Zprávy / Festivalové

Společný hudební jmenovatel: Dobršská brána

Společný hudební jmenovatel: Dobršská brána

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.08.2017

Festival Dobršská brána – brána do světa hudby představí hudební hvězdy, pohybující se svou tvorbou na rozhraní lidové hudby, jazzu a hudby komorní. Festival se koná v malebné a památkově pozoruhodné jihočeské vesnici Dobrš na kraji Šumavy. Hudebníci přijedou do Dobrše již den před festivalem a připraví společné vystoupení, které se odehraje na závěr festivalu a bude k vidění právě jen na něm. Jednotícím prvkem tohoto ročníku festivalu jsou smyčcové nástroje. Ty uslyšímt v různých nástrojových kombinacích, ale i sólově, hrát volnou improvizaci, skladby napsané původně pro jiný nástroj i kompozice určené přímo pro tyto konkrétní interprety. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Sólové recitálu budou v kostele Zvěstování Panny Marii, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná ve zvonici kaple sv. Jana a Pavla, závěrečná tancovačka proběhne v sále bývalé místní hospody. Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami zblízka.

První ročník Dobršské brány je tak trochu i festivalem ECM Records. Právě zahraniční hvězdy festivalu - hráč na hardangerské housle Nils Okland, houslistka Maya Homburgerová a basista Barry Guy vydávají svá CD u této prestižní mnichovské značky. Několik CD u ECM vydal rovněž violista Garth Knox. Z domácí strany se na festivalu podílejí houslistka Anna Romanovská, kontrabasista Petr Tichý, multiinstrumentalistka Gabriela Vermelho s akordeonistou Jakubem Jedlinským a kapely Mantaban3joa Prázdné hory jsou plné větru a deště.

Hardangarské housle jsou tradiční norský nástroj. Sestrojil je v roce 1651 Ole Jonsen Jaastad z Hardangeru. Mají kromě běžných čtyř strun ještě další čtyři nebo pět kratších strun, na které se nehraje a které fungují jako rezonanční struny. Nástroj má proto úžasný, energický zvuk, využívaný kdysi jako doprovod k tanci nebo při procesích. Hardangerské housle jsou větší než klasické a jejich smyčec je více vyklenutý, díky čemuž může hudebník jednodušeji zabrat několik tónů najednou, a tím vytvořit souzvuk. Jedním z nejlepších hráčů na tento nástroj je právě Nils Økland, který svou hudbu popisuje jako "hybrid mezi poezií lidové hudby a energií punku". Koncertuje s různými sestavami. Na festivalu zahraje Nils Økland Ensemble ve složení Nils Økland (hardangerské housle, viola d'amore), Sigbjørn Apeland (harmonium), Rolf-Erik Nystrøm (alt a baryton saxofon), Mats Eilertsen(kontrabas) a Håkon Mørch Stene (perkuse, vibrafon).


Nejen hardangarské housle, ale i viola d'amore (česky také viola milostná) bude jedním z dalších méně obvyklých nástrojů, který můžete slyšet na Mezinárodní hudební festival Dobršská brána. Viola d'amore je šesti nebo sedmistrunný smyčcový hudební nástroj s rezonančními strunami, užívaný zejména v barokní a klasicistní hudbě. Na hlavici bývá vyřezána hlavička Amora se zavázanýma očima, představující lásku. Otvory ve víku jsou většinou ve tvaru planoucího meče. Pod hlavními strunami je natažen obvykle stejný počet rezonančních strun, na které se nehraje přímo. Existují i nástroje, kde je těchto strun až čtrnáct. Na tuto violu na festivalu zahrají Nils Økland a především Garth Knox, který na ni zahraje i orientální blues.

Irský skladatel John Buckley (ročník 1951) složil mnoho skladeb pro sólové nástroje, ale i komorní soubory, sbory a velké orchestry. Cítí se ovlivněn tvorbou Lucia Beria, Gyorgye Ligetiho a Witolda Lutoslawského. O své kompoziční technice bude přednášet v rámci programu festivalu Mezinárodní hudební festival Dobršská brána v sobotu 25. srpna od 11.00 v jednom ze zámeckých sálů. Odpoledne od 15.00 některé jeho skladby pro sólové housle zahraje Anna Romanovská.

Irský violista Garth Knox se věnuje jak hudbě staré (středověké i barokní), tak skladbám soudobých autorů. Přestože žije ve Francii, velkou inspirací je mu lidová hudba rodného ostrova. Garth Knox má před sebou několik koncertů v Česku. V rámci festivalu Dobršská brána vystoupí poprvé v České republice v pátek 25. srpna sólově a o den později se svým Saltarello Quartetem.

Info

Mezinárodní hudební festival
Dobršská brána 2017
25. - 26. 8. 2017
U Dražných, Dobrš
vstupné: www.dobrsskabrana-fest.cz/obchod

www.facebook.com/events/1474411399277354
www.facebook.com/events/272467263163692
www.facebook.com/mhfdobrsskabrana

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.