Zprávy

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

redakce | Zprávy | 25.06.2016

Jedna z nejslavnějších písní všech dob Stariway to Heaven od Led Zeppelin není plagiát. Rozhodla o tom po celodenním jednání porota soudu v Los Angeles. Proces, který začal 14. června, byl včera ukončen. Zpěvák Robert Plant a kytarista Jimmy Page se díky rozhodnutí soudu vyhnuli platbě opravdu vysokého odškodného. Legendární skladba vydělala za dobu své existence více než 500 milionů dolarů.

Zpěvák jedné z nejlepších rockových skupin všech dob, Robert Plant to nemá lehké ani několik let po rozpadu Led Zeppelin. Místo toho, aby si užíval rockového důchodu, řeší autorství jedné ze svých nejslavnějších písní Stairway to Heaven. Společně s kytaristou Jimmym Pagem byl obviněn z plagiátorství. Page a Planta obvinil zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa. Známý hit legendárních rockerů měl být podobný instrumentální skladbě Taurus, kterou kapela Spirit nahrála v roce 1967.


Robert Plant si ze žaloby vrásky nedělal. "Stairway to Heaven jsem složil ve svém domě ve Walesu," prohlašoval po celou dobu procesu s jistotou. "Mám inspirace, které jsou naprosto nadčasové. Nejdůležitější pro mě je vyjádřit se umělecky k tomu, co se děje v mém životě, vycházet výhradně z vlastních pocitů," doplňuje Plant, který je ve své práci nenahraditelný. Led Zeppelin se dokonce před několika lety pokusili o návrat a chtěli Roberta v sestavě nahradit jiným zpěvákem. Jak se později ukázalo, byl to bláhový nápad. Plant je natolik osobitý a jedinečný, že je takřka nenahraditelný.

Držitel několika hudebních cen Grammy a nositel řádu britského impéria Robert Plant se dostal do podvědomí hudebního světa na začátku 60. let, kdy vystupoval se skupinou Yardbirds, k té největší slávě se dostal o něco později s legendární kapelou Led Zeppelin. Ve zpěvu anglického rodáka Roberta Planta najdeme něžné, vzteklé i rozmarné pasáže, nepochopitelné i přitažlivé skluzy, vzestupy i nárazy. Stejně tak tomu bylo i v jeho životě. Plantův nepřekonatelný hlas si zanedlouho budeme moci vychutnat i v Čechách, zpěvák 27. července vystoupí v doprovodu kapely Sensational Space Shifter v plzeňském amfiteátru Lochotín.

Info

Robert Plant & the Sensational Space Shifters (us)
27. 7. 2016 19:00
Lochotínský Amfiteátr, Plzeň
Vstupné: 1290,-

www.facebook.com/events/490192314505420
www.facebook.com/robertplant
www.robertplant.com
www.facebook.com/LiveNationCZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stormzy v Praze

redakce 05.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Ivan Král poprvé vypráví celý svůj životní příběh

redakce 05.12.2019

Životopis Ivana Krále, který proslul v kapelách Patti Smith a Iggyho Popa, čtenáře zanese na zaplivané čerpací stanice i k továrním linkám.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Cult of Luna vezou novou desku

redakce 04.12.2019

Nekorunovaní lídři post-metalu se skoro po šesti letech vrací do Prahy a vezou novou desku.

AlterEcho zahajuje sérii poslechově-diskusních večerů

redakce 04.12.2019

AlterEcho uvede sérii večírků zaměřených na progresivní a experimentální směry z rukou umělců, jejichž hudbu vydávají naše domácí nezávislé labely.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Divoká dvojice Ho99o9 se vrací

redakce 04.12.2019

Experimentální pojetí hip hopu, texty o drogách, sexu i nekrofilii nejsou zrovna pro slabší povahy, stejně jako jejich koncerty.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

Fotbal s deskou pod mostem

redakce 03.12.2019

Kdo si nenechá tuhle motorickou dreampopovou dobrůtku utéct, má zaděláno na příjemný večer.