Zprávy / Pozvánky

Snění v králičí noře: Sleep Party People

Snění v králičí noře: Sleep Party People

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.11.2017

Brian Batz se pohybuje na pomezí k tanci vzývající, pompézní a zasněné, introvertně laděné hudby. Se svými Sleep Party People letos vydal čtvrté Lingering a v prosinci jej po dvou letech s jeho zasněnými vokály, zastřenými kytararami a králičími maskami máme zpátky v MeetFactory – do kalendářů píšeme SPP k datu 12. prosince 2017.

Je tomu bezmála deset let, co se Brian Batz rozhodnul, že je načase skončit s hraním v kapelách a založit si svůj vlastní projekt. Sleep Party People (2010), We Were Drifting on Sad Song (2012), Floating (2014) a Lingering (2017) dosvědčují, že to byl životaschopný a dobrý tah. Do povědomí hudebního světa se záhy zařízla nezaměnitelná severská melancholie. Její pojmenování, které vyznívá jako oxymorón, vzniklo náhodným spojením písmen, které měla jako magnetky na lednici Batzova přítelkyně. Možná ale zapracovalo právě podvědomí, protože atmosféru hudby Sleep Party People vystihuje kombinace lehkého sladkobolu s křehkou krásou, jde o svět, kde se balancuje mezi touhou jít se bavit a být společenský, a přitom se spíš končí se sluchátky, zahrabán ve světě pod peřinou.


Velké množství zážitků, nálad a snů se odrazilo na vyznění letošní Lingering. "Vytvořit opravdu živoucí a vzdušné album," odpovídá Brian Batz na dotaz novinářů, jaký byl jeho záměr. "To album má strašně moc témat, ale v zásadě jsem chtěl psát o tom, kdo jsem a co mě utvářelo." Úzkost a deprese, shrnuje dále. V melodiích dánského projektu je ovšem obsažena okouzlující temnota, která spíše, než aby dusila, dává prostor pro imaginaci. Snad celkovému vyznění pomáhá i schovávání se za masky – poznávací znamení a zároveň tradiční otázka novinářů, na kterou Batz stále trpělivě odpovídá: "Když jsem tehdy začal nahrávat vokály, tak mi to trošku znělo jako králičí povídání. Napadlo mě, že kdyby mohl králík mluvit, určitě by to znělo takhle." Batze obvykle doprovází pět „králíčků“, jak své spoluhráče něžně nazývá. Na novém albu je v několika písních nadto doprovází další známá jména: ve Floating je to Beth Hirsch (Air), za nádhernou sborovou částí v Dissensions je to Peter Sibermann (The Antlers). Nejdůležitější jsou ale nadále klávesy – bez nich by to nebyli Sleep Party People.

Po filmu Donnie Darko není lehké se nebát lidí v králičích maskách. Tihle severští ale nekoušou. Místo toho v úterý 12. prosince ve smíchovské továrně přichystají party, na které se s lehkostí zapomene na laskavou samotu domova. Uvedou je čeští Cold Cold Nights, pro které jsou SPP srdeční záležitostí. A oni zase tou naší.

Info

Sleep Party People (dk)
Support: Cold Cold Nights
12. 12. 2017 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 250,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/319707645106361
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Deset let s Heartnoize

redakce 29.03.2023

Od black metalu k Segu Bodegovi, Arooj Aftab nebo umělcům z Nyege Nyege.

V Café Na půl cesty temný folk i divnocountry

redakce 29.03.2023

Dokruhu pracují na materiálu pro novou desku, její část v premiéře představí na pražském koncertě.

King No-One s Homeoffice v Bike_Jesus

redakce 29.03.2023

Britská alt-popová trojice King No-One je v současnosti jednou z nejvýraznějších kytarových kapel ve Velké Británii.

Ben Howard a Isaac Anderson se vrací do Prahy

redakce 28.03.2023

Isaac Anderson dokáže zasáhnout srdce mimo jiné tím, že popisuje lásku jako jednou bolestivou, jindy opojně krásnou.

Evropské programy pro kulturní a kreativní odvětví

redakce 28.03.2023

Uslyšíte i zkušenosti manažerek a manažerů z podpořených projektů a v neposlední řadě budete mít příležitost ke konzultacím vašich projektových záměrů a neformálnímu síťování.

Nylon Jail i Tryo křtí

redakce 27.03.2023

Něžná syntéza shoegaze, indie a psychedelie. Tryo připravilo materiál na novou desku s přímočařejším a mohutnějším zvukem.

SOS Turkey & Syria

redakce 27.03.2023

Cílem akce je přispět na pomoc v regionu a za tímto účelem na ní vystoupí např. Prague Modal Music Ensemble, Roksan Mandel Trio, ILÆY ft. Ochepovsky a Hauser.

Black Country, New Road konečně v Praze

redakce 26.03.2023

Autoři třetí nejlepší desky roku podle redakce Full Moonu konečně v Praze!

Fource: producent Fakear i rapper Songer

redakce 26.03.2023

Britskou scénu si Songer získal svou schopností rapovat téměř do jakéhokoliv beatu, jeho introspektivní texty navíc nikdy nesklouzly k laciným žánrovým klišé.

Sázka na zlato o muži, který objevil Kiss, Cher nebo Donnu Summer

redakce 25.03.2023

Americký hudební film popisuje cestu zakladatele nahrávací společnosti Casablanca Records, Neila Bogarta.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace