Zprávy / Úplňkové

Slovanský folklór Širom v žižkovském Atriu

Slovanský folklór Širom v žižkovském Atriu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 29.06.2023

Full Moon magazín a Heartnoize ve spolupráci s Atriem na Žižkově uvádějí fascinující výpravu do hlubin slovanského folklóru, která ovšem není ve znamení dokonalé reprodukce řečeného, ale naopak přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna. Slovinská trojice Širom připomíná jakési futuristické archeology, kteří skrze pátrání po vlastní minulosti nacházejí nové hudební cesty, sebepoznání i lásku. Jejich album The Liquified Throne of Simplicity se v rámci alternativní evropské scény stalo jednou z nejoceňovanějších nahrávek loňského roku a Širom je představí ve středu 20. září prvně v Praze. Večer otevře jen výjimečně koncertující projekt AC, který nese stopy špíny, estetiku surovosti i upřímnosti.

Vstupenky v hodnotě 450,- Kč včetně poplatků k volnému sezení jsou v prodeji prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.cz od 28. Června, kapacita koncertu je omezená.

Hudba Širom je postavená na folkových základech, používají nástroje archaické i na míru postavené a z cyklů tichých, podivně známých melodií se během chvíle dostávají až kamsi do postrockového hájemství, které svou intenzitou připomene dokonalé struktury japonských Mono nebo majestátní plochy klasiků žánru Godspeed You! Black Emperor. Trojice Ana Kravanja, Iztok Koren a Samo Kutin se dala dohromady v polovině minulé dekády a na kontě mají čtyři dlouhohrající alba. Nejúspěšnější z nich The Liquified Throne of Simplicity vyšlo loni na prestižním labelu Glitterbeat a objevilo se v mnoha alternativních žebříčcích za rok 2022, ve většině z nich na jednom z předních míst. Vysoce sledovaný server The Quiteus desku dokonce umístil na první místo svého půlročního žebříčku.

Sama trojice svou hudbu popisuje jako „imaginární folk”, což je sice výstižné, ale zoufale nedostačující. Jejich koncerty připomínají podivuhodné meditativní seance stejně jako intenzivní tranzovní zážitek. Širom ovládají tradiční nástroje z celého světa (tempura brač, guembri, daf, okarína nebo niněra), zároveň ale neváhají ve svých spletitých strukturách použít umělohmotné trubice nebo dobře znějící hrnec. Éterický vokál Any Kravanja pak jejich hudbu povyšuje na úroveň magického rituálu. „Naše hudba je o zrušení individualismu, o tom udělat krok zpět a o spojit sily,“ říká o produkci kapely Iztok Koren. Zkuste se napojit také.

Info

Širom (sl)
20. 9. 2023 Atrium na Žižkově, Praha
Fb event

Akce se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu Hlavního města Prahy.

grafika © Zuzana Malá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #158-159 na Spotify

redakce 04.07.2024

Dvojčíslo přetéká recenzemi alb a hodnocením nových filmů, seriálů a knih. Nezapomeňte na Full Moon Stage na Colours a útulný Moody Moon Noize v Chomutově.

Full Moon #158–159: Kafkovo století

redakce 20.06.2024

Celý svět slaví jubileum sta let od předčasného úmrtí vzývaného spisovatele a Full Moon nezůstává pozadu. Obálka letošního letního dvojčísla patří právě Franzi Kafkovi.

Full Moon #157 na Spotify

redakce 06.06.2024

Pečlivě vybrané nové desky, recenze knih a filmů a spoustu dalšího hledejte na stránkach Full Moonu. Playlist vám udělá společnost!

Full Moon #157: S úsměvem v erbu

redakce 23.05.2024

Full Moon s titulním tématem věnovaným The Smile vychází s úsměvem v erbu a 128 stránkami plnými nejnovějších informací (nejen) ze světa hudby.

Full Moon #156 na Spotify

redakce 08.05.2024

V dubnovém vydání najdete profil americké R&B umělkyně Liv.e, inovátora žánru flamenco Niña de Elche a australského hudebníka Genesise Owusua.

Moody Moon Noize vol. 5: Pustá země, Experimenty i tance na hladině

redakce 30.04.2024

S jedním ze svých pověstných DJ setů vystoupí na hladině místního Kamencového jezera slovenský producent Fvlcrvm.

Full Moon #156: „Dám si víc, já nechci málo“

redakce 24.04.2024

„Dám si víc, já nechci málo,“ zíůvá Annet X na novém albu a Full Moon k tomu ve chvíli, kdy ona ve dvojici s NobodyListenem obráží české kluby, přidává celé…

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace