Zprávy

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

Stairway to Heaven od Zeppelinů není plagiát

redakce | Zprávy | 25.06.2016

Jedna z nejslavnějších písní všech dob Stariway to Heaven od Led Zeppelin není plagiát. Rozhodla o tom po celodenním jednání porota soudu v Los Angeles. Proces, který začal 14. června, byl včera ukončen. Zpěvák Robert Plant a kytarista Jimmy Page se díky rozhodnutí soudu vyhnuli platbě opravdu vysokého odškodného. Legendární skladba vydělala za dobu své existence více než 500 milionů dolarů.

Zpěvák jedné z nejlepších rockových skupin všech dob, Robert Plant to nemá lehké ani několik let po rozpadu Led Zeppelin. Místo toho, aby si užíval rockového důchodu, řeší autorství jedné ze svých nejslavnějších písní Stairway to Heaven. Společně s kytaristou Jimmym Pagem byl obviněn z plagiátorství. Page a Planta obvinil zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa. Známý hit legendárních rockerů měl být podobný instrumentální skladbě Taurus, kterou kapela Spirit nahrála v roce 1967.


Robert Plant si ze žaloby vrásky nedělal. "Stairway to Heaven jsem složil ve svém domě ve Walesu," prohlašoval po celou dobu procesu s jistotou. "Mám inspirace, které jsou naprosto nadčasové. Nejdůležitější pro mě je vyjádřit se umělecky k tomu, co se děje v mém životě, vycházet výhradně z vlastních pocitů," doplňuje Plant, který je ve své práci nenahraditelný. Led Zeppelin se dokonce před několika lety pokusili o návrat a chtěli Roberta v sestavě nahradit jiným zpěvákem. Jak se později ukázalo, byl to bláhový nápad. Plant je natolik osobitý a jedinečný, že je takřka nenahraditelný.

Držitel několika hudebních cen Grammy a nositel řádu britského impéria Robert Plant se dostal do podvědomí hudebního světa na začátku 60. let, kdy vystupoval se skupinou Yardbirds, k té největší slávě se dostal o něco později s legendární kapelou Led Zeppelin. Ve zpěvu anglického rodáka Roberta Planta najdeme něžné, vzteklé i rozmarné pasáže, nepochopitelné i přitažlivé skluzy, vzestupy i nárazy. Stejně tak tomu bylo i v jeho životě. Plantův nepřekonatelný hlas si zanedlouho budeme moci vychutnat i v Čechách, zpěvák 27. července vystoupí v doprovodu kapely Sensational Space Shifter v plzeňském amfiteátru Lochotín.

Info

Robert Plant & the Sensational Space Shifters (us)
27. 7. 2016 19:00
Lochotínský Amfiteátr, Plzeň
Vstupné: 1290,-

www.facebook.com/events/490192314505420
www.facebook.com/robertplant
www.robertplant.com
www.facebook.com/LiveNationCZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Srpnové Fource Live se stěhují

redakce 11.07.2020

Koncertní série Fource Live představí Aiko, Teepee, Ai Fen, Khoibu a přesouvá termín koncertu Metronomy na jaro.

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Let It Roll připravil na léto The Renegade Festival

redakce 10.07.2020

I když půjde o menší verzi pro omezený počet návštěvníků, mohou se fanoušci i tentokrát těšit na unikátní stage design a audiovizuální show, kterou je Let It Roll vyhlášený.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Živák Early June Sketches ukazuje trochu jiné Vellocet Roll

redakce 09.07.2020

Neukotvená a v nejlepším slova smyslu bádavá nahrávka nepostrádá to, co dělá Vellocet Roll tak pozoruhodnými - suverenitu a tlak.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Domácí verze Front Porch festivalu

redakce 09.07.2020

Tato událost bude výjimečná nejen pro svou konceptuální stylizaci, ale také proto, že bude v České republice dosavadní premiérou.

Full Moon #111–112: V náruči fotografie

redakce 08.07.2020

Fotografiím se ve Full Moonu věnujeme od samotných začátků, možná ne zcela erudovaně, ale o to vášnivěji. Pokud je to alespoň trochu možné, klademe důraz na fotografie vlastních autorů, dlouze…

Imagination Festival je zpět

redakce 08.07.2020

Nejtvrdší elektronický podnik u nás chystá na podzim další edici. Imagination Festival se vrací v listopadu.

Festival Nultý bod v karlínské Invalidovně

redakce 07.07.2020

Program bude bohatý a nejedno představení je jazykově bezbariérové a vzhledem k velmi omezenému počtu diváků u většiny představení je exkluzivita zážitku zaručena.