deformace magnetického záznamu na zaprášených MC kazetách, a v Praze usídleným belgickým producentem a chemikem Wimem Dehaenem, který svůj vědecký přístup využívá k tvorbě organického ambientu a rozsáhlých, temnoty prostých drone kompozic.

Lee Chapman nejdříve v sólovém koncertu představí svůj aktuální split release Voices & Allusions / Benidorm Hotel vyšlý u českého kazetového labelu Genot Centre a pak se společně s Wimem Dehaenem přidá k Jardovi WavetroniQ Petříkovi ve společném celonočním ambientním live setu pro bdělé i podřimující posluchače. Součástí eventu je následná společná snídaně, při které si všichni zúčastnění budou moci sdělit zážitky z předešlé noci.

Info

SILENT_NIGHT#1
Lee Chapman (uk) + Wim Dehaen (be)
23. 5. 2015 22:00
Divadlo Ponec, Praha
Vstupné: 150,- na místě; vstupenky na celou noc jsou již vyprodány, ale pro omezený počet návštěvníků bude možné na místě zakoupit vstupenky za 150 Kč na úvodní část noci – hodinové vystoupení Lee Chapmana od 22:30 do 23:30. Rezervace vstupenek na emailu: radiowave@rozhlas.cz, do předmětu mailu napište: SILENT NIGHT

www.facebook.com/events/649119558555699
www.facebook.com/musicbyleechapman
www.facebook.com/croradiowave
www.facebook.com/DivadloPonec
www.facebook.com/genotsans

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Psí víno a Genot Centre uvádí Institut náletových dřevin

redakce 14.07.2020

„Najdi si místo. Místo, kde byrokracie prostoru slouží pustině svolné k zdánlivě náhodným uchycením.“

Zasnění Men I Trust se vrátí do Prahy

redakce 14.07.2020

Útulný mix popových melodií s jazzovou flow napřesrok i u nás.

Aneta Langerová a Korben Dallas vydávají EP a vyrážejí na turné

redakce 12.07.2020

Vydání EP, které se pohybuje na pomezí popu, soulu a alternativy, předcházelo vydání dvou singlů Konečně a Rozhodnutia.

Jazz Dock v létě, v klubu i na střeše

redakce 12.07.2020

Stále populárnější klub na břehu Vltavy během letních měsíců dostane punc festivalového prostředí, což podpoří také pravidelné sobotní odpolední koncerty na střeše klubu.

Srpnové Fource Live se stěhují

redakce 11.07.2020

Koncertní série Fource Live představí Aiko, Teepee, Ai Fen, Khoibu a přesouvá termín koncertu Metronomy na jaro.

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.