Akce

Snění v králičí noře: Sleep Party People

Sleep Party People (dk)
12.12.2017 20:30
MeetFactory, Praha

Brian Batz se pohybuje na pomezí k tanci vzývající, pompézní a zasněné, introvertně laděné hudby. Se svými Sleep Party People letos vydal čtvrté Lingering a v prosinci jej po dvou letech s jeho zasněnými vokály, zastřenými kytararami a králičími maskami máme zpátky v MeetFactory – do kalendářů píšeme SPP k datu 12. prosince 2017.

Je tomu bezmála deset let, co se Brian Batz rozhodnul, že je načase skončit s hraním v kapelách a založit si svůj vlastní projekt. Sleep Party People (2010), We Were Drifting on Sad Song (2012), Floating (2014) a Lingering (2017) dosvědčují, že to byl životaschopný a dobrý tah. Do povědomí hudebního světa se záhy zařízla nezaměnitelná severská melancholie. Její pojmenování, které vyznívá jako oxymorón, vzniklo náhodným spojením písmen, které měla jako magnetky na lednici Batzova přítelkyně. Možná ale zapracovalo právě podvědomí, protože atmosféru hudby Sleep Party People vystihuje kombinace lehkého sladkobolu s křehkou krásou, jde o svět, kde se balancuje mezi touhou jít se bavit a být společenský, a přitom se spíš končí se sluchátky, zahrabán ve světě pod peřinou.


Velké množství zážitků, nálad a snů se odrazilo na vyznění letošní Lingering. "Vytvořit opravdu živoucí a vzdušné album," odpovídá Brian Batz na dotaz novinářů, jaký byl jeho záměr. "To album má strašně moc témat, ale v zásadě jsem chtěl psát o tom, kdo jsem a co mě utvářelo." Úzkost a deprese, shrnuje dále. V melodiích dánského projektu je ovšem obsažena okouzlující temnota, která spíše, než aby dusila, dává prostor pro imaginaci. Snad celkovému vyznění pomáhá i schovávání se za masky – poznávací znamení a zároveň tradiční otázka novinářů, na kterou Batz stále trpělivě odpovídá: "Když jsem tehdy začal nahrávat vokály, tak mi to trošku znělo jako králičí povídání. Napadlo mě, že kdyby mohl králík mluvit, určitě by to znělo takhle." Batze obvykle doprovází pět „králíčků“, jak své spoluhráče něžně nazývá. Na novém albu je v několika písních nadto doprovází další známá jména: ve Floating je to Beth Hirsch (Air), za nádhernou sborovou částí v Dissensions je to Peter Sibermann (The Antlers). Nejdůležitější jsou ale nadále klávesy – bez nich by to nebyli Sleep Party People.

Po filmu Donnie Darko není lehké se nebát lidí v králičích maskách. Tihle severští ale nekoušou. Místo toho v úterý 12. prosince ve smíchovské továrně přichystají party, na které se s lehkostí zapomene na laskavou samotu domova. Uvedou je čeští Cold Cold Nights, pro které jsou SPP srdeční záležitostí. A oni zase tou naší.

Info

Sleep Party People (dk)
Support: Cold Cold Nights
12. 12. 2017 20:30
MeetFactory, Praha
Vstupné: 250,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/319707645106361
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Finští The Gentleman Losers vezou na Music Infinity minulost, která se nestala

redakce 26.05.2019

Bratři se zavřeli do opuštěné chaty u jezera a s pomocí analogové záznamové techniky nahráli kolekci rozjímavých melodií ponořených v organickém šumu.

Kultovní black metaly v Praze i v Brně

redakce 25.05.2019

Black metalový kult Mayhem i nezaměnitelná žánrová postava Abbath, ale i norský progres Leprous. Obscure již ladí podzim.

Ider a podivný pop o životě mileniálů

redakce 25.05.2019

Šest let dlouhá kreativní spolupráce spřízněných duší Megan Markwick a Lily Somerville dala vzniknout nahrávce Emotional Education.

Do Brna se vrací Ryder the Eagle

redakce 24.05.2019

Adrien svým zpěvem doširoka otevírá své srdce a nechává proniknout své skutečné já ze svých upřímných, rozervaných písních.

Food Not Bombs hudbou proti válce

redakce 23.05.2019

Podpořit hnutí Food Not Bombs, které se nenásilnou cestou snaží upozornit na stále zvyšující se výdaje na zbrojení a válku.

Sbohem a řetěz jako festival

redakce 22.05.2019

Hudební festival k 54. nedožitým narozeninám Filipa Topola. Zahrají Mucha & Petr Gablas, Květy či Budoár staré dámy.

Decultivate před Full of Hell, na Brutal Assaultu i s novou deskou

redakce 21.05.2019

Další porce špinavého hardcoru v duchu Cursed nebo Baptists říznutého skandinávským crustem vyjde jako limitované split LP.

Gwenifer Raymond: american primitive po velšsku

redakce 21.05.2019

Kytaristka Gwenifer Raymond vystoupí v Punctu s precizními suitami ve stylu american primitive.

Jihoafrický písničkář Jeremy Loops odstartuje podzimní turné v Praze

redakce 21.05.2019

Díky prolínání živé hudby se zvukovými smyčkami i vřelým kontaktem s diváky se celý večer mění ve velkou spontánní jam-session.

Volbeat se vrátí společně s Baroness

redakce 20.05.2019

Volbeat potvrdili návrat sedmým albem Rewind, Replay, Rebound. Živě ho představí v Praze spolu s Baroness a Danko Jones.