Zprávy / Pozvánky

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.11.2021

V pražském Goethe-Institutu vystoupí dne 30. listopadu 2021 čeští a němečtí hudebníci, interpretující legendární skladby fluxové scény. Koncert, na kterém zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika, se koná ku příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

„V květnu letošního roku, konkrétně 12. května 2021, by Joseph Beuys oslavil kulaté životní jubileum, svoje sté narozeniny. Zanechal po sobě rozsáhlé a rozmanité dílo, které zasahuje nejen do světa umění, ale rovněž do světa společenského dění a politiky,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Obrazy, sochy, hudební kompozice, přednášky, texty, performance, happeningy, pedagogická činnost – to vše bylo předmětem zájmu a aktivit performera, malíře, sochaře, hudebníka, pedagoga, filozofa a teoretika Josepha Beuyse,“ dodává Rath.

Goethe-Institut oslaví nedožité sté narozeniny Josepha Beuyse koncertem, avšak jeho vlastní skladby při něm uvedeny nebudou. Beuys je sice autorem celé řady hudebních kusů, zároveň byl i jejich vlastním interpretem a originálním performerem. Beuysovy skladby nejsou zaznamenány klasickým způsobem v notách, nýbrž v podobě textových poznámek a instrukcí, přičemž v některých případech neexistují ani ty. „Na koncertě zazní skladby jeho souputníků z řad hnutí Fluxus, k němuž neoddělitelně patří i Joseph Beuys, zejména v jeho počátcích. Eric Andersen, George Brecht, Henning Christiansen, Öyvind Fahlström, Bengt Af Klintberg, Milan Knížák, George Maciunas, Nam June Paik, Yoko Ono, Terry Riley a Dieter Schnebel jsou autory skladeb, které pocházejí z hloubi šedesátých let i z aktuální současnosti,“ vysvětluje Petr Studený, kurátor celého eventu. „Je přitom obtížné stanovit přesnou stopáž jednotlivých skladeb, neboť k Fluxu patří i neurčitost, nevypočitatelnost, překvapení, dodává Studený s lakonickou poznámkou: „Fluxus je zkrátka luxus.“

Na živě streamovaném koncertě vystoupí vokalistka Anna Clementi, hráč na dechové nástroje Werner Durand a klavírista Miroslav Beinhauer. Na závěr bude uvedena skladba Stolen Symphony (fluxus & neofluxus) ve spolupráci Miroslava Beinhauera a Opening Performance Orchestra, představující elektronický mix hudby a videa spolu s živými vstupy klavíru.

Info

Beuys will be Beuys
30. 11. 2021 19:00
Goethe-Institut, Praha
web institutu

foto © archiv Marie a Milana Knížákových

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

A2 s Jednotou uvedou Lorenza Abattoira a Mariu Komarovou

redakce 11.01.2022

Zdánlivá primitivita a repetitivnost soundscapu přenáší posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citronových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků...

Sérii Tvůrčích intervencí v HaDivadle

redakce 10.01.2022

Řada inscenací na repertoáru studiové scény v Alfa pasáži se dočká v následujících měsících dalších uměleckých zásahů či doprovodných programů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace