Zprávy / Pozvánky

Slunce, hory, jazz: Finále Jazzince 2019

Slunce, hory, jazz: Finále Jazzince 2019

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 19.03.2019

Jarní slunce, hory na dosah a skvělý jazz. Co víc si přát? V sobotu 23. března se v Trutnově koná již po jednadvacáté finále Jazzince. Dnes již legendárního festival, si stále zachovává rodinnou atmosféru a přitom nabízí velmi kvalitní hudební program. Kdo se letos na Finále představí?

Unikátní hudební projekt vznikl díky dlouholetému přátelství skladatelky a trumpetistky Štěpánky Balcarové a zpěvačky Malgorzaty Hutek a jejich společnému obdivu k polským básním, zde reprezentovaným Julianem Tuwinem. Jejich skladby mají spíše písničkový charakter, ale celkový zvuk kapely (v tomto případě sextetu) se blíží modernímu evropskému jazzu.

Mohou dva hráči nahradit celou kapelu? Jen bicí a klávesy - fusion ukazující nové cestičky jazzu v 21. století. Adam Markó získal vloni prestižní cenu - 5. místo v anketě Top 10 Best prog drummer in the world od Rhytm Magazine a MusicRadar. Klavírní virtuóz Zsolt Kaltenecker po studiích v New Yorku neustále hledá cesty, jak prolomit bariéry a zvukové omezení tradičních jazzových pianových trií. V duu s Adamem Markó jdou ještě dál - zkouší nahradit fusion kapely jen hráčskou dvojicí.

Trio kolem fascinujícího pianisty Gregory Privata se stalo jednou z největších senzací loňského roku na evropském jazzovém nebi. Strhující a hluboce emotivní hudba, která dokáže vytrhnout z křesel i největší introverty. Pianista a bubeník jsou původem z tajemného Martiniku, kontrabasista z Kanady. Emocionálně obrovsky naplněná hudba je hrána s neuvěřitelným zaujetím a nasazením. A protože na Jazzinci nebývá nouze o překvapení, tohle trio doplní Reggie Washington, legendární kanadský basista.


Součásti festivalového Finále bude i vyhlášení vítězů fotosoutěže Jazz World Photo. Třicet snímků, které porota vybrala, bude možno zhlédnout v trutnovské galerii, výstava pak bude putovat po světě.

Info

Jazzinec 2019: Festivalové finále
23. března 2019 UFFO, Trutnov
fb událost

foto © Yannick Privat

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články