redakce | Zprávy / Nové desky | 16.04.2019
Již 18. dubna výjde debut deska dua Šimanský – Niesner s názvem Tance neznámé. Dvojice kytaristů Jakub Šimanský a Tomáš Niesner se na ní snaží ukotvit pojem primitivismus do českého hudebního žargonu. Oba ve své tvorbě vychází z žánru zvaného american primitivism, který již od 70. let pilovali kytaroví hráči jako John Fahey, Leo Kottke, Robbie Basho či Sandy Bull.
Americký primitivismus vycházel z bluegrassové tradice amerického jihu, ale netradičíní přístup k lazení, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v duchovní hudbě asijského původu. Hudba indického guru a hráče na sitar Raviho Shankara se stala soundtrackem k sebepoznávání skrz psychedelické drogy pro řadu mladých američánů, pro řadu mladých muzikantů se pak stala významným inspiračním zdrojem.
Niesner se Šimanským společně vyrostly v hlučné přerovské kapele UNNA, která podobně jako jejich aktuální tvorba, sršela nadšeneckým přístupem a čerpala jak z devadesátkového noise rocku, tak soudobého alternativního metalu. Svůj kultovní status kapela završila vydáním rozlučkové desky a sérii důrazných finalních koncertů. Po desítkách trubadůrských výjezdech po všech koutech republiky si k sobě Šimanský přivolal bývalého parnera z UNNA Niesnera a společně začali připravovat materiál napsaný pro dvě kytary. Po jejich prvním koncertu, který proběhl v přítmí odsvěceného vernéřovického Soulkostela v létě 2018 se dvojice odebrala do domacího studia Davida Zemana (z kapely Kalle), kde nahrála osm skladeb na album Tance neznámé.
Šimanský - Niesner (křest alba)
18. 4. 2019 20:00
Kabinet MÚZ, Brno
fb událost
Šimanský, Niesner + URN + Václav Havelka III
25. 4. 2019 20:00
Punctum, Praha
fb událost
Foto © Zuzana Malá
redakce 29.11.2023
Deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky.
redakce 28.11.2023
st. Emmita skrz svoje sety prináša zmes alternatívnych elektronických žánrov.
redakce 23.11.2023
Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění.
Dagmar Lauková Petrášová 22.11.2023
Zámerom bolo spraviť nahrávku, ktorá bude jemnejšia a zvukovo detailnejšia ako predošlá produkcia v duu Jamka, kde pôsobila spoločne s Danielom Kordíkom.
Tomáš Jančík 22.11.2023
Aktuální singl pracuje se ztraceným Thomem Yorkem v přehlceném městě plném rozmazaných obličejů a černobílou samotou plnou lidí.
redakce 20.11.2023
Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace.
redakce 19.11.2023
Lukáš Oravec Quartet koncom minulého roku zamieril do štúdia s hosťom Jerrym Bergonzim.
redakce 16.11.2023
Ikonického holuba vystriedalo drobné kuriatko, ktoré paradoxne odráža dospievanie projektu.
redakce 14.11.2023
... vychází nová deska sinks, turné hned...
redakce 07.11.2023
Po vydání série singlů přichází pražský boyband Page Turners se svým prvním dlouhohrajícím releasem.