Zprávy

Skotský ansámbl Hidden Orchestra už si u nás bez Floexe neškrtne

Skotský ansámbl Hidden Orchestra už si u nás bez Floexe neškrtne

redakce | Zprávy | 31.12.2012

Poslední lednové úterý se do Paláce Akropolis vrátí skotský nujazzový kvartet Hidden Orchestra. Na večírku v rámci série Music Infinity 29. ledna svým originálním způsobem zkombinují klasické jazzové instrumenty se sofistikovanou elektronikou, post-rockem a energickou náloží dvou bicích. Stejně jako vloni na dvou vystoupeních v České republice bude i tentokrát hostem Hidden Orchestra klasik domácí elektronické scény Floex, který si s nimi zahraje v několika skladbách.

Žánrově nezařaditelní, tajemní a hlavně nenapodobitelní – to všechno jsou Hidden Orchestra ze skotského Edinburghu. Jejich originální hudební fúze jazzu, post-rocku a ambientu bývá někdy označována jako ideální soundtrack k nočním procházkám, k čemuž svádí název jejich tři roky starého debutu Night Walks. Jak ale naznačily jejich dva loňské koncerty na území České republiky, nokturální hudba v podání kvarteta v čele s multiinstrumentalistou Joe Achesonem rozhodně nejsou jen rozjímavé nálady. Místo v nich má i energická smršť; nakonec Hidden Orchestra disponují dvěma bubeníky. Těleso, které novináři srovnávají s podobně stylově velkoryse rozkročenými projekty jako jsou Jaga Jazzist či The Cinematic Orchestra, zavítá v lednu do Prahy za tři roky už potřetí.

Mozkem i duší Hidden Orchestra je Joe Acheson. Do Edinburghu se přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím a Skotsko mu učarovalo. Od roku 2003 natáčel ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, vždy ale toužil dát dohromady také vlastní kapelu. Prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd, která je vystudovaná houslistka a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestaly bavit studiové projekty. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a začaly přípravy na natáčení debutu Night Walks. Originální fúze jazzu, filmové hudby a ambientu se ujala prestižní britská značka Tru Thoughts a kapela za ni sklidila zasloužené ovace.

Na stejné značce vydali Hidden Orchestra v říjnu 2012 i své druhé album Archipelago a na desce nechybí ani singl Flight, v němž hostuje na klarinet Tomáš Dvořák alias Floex. Legenda domácí elektronické scény si s Hidden Orchestra zahrál i na loňském pražském koncertě, na letním festivalu Beseda u Bigbítu a s kapelou cestoval i na jazzovou přehlídku v jejich domácím Edinburghu. Bok po boku se představí také na lednovém pražském koncertě v Paláci Akropolis, kde Hidden Orchestra českému posluchači znovu předvedou svůj nenapodobitelný styl postavený na neúnavném zvukovém hledačství.

www.hiddenorchestra.com
www.floex.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #39: Guilty Echoes

redakce 20.01.2020

Devětatřicátý výběr do mixtapové série Mooncloud, tentokráte z Brna. Guilty Echoes vybírají elektro i hardcore.

KlipyTipy: Pkrek - Dose (feat.3MMC)

redakce 20.01.2020

Slovenský producent Pkrek prichádza s ďalšou novinkou, ktorá by mala byť súčasťou jeho nového pripravovaného projektu.

Očekávaný dokument V síti vstoupí do kin

redakce 20.01.2020

Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydaly na sociální sítě, aby prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online.

Lykke Li dorazí na Pohodu

redakce 20.01.2020

O účast švédské skladatelky, modelky a zpěvačky Lykke Li se pořadatelé slovenského festivalu Pohoda snažili prakticky celou uplynulou dekádu.

Melt Festival přidává pop, rap i techno

redakce 19.01.2020

Letošní ročník německého Melt Festivalu hlásí další jména. Floating Points, Helena Hauff nebo třeba Róisín Murphy.

Literární a komiksové hvězdy na Comic-Con Prague

redakce 19.01.2020

Hlavní hvězdou bude známý britský spisovatel Ben Aaronovitch, který se prosadil jako televizní scenárista pro proslulý anglický seriál Doctor Who.

Fallgrapp predstavuje novinku Ostrov

redakce 19.01.2020

Fallgrapp je slovenské hudobné zoskupenie podmanivo spájajúce elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a ženským vokálom.

Darkest Hour slaví pětadvacet let

redakce 18.01.2020

Nelze je tak striktně zařadit do metalcore škatule, neb se tu ke slovu dostává jak syrový hardcore/punk, tak ryzí melodičnost skandinávského death metalu.

Koncert britského Cavetowna se přesouvá do Roxy

redakce 18.01.2020

Ze studentského pokoje k posluchačům po celém světě. Koncert, původně plánovaný do Rock Café přesouvá do většího klubu Roxy.

Jednou ranou na Sziget i v roce 2020

redakce 18.01.2020

Příležitost zahrát si na statisícovém festivalu v zahraničí, na prestižním Szigetu, se nabízí všem hudebníkům u nás.