Zprávy / Pozvánky

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2017

V květnu vydává islandská zpěvačka na značce Morr Music svou třetí sólovou desku Endless Summer a zároveň s ní se vydává na evropské turné. 16. května zahraje v Divadle Hybernia a do Prahy se tak vrací po dvou letech, kdy svým uhrančivým hlasem okouzlila vyprodanou MeetFactory.

Před dvěma lety přivezla Sóley do pražské MeetFactory své temné album Ask the Deep. Anglicky zpívající islandská zpěvačka, jež vystudovala klasickou jazzovou hru na piano, tak navázala na první desku Krómantík (2014)laděnou v podobném duchu. Nově ohlášené album Endless Summer, na němž Sóley pracovala přes rok společně se svým dlouholetým kamarádem a spolupracovníkem Albert Finnbogasonem, ukazuje však novou tvář zpěvačky.

Na nové nahrávce, která vyjde 5. května 2017, se totiž nečekaně objevuje pozitivní paprsek optimismu. Pokud její předchozí deska Ask the Deep byla temná jako zima, je nové album svěžím závanem jarního vzduchu, obdobím růstu a naděje. "Motiv desky mě napadl poměrně náhodou jedné noci na začátku ledna 2016, když jsem se probudila uprostřed noci a zapsala si: "Napiš o naději a jaru." A tak jsem vymalovala svoje studio žlutě a fialově, koupila grand piano, sedla si a začala hrát, zpívat a psát," popisuje Sóley vznik alba.


Klasickým poznávacím znamením tvorby Sóley je lehce naivní údiv dítěte. Na ohlašené třetí desce tento rys zůstává, ale zároveň se zde také objevuje jistá dospělá vážnost - Sóley přestává tápat ve svých tajuplných nočních můrách a místo toho se zabydluje ve světě tajemství. Endless Summer je jako islandské léto, písničky protkané vzácným sluncem, kde zima je sice v pozadí, ale stejně o ní podvědomě víme. Těžké organy a molové melodie z předešlé desky Ask the Deep jsou pryč.

Z celého alba Endless Summer tak vyzařuje optimistické teplo, přes posluchače se přelévají melodie za melodií jako sny plné nadějí. Hudba je založená na odvážných akustických aranžích, které připomínají hudbu Joanny Newsom nebo Agnes Obel. Krásným příkladem je píseň Never Cry Moon, ve které zvuk klarinetu, trombónu a cella pohlcuje opakující se melodie piana.

S novou deskou a s novým koncertním programem vystoupí moderní islandská víla 16. května v Divadle Hybernia.

Info

Sóley (is)
16. 5. 2017 20:30
Divadlo Hybernia, Praha

www.facebook.com/events/940034349466567
www.facebook.com/divadlohybernia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alvaro Soler a Julien Baker se vrátí do Prahy

redakce 13.04.2021

Letní hity a kouzelné okamžiky všedního života Alvara Solera. Předem prohrané osobní bitvy jedné z nejupřímnějších a nejodvážnějších písničkářek Julien Baker.

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace