Zprávy / Pozvánky

Spisovatel a esejista Pieter De Buysser se vrací na Archu

Spisovatel a esejista Pieter De Buysser se vrací na Archu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.03.2015

Vlámský spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser se v druhé polovině března vrátí na pozvání Divadla Archa do Prahy. Spolu s estonskou umělkyní Maike Lond nyní vytvořil inscenaci inspirovanou životem Clary Immerwahr. Představení o plynu a vymizení přímého boje tělo na tělo, o fyzičnu, neuchopitelnosti, masové produkci a masové destrukci uvede Archa pouhý týden po bruselské premiéře – 22. a 23. března. České publikum má tak možnost vidět představení v mezinárodní premiéře. Archa uvede po dva večery i úspěšnou hru Book Burning.

De Buysser se stal jedním z klíčových mezinárodních umělců, kteří na scéně Archy dokázali zdomácnět a získat si své publikum. Poprvé se představil pražskému publiku před čtyřmi lety spolu s kanadským performerem Jacobem Wrenem v představení Antologie optimismu (An Anthology of Optimism). Svou sólovou prvotinu Pálení knih (Book Burning) v Arše uvedl již třikrát a v březnu uvede počtvrté. Divadlo Archa koprodukovalo i jeho další divadelní úvahu o povaze předmětů, které proměňovaly svět, nazvanou Krajina na přeskáčku (Landscape with Skiproads). Naposledy vystoupil v rámci literárního pořadu EKG – O lásce a Nizozemí v lednu letošního roku. Český překlad jeho románu De Keisnijders (Řezači kamene) připravuje k vydání v letošním roce nakladatelství Argo.


Ondřej Hrab, ředitel Archy k hostování dodává: "Pieter De Buysser propojuje magické možnosti jazyka s radikální imaginací a hravou performací. Není překvapením, že se představení Book Burning stalo nejen událostí vlámského divadla, ale okouzlilo i pražské publikum. V souvislosti s posledními událostmi je toto představení čím dál víc aktuální. Pieter De Buysser je jedním těch z významných světových umělců, kteří se do Archy za vstřícným a chápavým publikem rádi vracejí. Tentokrát máme dokonce možnost vidět jeho nové představení Immerwahr jako první v Evropě, jen několik dnů po domácí premiéře v Bruselu."

Průvodcem a středobodem pozornosti v této hudební eseji je Clara Immerwahr (1870 – 1915) - první žena, která s vyznamenáním absolvovala německou univerzitu a získala doktorát z chemie. Pacifistka. Manželka Fritze Habera, který byl také chemikem. Vědec Fritz Haber vyvinul umělé hnojivo, díky němuž se společnost Bayer stala průmyslovým gigantem. Fritz Haber dal lidstvu nejen nejúčinnější a dodnes nejrozšířenější umělé hnojivo, ale stal se též "otcem chemických zbraní". Objevil, vyvinul a uplatnil vojenské užití chloru a dalších jedovatých plynů. Tyto látky jsou známy pod názvem "Yperit" nebo "hořčičný plyn". Clara Immerwahr považovala manželův vynález za úchylku vědy. Po večírku na oslavu vynálezu se zastřelila mužovým služebním revolverem. Zemřela v náručí svého třináctiletého syna.

Info

Pieter De Buysser a Hans Op de Beeck
Book Burning (Pálení knih)
19. a 20. 3. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha

Pieter de Buysser
Immerwahr
22. a 23. 3. 2015 20:00
Divadlo Archa, Praha

www.facebook.com/DivadloArcha
www.archatheatre.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Červencové koncerty Rachotu

redakce 04.07.2021

Itamar Borochov čerpá z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci newyorské hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace