Zprávy / Festivalové

Spectaculare naladí Schnauss a Baker

Spectaculare naladí Schnauss a Baker

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.11.2015

Poslední čtvrtek v listopadu rozezní Palác Akropolis držené tóny. Vystoupí zde totiž německý elektronický producent s láskou ke stylu shoegaze Ulrich Schnauss a kanadský odborník na kytarové drony Aidan Baker známý také z drone metalového projektu Nadja. Dvě výrazné postavy experimentální hudby posledních dvou dekád spojuje aktuální bydliště v Berlíně i společná posedlost halucinačními tóny. Večírek psychedelických kytarových ploch poslouží také jako warm up třetího ročník Festivalu Spectaculare, který je naplánovaný na přelom ledna a února 2016.

Německý hudebník Ulrich Schnauss je důkazem, že elektronická taneční hudba a kytarová psychedelie můžou najít společnou řeč. V jeho hudbě se potkávají melancholické plochy rockového žánru se slastnou euforií raveové horečky. Schnaussovy skladby zhudebňují náladu ranního rozbřesku, v němž se paprsky slunce marně snaží prorazit mlžný opar a nahrávky jako Far Away Trains Passing By (2001) či A Strangely Isolated Place (2003) měly zásadní vliv na současnou dreampopovou generaci.


Rodák z východoněmeckého města Kiel pronikl na klubovou scénu už v polovině devadesátých let a pod jmény Future či Ethereal 77 produkoval tenkrát drum'n'bass. Terpve v novém tisíciletí ale dostala na jeho nahrávkách zelenou láska k snivým kytarovým stěnám kapel jako My Bloody Valentine či Slowdive a nálad Cocteau Twins. Vzdušné melodie kytar se zde koupají v zasněných ambientních plochách a občas se k nim přidá tlumený taneční rytmus. Jeho desky ze začátku minulé dekády inspirovaly hudební novináře k vytvoření škatulky nu-gaze, což jen svědčí o jeho vlivu. Mezi své žáky může počítat třeba Caribou či M83 a své skladby k zremixování mu poskytli třeba Depeche Mode, Pet Shop Boys, Death Cab For Cutie či Skye. Zatím poslední Schnaussovou nahrávkou je album A Long Way to Fall z roku 2013, na němž se vrací k zádumčivým motivům svých prvních desek a dokazuje, že pokud jde o emotivní elektroniku, nemá žádnou konkurenci. Další důkaz nám nepochybně podá jeho pátá deska, která by měla vyjít na jaře příštího roku.


Diskografie torontského kytaristy Aidana Bakera je jako spletitá džungle plná odboček a skrytých cestiček. Jen pod svým jménem vydal od roku 2000 přes sto nahrávek, k nimž je ale potřeba přičíst ještě další stovku pod bočními projekty či kolaboracemi. Baker na nich objevuje možnosti hypnotických tónů elektrické kytary a nabízí zde široké žánrové spektrum od něžného písničkářství a ambientu, přes postrock a shoegaze až k drone metalu. Do posledně jmenované škatulky spadá jeho asi nejslavnější boční projekt Nadja, který tvoří se svojí manželkou Leah Buckareff a od poloviny minulé dekády patří mezi nejdůležitější představitele žánru experimentálního metalu. Na svých sólových deskách je nicméně Aidan Baker mnohem meditativnější - například letošní album Mountains Sweet Clouds je plné pomalu se rozvíjejících táhlých melodií, které jako kdyby zhudeňovaly fotografii z coveru, na níž se v horách válí mlha. Aidan Baker má za sebou spolupráci třeba s Timem Heckerem (album Fantasma Parastasie), kapelou Z'EV nebo Matem Sweetem z Boduf Songs. Napsal také několik knih poezie a točí i krátké filmy. Ostatně se přesvědčíte i naživo, neboť k oběma vystoupením bude připraven speciální vizuální doprovod.

Info

Festival Spectaculare Warm Up:
Ulrich Schnauss (de) + Aidan Baker (ca)
26. 11. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/425110477682585
www.facebook.com/ulrichschnauss
www.facebook.com/AidanBakerMusic
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
www.facebook.com/festivalspectaculare

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Le Guess Who? 2019 oznamuje program

redakce 20.09.2019

Nejprogresivnější holandský festival, který se soustředí na bourání hranic a hudbu definující žánry celého světa, oznamuje kompletní soupisku pro letošní ročník.

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.