Zprávy / Pozvánky

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.11.2017

V Praze začíná již dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana, během něhož se ve dnech 28. 11. - 6. 12. 2017 v sólových recitálech představí vynikající pianisté z Čech, Izraele, Itálie, USA, Polska, Španělska, Francie a Finska. Během čtyř večerů rozezní sály hra Zdeňka Urbanovského, Guye Mintuse, Alessandra Lanzoniho, Dana Tepfera, Łukasze Ojdana, Martina Joey Dina, Ignazziho Terrazy a Tuomase A. Turunena.

Již v úterý 28. listopadu vystoupí v sále Nuselské radnice Zdeněk Urbanovský a Guy Mintus. Zdeněk Urbanovský, klavírista, pyšnící se titulem Pianista roku 2017, má černobílé klávesy v krvi. V jeho rodě se dědí láska k pianu a skladatelství již od dob Franze Josefa, Urbanovský však rád zamíří z vod klasiky a jazzu i do jiných žánrů - je autorem muzikálu Atlantida, scénické hudby pro pražská i brněnská divadla, spolupracoval s Woodojam, Bůhví, Atares, raperem Marpem a v současnosti doprovází herečku Báru Polákovou.


Izraelský pianista, improvizátor a skladatel Guy Mintus má za sebou v pětadvaceti letech koncerty v Kennedyho Centru, Lincoln Centru, Apollo Theater, Red Sea Jazz Festivalu, i vystoupení s nositeli Grammy jako jsou Howard Levy, Arturo O’Farrill a jeho Afro Latin Jazz Orchestra, i jazzové legendy Sheila Jordan, Jon Hendricks, Jimmy Owens a další. Jeho zájem o world music ho vedla k setkání s mistry perské, turecké, řecké, africké, azerbajdžánské a mnoha dalších hudebních tradic. Je držitelem dvou cen od Down Beat Magazinu za vynikající jazzové provedení a aranž. V současné době žije v New Yorku a vystupuje také v projektu Offlines spolu s turecko-izraelským perkusistou a oudistou Yinonem Muellemem. Na klipu k debutovému albu A Home Between spolupracoval s českým umělcem Cermaquem.

V sálu Nuselské radnice proběhne i druhý večer s jazzovým pianem dne 29. listopadu. Pětadvacetiletý Ital Alessandro Lanzoni vytváří neustále se měnící zvukové krajiny volnou improvizací, atmosféru, ve které je posluchač bezpečně veden odborníkem, který ví, jak manévrovat v divokém terénu a ovládá nejrůznější hudební styly. Tomu napomáhá pevné zázemí - studium klasiky, zručně absorbované formální struktury a vlastní nefalšovaná „jazzy“ nátura.

Vystudovaný astrofyzik, Američan Dan Tepfer začínal s klasickým pianem na konzervatoři Paula Dukase v Paříži. Navazoval tak na rodinné dědictví - matka operní zpěvačka, děda jazzový pianista. Pianista studoval u Danila Péreze, vystupoval s novátory jako Steve Lacy, Paul Motian, Bob Brookmeyer, Joe Lovano, Ralph Towner, Billy Hart a Mark Turner. Byl jmenován kulturním vyslancem amerického ministerstva zahraničí s cestami do Azerbajdžánu, Gruzie a České republiky. Orchestr Pražské hradní stráže si u Tepfera objednal koncert pro dechové nástroje a improvizovaný klavír, premiérovaný na Pražském hradě roku 2010. V České republice koncertoval již mnohokrát, nejen sólově, ale také v duu s kytaristou Davidem Dorůžkou.


V Muzeu Antonína Dvořáka zahrají 5. prosince Łukasz Ojdana a Martin Joey Dine. Polský pianista a skladatel absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Je členem RGG tria, jedné z nejznámějších jazzových kapel Polska. Roku 2013 dostal stipendium od Ministerstva pro vědu a vysoké školství, o rok později obdržel cenu ministra kultury a národního dědictví za vynikající umělecké výsledky. Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine byl ke klavíru byl veden už od útlého věku. Má za sebou mistrovské třídy u Enrica Pieranunzi, Yarona Hermana či Brada Mehldaua.

Z významných milníků uveďme rok 2011, kdy získal druhou cenu na Young Talent Saint Springboard Germain-des-Prés a vydal excelentní debutové album „Wario”, v němž klasický jazz propojuje s prvky elektroniky. O tři roky později představuje své druhou desku „Copperfield”, na kterou si pozval krom komorní sestavy jazzových muzikantů i symfonický orchestr. Sám Martin se zde představil v roli pianisty i hráče na Hammondovy varhany.

Festival zakončí 6. prosince v Muzeu Antonína Dvořáka Ignasi Terraza a Tuomas A. Turunen. Od prvního vystoupení v roce 1980 hraje pianista Ignasi Terraza důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Jeho styl ho dostal mezi nejžádanější doprovodné pianisty, jeho hudba zní z třech desítek nahrávek, je také členem Barcelona Jazz Orchestru. Roku 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville na Floridě.


Tuomas A. Turunen (Finsko) pochází z Kontiolahti na východě Finska. Hrát na piano a komponovat začal v pěti letech. Než objevil jazz, byl téměř deset let samoukem. V současnosti žije ve Francii. Na svém kontě má stovky vystoupení ve dvaceti zemích a čtrnáct vydaných alb s různými kapelami. Turunenova tvorba vychází z hudebních stylů severské a slovanské kultury kombinované se soudobou jazzovou interpretací.

Info

22.ročník Mezinárodní festival jazzového piana
Praha
28.11.2017, 19:30, Zdeněk Urbanovský (CZ) + Guy Mintus (ISR), Nuselská radnice
29.11.2017, 19:30, Alessandro Lanzoni (IT) + Dan Tepfer (USA), Nuselská radnice
5.12.2017, 19:30, Lukasz Ojdana (PL) + Martin Joey Dine (FR), Muzeum Antonína Dvořáka
6.12.2017, 19:30, Ignasi Terraza (ESP) + Tuomas A. Turunen (FIN), Muzeum Antonína Dvořáka
www.jmw.cz
www.facebook.com/JazzMeetsWorld

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace