Zprávy / Pozvánky

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

Startuje Mezinárodní festival jazzového piana

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.11.2017

V Praze začíná již dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana, během něhož se ve dnech 28. 11. - 6. 12. 2017 v sólových recitálech představí vynikající pianisté z Čech, Izraele, Itálie, USA, Polska, Španělska, Francie a Finska. Během čtyř večerů rozezní sály hra Zdeňka Urbanovského, Guye Mintuse, Alessandra Lanzoniho, Dana Tepfera, Łukasze Ojdana, Martina Joey Dina, Ignazziho Terrazy a Tuomase A. Turunena.

Již v úterý 28. listopadu vystoupí v sále Nuselské radnice Zdeněk Urbanovský a Guy Mintus. Zdeněk Urbanovský, klavírista, pyšnící se titulem Pianista roku 2017, má černobílé klávesy v krvi. V jeho rodě se dědí láska k pianu a skladatelství již od dob Franze Josefa, Urbanovský však rád zamíří z vod klasiky a jazzu i do jiných žánrů - je autorem muzikálu Atlantida, scénické hudby pro pražská i brněnská divadla, spolupracoval s Woodojam, Bůhví, Atares, raperem Marpem a v současnosti doprovází herečku Báru Polákovou.


Izraelský pianista, improvizátor a skladatel Guy Mintus má za sebou v pětadvaceti letech koncerty v Kennedyho Centru, Lincoln Centru, Apollo Theater, Red Sea Jazz Festivalu, i vystoupení s nositeli Grammy jako jsou Howard Levy, Arturo O’Farrill a jeho Afro Latin Jazz Orchestra, i jazzové legendy Sheila Jordan, Jon Hendricks, Jimmy Owens a další. Jeho zájem o world music ho vedla k setkání s mistry perské, turecké, řecké, africké, azerbajdžánské a mnoha dalších hudebních tradic. Je držitelem dvou cen od Down Beat Magazinu za vynikající jazzové provedení a aranž. V současné době žije v New Yorku a vystupuje také v projektu Offlines spolu s turecko-izraelským perkusistou a oudistou Yinonem Muellemem. Na klipu k debutovému albu A Home Between spolupracoval s českým umělcem Cermaquem.

V sálu Nuselské radnice proběhne i druhý večer s jazzovým pianem dne 29. listopadu. Pětadvacetiletý Ital Alessandro Lanzoni vytváří neustále se měnící zvukové krajiny volnou improvizací, atmosféru, ve které je posluchač bezpečně veden odborníkem, který ví, jak manévrovat v divokém terénu a ovládá nejrůznější hudební styly. Tomu napomáhá pevné zázemí - studium klasiky, zručně absorbované formální struktury a vlastní nefalšovaná „jazzy“ nátura.

Vystudovaný astrofyzik, Američan Dan Tepfer začínal s klasickým pianem na konzervatoři Paula Dukase v Paříži. Navazoval tak na rodinné dědictví - matka operní zpěvačka, děda jazzový pianista. Pianista studoval u Danila Péreze, vystupoval s novátory jako Steve Lacy, Paul Motian, Bob Brookmeyer, Joe Lovano, Ralph Towner, Billy Hart a Mark Turner. Byl jmenován kulturním vyslancem amerického ministerstva zahraničí s cestami do Azerbajdžánu, Gruzie a České republiky. Orchestr Pražské hradní stráže si u Tepfera objednal koncert pro dechové nástroje a improvizovaný klavír, premiérovaný na Pražském hradě roku 2010. V České republice koncertoval již mnohokrát, nejen sólově, ale také v duu s kytaristou Davidem Dorůžkou.


V Muzeu Antonína Dvořáka zahrají 5. prosince Łukasz Ojdana a Martin Joey Dine. Polský pianista a skladatel absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Je členem RGG tria, jedné z nejznámějších jazzových kapel Polska. Roku 2013 dostal stipendium od Ministerstva pro vědu a vysoké školství, o rok později obdržel cenu ministra kultury a národního dědictví za vynikající umělecké výsledky. Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine byl ke klavíru byl veden už od útlého věku. Má za sebou mistrovské třídy u Enrica Pieranunzi, Yarona Hermana či Brada Mehldaua.

Z významných milníků uveďme rok 2011, kdy získal druhou cenu na Young Talent Saint Springboard Germain-des-Prés a vydal excelentní debutové album „Wario”, v němž klasický jazz propojuje s prvky elektroniky. O tři roky později představuje své druhou desku „Copperfield”, na kterou si pozval krom komorní sestavy jazzových muzikantů i symfonický orchestr. Sám Martin se zde představil v roli pianisty i hráče na Hammondovy varhany.

Festival zakončí 6. prosince v Muzeu Antonína Dvořáka Ignasi Terraza a Tuomas A. Turunen. Od prvního vystoupení v roce 1980 hraje pianista Ignasi Terraza důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Jeho styl ho dostal mezi nejžádanější doprovodné pianisty, jeho hudba zní z třech desítek nahrávek, je také členem Barcelona Jazz Orchestru. Roku 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville na Floridě.


Tuomas A. Turunen (Finsko) pochází z Kontiolahti na východě Finska. Hrát na piano a komponovat začal v pěti letech. Než objevil jazz, byl téměř deset let samoukem. V současnosti žije ve Francii. Na svém kontě má stovky vystoupení ve dvaceti zemích a čtrnáct vydaných alb s různými kapelami. Turunenova tvorba vychází z hudebních stylů severské a slovanské kultury kombinované se soudobou jazzovou interpretací.

Info

22.ročník Mezinárodní festival jazzového piana
Praha
28.11.2017, 19:30, Zdeněk Urbanovský (CZ) + Guy Mintus (ISR), Nuselská radnice
29.11.2017, 19:30, Alessandro Lanzoni (IT) + Dan Tepfer (USA), Nuselská radnice
5.12.2017, 19:30, Lukasz Ojdana (PL) + Martin Joey Dine (FR), Muzeum Antonína Dvořáka
6.12.2017, 19:30, Ignasi Terraza (ESP) + Tuomas A. Turunen (FIN), Muzeum Antonína Dvořáka
www.jmw.cz
www.facebook.com/JazzMeetsWorld

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Večer s Kateřinou Šedou na Moje kino Live

redakce 04.03.2021

Umělkyně bude během živého přenosu hovořit o projektech, jež můžou ostatní motivovat k vlastní aktivitě, a tím jim pomoci překlenout aktuální složitou dobu.

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace