Zprávy

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

redakce | Zprávy | 25.06.2016

Jedna z nejslavnějších písní všech dob Stariway to Heaven od Led Zeppelin není plagiát. Rozhodla o tom po celodenním jednání porota soudu v Los Angeles. Proces, který začal 14. června, byl včera ukončen. Zpěvák Robert Plant a kytarista Jimmy Page se díky rozhodnutí soudu vyhnuli platbě opravdu vysokého odškodného. Legendární skladba vydělala za dobu své existence více než 500 milionů dolarů.

Zpěvák jedné z nejlepších rockových skupin všech dob, Robert Plant to nemá lehké ani několik let po rozpadu Led Zeppelin. Místo toho, aby si užíval rockového důchodu, řeší autorství jedné ze svých nejslavnějších písní Stairway to Heaven. Společně s kytaristou Jimmym Pagem byl obviněn z plagiátorství. Page a Planta obvinil zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa. Známý hit legendárních rockerů měl být podobný instrumentální skladbě Taurus, kterou kapela Spirit nahrála v roce 1967.


Robert Plant si ze žaloby vrásky nedělal. "Stairway to Heaven jsem složil ve svém domě ve Walesu," prohlašoval po celou dobu procesu s jistotou. "Mám inspirace, které jsou naprosto nadčasové. Nejdůležitější pro mě je vyjádřit se umělecky k tomu, co se děje v mém životě, vycházet výhradně z vlastních pocitů," doplňuje Plant, který je ve své práci nenahraditelný. Led Zeppelin se dokonce před několika lety pokusili o návrat a chtěli Roberta v sestavě nahradit jiným zpěvákem. Jak se později ukázalo, byl to bláhový nápad. Plant je natolik osobitý a jedinečný, že je takřka nenahraditelný.

Držitel několika hudebních cen Grammy a nositel řádu britského impéria Robert Plant se dostal do podvědomí hudebního světa na začátku 60. let, kdy vystupoval se skupinou Yardbirds, k té největší slávě se dostal o něco později s legendární kapelou Led Zeppelin. Ve zpěvu anglického rodáka Roberta Planta najdeme něžné, vzteklé i rozmarné pasáže, nepochopitelné i přitažlivé skluzy, vzestupy i nárazy. Stejně tak tomu bylo i v jeho životě. Plantův nepřekonatelný hlas si zanedlouho budeme moci vychutnat i v Čechách, zpěvák 27. července vystoupí v doprovodu kapely Sensational Space Shifter v plzeňském amfiteátru Lochotín.

Info

Robert Plant & the Sensational Space Shifters (us)
27. 7. 2016 19:00
Lochotínský Amfiteátr, Plzeň
Vstupné: 1290,-

www.facebook.com/events/490192314505420
www.facebook.com/robertplant
www.robertplant.com
www.facebook.com/LiveNationCZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Co bude s hudbou po pandemii - CEEntral Sound – BACH Conference

redakce 18.04.2021

Event na tři dny spojí na jednom místě zástupce klubů, manažery, muzikanty i další hudební profesionály.

Smíchovská továrna oznamuje nové (a staronové) koncerty

redakce 17.04.2021

Koncerty australských Flyying Colours i britských Shopping plánované na letošní jaro se organizátorům podařilo přesunout na náhradní termíny.

Ima Teva vydává první singl z chystané desky

redakce 16.04.2021

Nejvíc lžeme sami sobě, zjišťuje Ima Teva v novém singlu Obligátní klam doprovázeném klipem, ve kterém se zápasí, tančí i plahočí na sněhových pláních.

Sluchátka Jabra a Samsung do neděle koupíte za nejnižší ceny

komerční článek 16.04.2021

Samsung maximálně zlevnil svá bezdrátová sluchátka. Akce se vztahuje i na nejnovější model, který spatřil světlo světa teprve v lednu.

Na vyhlášení Radio_Head Awards zahrají Fvlcrvm, Fvck_Kvlt a další

redakce 16.04.2021

Streamované předávání cen Radio_Head Awards proběhne 16. a 17. dubna. V pátek budou uděleny ceny v žánrových kategoriích a v kategorii Album roku/Cena novinářů.

Festival Rock for People se přesouvá

redakce 16.04.2021

Organizátoři RfP však slibují oznam alternativního festivalu Rock for People na královéhradeckém letišti, jen co se vyjasní parametry pořádání letních akcí.

Roadburn Redux proběhne online a zdarma

redakce 15.04.2021

Holandský festival "tvrdé" hudby Roadburn již podruhé v řadě neproběhne v běžném módu, nabízí ale výživnou online náhradu.

Jeden svět představuje téma ročníku

redakce 15.04.2021

Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě?

Audiovizuální performance Fluid Frontiers/Liquid Borders

redakce 15.04.2021

Audiovizuální performance Fluid Frontiers/Liquid Borders streamovaná ze Studia Alta propojí akci několika producentů a umělců.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace