Zprávy

Startér zná své letošní vítěze

Startér zná své letošní vítěze

redakce | Zprávy | 15.06.2016

Soutěž o padesát tisíc korun na nahrání desky vyhrál houslový kouzelník Pandoo. Další nadějné hudební projekty jako Role, Killiekrankie nebo Atrey se Startérem vyrazí na festivaly United Islands, Pohoda a Beseda u Bigbítu.

"Startér je pořad, který se snaží objevovat nové nadějné kapely na domácí scéně a podpořit je v cestě za úspěchem. Už tři roky po sobě nás s Jakubem Johánkem překvapuje, že v tak malé zemi je talentů pořád strašně moc," říká jeden z moderátorů hitparády neobjevených Jonáš Zbořil. Startér Radia Wave začínajícím kapelám z alternativní scény přináší pozornost publika, publicistů i bloggerů, promotérů akcí s mezinárodním dosahem, ale i lokálních festivalů. Ze Startéru mohou hudební projekty doputovat do denního playlistu Radia Wave, na showcasy na pražské náplavce, do klubů Roxy nebo A Studio Rubín. Objevit se mohou v programu celoroční putovní akce Radio Wave Live Session nebo na festivalech United Islands of Prague, Pohoda nebo Beseda u Bigbítu. V neposlední řadě mohou vyhrát padesát tisíc korun českých na nahrání desky – takové, u které se nemusí dělat kompromisy a která talentovaným muzikantům umožní úspěšně složit zkoušku z hudební dospělosti.

"Od podzimu do jara si Startér každý týden vybírá dvě a více hudebních novinek, o kterých pak hlasují posluchači. Ty nejúspěšnější, s celkově nejvyšším počtem hlasů, pokračují do semifinálových bojů o hlavní výhru. Porota z dvaceti nejoblíbenějších projektů vybere tři – a o tom, kdo získá padesát tisíc, nakonec zase rozhodnou hlasy fanoušků," vysvětluje moderátor Jakub Johánek, "porota se ale stará i o to, které kapely zahrají na prestižních hudebních akcích, jako jsou United Islands, Pohoda festival nebo Beseda u Bigbítu."


Porotu Startéru letos kromě Jakuba Johánka a Jonáše Zbořila tvořili Marie Bláhovcová z kapely Kieslowski a Jakub König alias Kittchen. "Docela lituju, že nemám nějakou začínající kapelu, která by se mohla prodrat až do finále, vyhrát 50.000,– na desku a jet hrát třeba na Pohodu, kde si interprety hodně vybírají, a já ještě tu čest neměla. A třeba bez Startéru ani mít nebudu. Startér je podle mě úžasná šance na zviditelnění s reálným dopadem a skvělá motivace pro všechny kapely, které to myslí vážně. Mám radost, kolik zajímavých hudebníků se nám na české scéně klube," myslí si porotkyně Marie Bláhovcová.

Po své soutěžní části teď Startér se svými úspěšnými projekty míří na pódia oblíbených hudebních akcí. Na festivalu United Islands of Prague se na Stagi Radia Wave kromě vítěze Pandoo ukážou třeba synthpopoví sígři Orient, melancholičtí benjamíni February, šílení klávesisti Killiekrankie, romantici Role, zadumaný sólista Tomáš J. Holý nebo indierocková naděje z Ostravy Places. Na mohutnou letní tour pak se Startérem pokračují Killiekrankie a Pandoo, kteří zahrají na nejlepším slovenském festivalu Pohoda a moravské kultovní pařbě Beseda u Bigbítu. Na té se ukážou i další projekty z katalogu Startéru: producent Atrey, milovník osmdesátkového elektro revivalu, finalisté Overland Inn nebo psychedelický floutek Frank Bigsby. Startéří hudební oslavy budou ovšem přes léto pokračovat i v Praze v rámci pravidelných večerů v klubu Bajkazyl na náplavce. "Mám velkou radost, že se Startérem letos spolupracuje tolik významných festivalů. Na Radiu Wave se zaměřujeme na podporu české hudební scény hned několika projekty a aktivitami. Pomoc nadějným českým kapelám na festivalová pódia přitom považuju za podporu zásadního rázu," dodává šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová.

Příští ročník Startéru čekají výraznější změny. O výherci první části hitparády budou rozhodovat hlavně hlasy diváků. V části druhé pak bude hodnotit pouze porota, mimo jiné doplněná o festivalové dramaturgy. Rozhodovat se bude rovněž na základě živého hraní kapel přímo ve studiu Radia Wave. Startér již nyní přijímá nové nahrávky tuzemských projektů na adrese starter@rozhlas.cz. Nový ročník se rozjíždí 3. října 2016.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Punkový Barrák music hrad

redakce 13.06.2021

Novinkou druhého ročníku Barrák music hrad je celodenní festival punkových kapel za účasti českých i zahraničních interpretů.

Srbský Exit zveřejnil kompletní program

redakce 13.06.2021

EXIT Festival zveřejnil kompletní program hlavních pódií. Proč navštívit největší festival na Balkáně?

Colours The Killers, Martina Garrixe nebo LP

redakce 12.06.2021

Vedle zahraničních i domácích kapel nabídne tradičně na mnoha pódiích bohatý doprovodný program - mezinárodní fórum Meltingpot, divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Kreativní Evropa představila rozpočet. Získá podporu zrovna váš projekt?

redakce 12.06.2021

Sháníte finance na kulturní projekt? Pomoci by vám mohl program Kreativní Evropa. Ten má čerstvě schválený rozpočet až do roku 2027. A vyhlašuje nové výzvy.

Desátý ročník festivalu Hradby Samoty se blíží

redakce 11.06.2021

Hradby Samoty se každoročně zaměřují na audiovizuální projekty, dotýkající se žánrů jako je dark ambient, dark folk, drone, industrial nebo noise.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Beseda se spojila s kyjovskými Fakin Sessions

redakce 11.06.2021

Kyjovské sessions dávají prostor malým a opomíjeným kapelám na okraji žánrů, které by se k takové příležitosti dostaly jen stěží.

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace