Zprávy / Pozvánky

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

Sóley přiveze nekonečné islandské léto

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2017

V květnu vydává islandská zpěvačka na značce Morr Music svou třetí sólovou desku Endless Summer a zároveň s ní se vydává na evropské turné. 16. května zahraje v Divadle Hybernia a do Prahy se tak vrací po dvou letech, kdy svým uhrančivým hlasem okouzlila vyprodanou MeetFactory.

Před dvěma lety přivezla Sóley do pražské MeetFactory své temné album Ask the Deep. Anglicky zpívající islandská zpěvačka, jež vystudovala klasickou jazzovou hru na piano, tak navázala na první desku Krómantík (2014)laděnou v podobném duchu. Nově ohlášené album Endless Summer, na němž Sóley pracovala přes rok společně se svým dlouholetým kamarádem a spolupracovníkem Albert Finnbogasonem, ukazuje však novou tvář zpěvačky.

Na nové nahrávce, která vyjde 5. května 2017, se totiž nečekaně objevuje pozitivní paprsek optimismu. Pokud její předchozí deska Ask the Deep byla temná jako zima, je nové album svěžím závanem jarního vzduchu, obdobím růstu a naděje. "Motiv desky mě napadl poměrně náhodou jedné noci na začátku ledna 2016, když jsem se probudila uprostřed noci a zapsala si: "Napiš o naději a jaru." A tak jsem vymalovala svoje studio žlutě a fialově, koupila grand piano, sedla si a začala hrát, zpívat a psát," popisuje Sóley vznik alba.


Klasickým poznávacím znamením tvorby Sóley je lehce naivní údiv dítěte. Na ohlašené třetí desce tento rys zůstává, ale zároveň se zde také objevuje jistá dospělá vážnost - Sóley přestává tápat ve svých tajuplných nočních můrách a místo toho se zabydluje ve světě tajemství. Endless Summer je jako islandské léto, písničky protkané vzácným sluncem, kde zima je sice v pozadí, ale stejně o ní podvědomě víme. Těžké organy a molové melodie z předešlé desky Ask the Deep jsou pryč.

Z celého alba Endless Summer tak vyzařuje optimistické teplo, přes posluchače se přelévají melodie za melodií jako sny plné nadějí. Hudba je založená na odvážných akustických aranžích, které připomínají hudbu Joanny Newsom nebo Agnes Obel. Krásným příkladem je píseň Never Cry Moon, ve které zvuk klarinetu, trombónu a cella pohlcuje opakující se melodie piana.

S novou deskou a s novým koncertním programem vystoupí moderní islandská víla 16. května v Divadle Hybernia.

Info

Sóley (is)
16. 5. 2017 20:30
Divadlo Hybernia, Praha

www.facebook.com/events/940034349466567
www.facebook.com/divadlohybernia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Ritual Howls přivezou postpunk i spaghetti western

redakce 09.05.2022

Hity, které jako by vypadly z osamělých pasáží spaghetti westernů, jak dělané pro noční cestování a erotické exkurze?

Volkmar Miedtke & Ultrafon, Dälek, Mariza a jiné od Rachotu

redakce 09.05.2022

Co chystá agentura Rachot na květen a červen a čím nás oslní v listopadu? Instrumentální psychedlie, zvuková monstra i fado!

Spectaculare pomalu vrcholí: Bugge Wesseltoft a Henrik Schwarz

redakce 08.05.2022

Co se stane, když norský jazzový inovátor potká německého deephouseového veterána a začnou spolu improvizovat?

Oranssi Pazuzu ve Futurum Music Baru

redakce 08.05.2022

V souvislosti s hudbou finských experimentátorů se skloňují žánry jako psychedelický black metal, avantgardní rock, doom metal, krautrock či ambient.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace