Zprávy / Pozvánky

Sonitus v říjnu

Sonitus v říjnu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2023

Domovská série komunitního prostoru Punctum uvede v říjnu čtyři koncerty zaměřené na pozoruhodné zahraniční umělce, kteří bývají v České republice jen vzácně nebo budou hrát vůbec poprvé, a zajímavá jména z česko-slovenské scény. Od popu po současnou vážnou hudbu, od zavedených jmen po úplné novinky.

První v pořadí je koncert francouzského tria Rien Virgule, pro jehož tvorbu se nabízí chytlavé zkratky jako „BBC Radiophonic Workshop hraje šanson“. Jejich vrstevnatý pop je zároveň psychedelický i klaustrofobní a vždy otvírá krajiny málo probádané, ale kouzelné. Vedle nich se 3. října představí András Cséfalvay, primárně vizuální umělec, který v hudební tvorbě skvěle propojuje jednoduché písničkové melodie nesené silným hlasem s kuriózními, melancholickými a imaginativními texty třeba o roli církve v klimatické krizi. Večer 18. října pak bude zaměřený na rozjímavé abstraktní zvuky. Marcin Dimitar aka Emiter se věnuje terénním nahrávkám a preciznímu sound artu, o poznání blíže koláži pak bude projekt Shrimp, kde Veronika Svobodová a Pia Achternkamp zpracovávají terénní i hudební nahrávky ze samého severu Norska. A z Norska pochází také třetí jméno, mladé duo Subcurrent, které pracuje s rozšířenými hlasovými technikami a saxofonem, se pohybuje na pomezí volné improvizace a ambientu.

V pátek 20. pak proběhne vzácný unplugged večer. Seijiro Murayama a Jean-Luc Guionnet patří mezi výrazná jména světové improvizační scény, jejich společné sety jsou ovšem silně redukcionistické. Saxofon a bicí mohou sotva znít jemněji. Kromě toho uvedou Anna Paulová a Ladislav Bilan Jr. lyricky strohou skladbu Calmness II mladé pražské skladatelky Darii Kukal Moiseevy a Paulová zahraje Longing Landscape od Jürga Freye z kolektivu Wandelweiser, legendy hudby na samé hranici ticha.

A konečně 28. října proběhne ve spolupráci s o_u a Dissent Odds první české vystoupení ceněné peruánské hudebnice Ale Hop. Alejandra Cárdenas Pacheco staví na extrémních manipulacích kytarového zvuku, který slouží jako zdroj pro komplexně, ale striktně strukturované skladby připomínající digitální prales. Večer otevře bělorusko-ruské duo Luctus audiovizuálním vystoupením na téma smutku za mrtvé a fenoménu oplakávačů/plaček („vopleniki“).

Info

foto © Petra Rjabinin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Sasha Velour a Declan McKenna v Praze

redakce 26.11.2023

Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.

Jednota last minute show: Man on Man

redakce 24.11.2023

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.

Floex Ensemble na Moderně

redakce 24.11.2023

Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace