Zprávy / Pozvánky

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2017

V květnu vydává islandská zpěvačka na značce Morr Music svou třetí sólovou desku Endless Summer a zároveň s ní se vydává na evropské turné. 16. května zahraje v Divadle Hybernia a do Prahy se tak vrací po dvou letech, kdy svým uhrančivým hlasem okouzlila vyprodanou MeetFactory.

Před dvěma lety přivezla Sóley do pražské MeetFactory své temné album Ask the Deep. Anglicky zpívající islandská zpěvačka, jež vystudovala klasickou jazzovou hru na piano, tak navázala na první desku Krómantík (2014)laděnou v podobném duchu. Nově ohlášené album Endless Summer, na němž Sóley pracovala přes rok společně se svým dlouholetým kamarádem a spolupracovníkem Albert Finnbogasonem, ukazuje však novou tvář zpěvačky.

Na nové nahrávce, která vyjde 5. května 2017, se totiž nečekaně objevuje pozitivní paprsek optimismu. Pokud její předchozí deska Ask the Deep byla temná jako zima, je nové album svěžím závanem jarního vzduchu, obdobím růstu a naděje. "Motiv desky mě napadl poměrně náhodou jedné noci na začátku ledna 2016, když jsem se probudila uprostřed noci a zapsala si: "Napiš o naději a jaru." A tak jsem vymalovala svoje studio žlutě a fialově, koupila grand piano, sedla si a začala hrát, zpívat a psát," popisuje Sóley vznik alba.


Klasickým poznávacím znamením tvorby Sóley je lehce naivní údiv dítěte. Na ohlašené třetí desce tento rys zůstává, ale zároveň se zde také objevuje jistá dospělá vážnost - Sóley přestává tápat ve svých tajuplných nočních můrách a místo toho se zabydluje ve světě tajemství. Endless Summer je jako islandské léto, písničky protkané vzácným sluncem, kde zima je sice v pozadí, ale stejně o ní podvědomě víme. Těžké organy a molové melodie z předešlé desky Ask the Deep jsou pryč.

Z celého alba Endless Summer tak vyzařuje optimistické teplo, přes posluchače se přelévají melodie za melodií jako sny plné nadějí. Hudba je založená na odvážných akustických aranžích, které připomínají hudbu Joanny Newsom nebo Agnes Obel. Krásným příkladem je píseň Never Cry Moon, ve které zvuk klarinetu, trombónu a cella pohlcuje opakující se melodie piana.

S novou deskou a s novým koncertním programem vystoupí moderní islandská víla 16. května v Divadle Hybernia.

Info

Sóley (is)
16. 5. 2017 20:30
Divadlo Hybernia, Praha

www.facebook.com/events/940034349466567
www.facebook.com/divadlohybernia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Underdogs' se po třech měsících otevírá

redakce 06.06.2020

Lokomotiva a světlo na konci tunelu. Město, kamarádi, krize, nitrozpyt. Nechte live streamy minulosti, tohle z gauče nebude.

Severní nástupiště a Aran Epochal v Libeňské synagoze

redakce 06.06.2020

Ambicí spolku je aktuálním způsobem prostředkovat povědomí o konkrétních tématech, způsobu práce s informacemi a podpora humanistických hodnot.

Architektonickou mapu Kyjova čeká křest

redakce 05.06.2020

Architektonická mapa Kyjova poukazuje na nadčasovou krásu mizejících staveb.

Power electronická Regenerace v Bajkazylu

redakce 04.06.2020

Podivný a monotonní slepenec pornografických zvuků, synťákových ploch, nemocných vokálů a fetiše největšího tajemství církve. Zvuky toho, co zatajili ve filmu o dvou papežích.

Zmírání a křtění v Kabinetu múz

redakce 03.06.2020

Komu se nelení, tomu se v červnu v Kabinetu múz zelení i černí.

Uchovat paměť zakletou v liniích dřeva: Linde von Braun

redakce 31.05.2020

Výstava Linde von Braun hudebníka a výtvarníka Tomáše Brauna se koná v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun.

Or představují první singl z nové desky

redakce 28.05.2020

Nové album Or ponese název Smutný stroje a vyjde v červnu 2020 u pražského vydavatelství Silver Rocket.

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.