Zprávy / Pozvánky

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.11.2017

V Praze začíná již dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana, během něhož se ve dnech 28. 11. - 6. 12. 2017 v sólových recitálech představí vynikající pianisté z Čech, Izraele, Itálie, USA, Polska, Španělska, Francie a Finska. Během čtyř večerů rozezní sály hra Zdeňka Urbanovského, Guye Mintuse, Alessandra Lanzoniho, Dana Tepfera, Łukasze Ojdana, Martina Joey Dina, Ignazziho Terrazy a Tuomase A. Turunena.

Již v úterý 28. listopadu vystoupí v sále Nuselské radnice Zdeněk Urbanovský a Guy Mintus. Zdeněk Urbanovský, klavírista, pyšnící se titulem Pianista roku 2017, má černobílé klávesy v krvi. V jeho rodě se dědí láska k pianu a skladatelství již od dob Franze Josefa, Urbanovský však rád zamíří z vod klasiky a jazzu i do jiných žánrů - je autorem muzikálu Atlantida, scénické hudby pro pražská i brněnská divadla, spolupracoval s Woodojam, Bůhví, Atares, raperem Marpem a v současnosti doprovází herečku Báru Polákovou.


Izraelský pianista, improvizátor a skladatel Guy Mintus má za sebou v pětadvaceti letech koncerty v Kennedyho Centru, Lincoln Centru, Apollo Theater, Red Sea Jazz Festivalu, i vystoupení s nositeli Grammy jako jsou Howard Levy, Arturo O’Farrill a jeho Afro Latin Jazz Orchestra, i jazzové legendy Sheila Jordan, Jon Hendricks, Jimmy Owens a další. Jeho zájem o world music ho vedla k setkání s mistry perské, turecké, řecké, africké, azerbajdžánské a mnoha dalších hudebních tradic. Je držitelem dvou cen od Down Beat Magazinu za vynikající jazzové provedení a aranž. V současné době žije v New Yorku a vystupuje také v projektu Offlines spolu s turecko-izraelským perkusistou a oudistou Yinonem Muellemem. Na klipu k debutovému albu A Home Between spolupracoval s českým umělcem Cermaquem.

V sálu Nuselské radnice proběhne i druhý večer s jazzovým pianem dne 29. listopadu. Pětadvacetiletý Ital Alessandro Lanzoni vytváří neustále se měnící zvukové krajiny volnou improvizací, atmosféru, ve které je posluchač bezpečně veden odborníkem, který ví, jak manévrovat v divokém terénu a ovládá nejrůznější hudební styly. Tomu napomáhá pevné zázemí - studium klasiky, zručně absorbované formální struktury a vlastní nefalšovaná „jazzy“ nátura.

Vystudovaný astrofyzik, Američan Dan Tepfer začínal s klasickým pianem na konzervatoři Paula Dukase v Paříži. Navazoval tak na rodinné dědictví - matka operní zpěvačka, děda jazzový pianista. Pianista studoval u Danila Péreze, vystupoval s novátory jako Steve Lacy, Paul Motian, Bob Brookmeyer, Joe Lovano, Ralph Towner, Billy Hart a Mark Turner. Byl jmenován kulturním vyslancem amerického ministerstva zahraničí s cestami do Azerbajdžánu, Gruzie a České republiky. Orchestr Pražské hradní stráže si u Tepfera objednal koncert pro dechové nástroje a improvizovaný klavír, premiérovaný na Pražském hradě roku 2010. V České republice koncertoval již mnohokrát, nejen sólově, ale také v duu s kytaristou Davidem Dorůžkou.


V Muzeu Antonína Dvořáka zahrají 5. prosince Łukasz Ojdana a Martin Joey Dine. Polský pianista a skladatel absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Je členem RGG tria, jedné z nejznámějších jazzových kapel Polska. Roku 2013 dostal stipendium od Ministerstva pro vědu a vysoké školství, o rok později obdržel cenu ministra kultury a národního dědictví za vynikající umělecké výsledky. Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine byl ke klavíru byl veden už od útlého věku. Má za sebou mistrovské třídy u Enrica Pieranunzi, Yarona Hermana či Brada Mehldaua.

Z významných milníků uveďme rok 2011, kdy získal druhou cenu na Young Talent Saint Springboard Germain-des-Prés a vydal excelentní debutové album „Wario”, v němž klasický jazz propojuje s prvky elektroniky. O tři roky později představuje své druhou desku „Copperfield”, na kterou si pozval krom komorní sestavy jazzových muzikantů i symfonický orchestr. Sám Martin se zde představil v roli pianisty i hráče na Hammondovy varhany.

Festival zakončí 6. prosince v Muzeu Antonína Dvořáka Ignasi Terraza a Tuomas A. Turunen. Od prvního vystoupení v roce 1980 hraje pianista Ignasi Terraza důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Jeho styl ho dostal mezi nejžádanější doprovodné pianisty, jeho hudba zní z třech desítek nahrávek, je také členem Barcelona Jazz Orchestru. Roku 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville na Floridě.


Tuomas A. Turunen (Finsko) pochází z Kontiolahti na východě Finska. Hrát na piano a komponovat začal v pěti letech. Než objevil jazz, byl téměř deset let samoukem. V současnosti žije ve Francii. Na svém kontě má stovky vystoupení ve dvaceti zemích a čtrnáct vydaných alb s různými kapelami. Turunenova tvorba vychází z hudebních stylů severské a slovanské kultury kombinované se soudobou jazzovou interpretací.

Info

22.ročník Mezinárodní festival jazzového piana
Praha
28.11.2017, 19:30, Zdeněk Urbanovský (CZ) + Guy Mintus (ISR), Nuselská radnice
29.11.2017, 19:30, Alessandro Lanzoni (IT) + Dan Tepfer (USA), Nuselská radnice
5.12.2017, 19:30, Lukasz Ojdana (PL) + Martin Joey Dine (FR), Muzeum Antonína Dvořáka
6.12.2017, 19:30, Ignasi Terraza (ESP) + Tuomas A. Turunen (FIN), Muzeum Antonína Dvořáka
www.jmw.cz
www.facebook.com/JazzMeetsWorld

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články