Zprávy / Festivalové

Strach, vztek a láska: CTM 2017

Strach, vztek a láska: CTM 2017

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.12.2016

Strach, vztek a lásku si vytyčil berlínský festival experimentální a elektronické hudby CTM jako hlavní témata ročníku 2017. Cílem je představení radikálních přístupů k vyjádření těchto emocí v hudbě a zkoumání jejich potenciálu narušit ustrnulé pořádky. CTM se bude opět pohybovat na hranicích a za hranicemi jednotlivých žánrů a médií, kromě klasických koncertů tak proběhne také celá řada performancí, diskuzí a zvláštních projektů, z nichž byly mnohé připraveny speciálně pro tuto příležitost. Line-up opět kombinuje zejména taneční elektroniku v legendárním klubu Berghain a experimenty v prostoru HAU, ale při výběru vystupujících žádné hranice neplatí. Vedle nejaktuálnějších trendů dá CTM prostor pozapomenutým okrajovým záležitostem bez omezení časového či regionálního, ale zároveň se nebojí soupisku zahustit velkými jmény historie i současnosti.


Dosud potvrzené projekty nabízejí jak kvalitu, tak pestrost. Téma festivalu dokonale zosobňuje Genesis Breyer P-Orridge, ústřední postava zakladatelů industrialu Throbbing Gristle, se zkušenostmi z transgrese na poli genderu, náboženství, racionality a tzv. dobrého vkusu, která na festivalu odehraje set s prominentním americkým hlukařem Aaronem Dillowayem. Druhou nejvýraznější postavou bude Tanya Tagaq, která se svým experimentálním pojetím inuitského hrdelního zpěvu prorazila do mainstreamu a sbírá jedno ocenění za druhým.


Ranní Berghain uvítá celou řadu výjimečných hudebníků. Actress objevuje v dozvucích raveu špinavou, melancholickou krásu, aniž by opouštěl jeho taneční potenciál, Lorenzo Senni naopak pracuje s nekonečným tranceovými nástupy. Na kost osekaný grime Mr. Mitche pracuje především s melancholií, náznaky a tichem, dancehallovou energii zajistí izraelská MC Miss Red, jejíž loňskou desku produkovali mj. The Bug, Mumdance či Andy Stott.


Pop nemusí být zakázané slovo. Speciální představení odehraje temná Gazelle Twin, ale také Jenny Hval, která se od ryze norského magického smutku posouvá stále více právě k experimentálnímu či konceptuálnímu pojetí popu. Její aktuální album Blood Bitch pracuje s tématikou upírství z feministické perspektivy a umístilo se na předních příčkách mnoha letošních žebříčků. Druhým extrémem festivalu bude hluk: syrové power electronics oceňované Pharmakon nebo harsh noise wall kultovního projektu Vomir.


Na CTM se však nejezdí na jistotu. Nejsilnější vystoupení často přicházejí od jmen zcela neznámých. Právě v tom tkví hlavní síla festivalu. Připravit se není možné, je potřeba jen pozorně naslouchat.

Info

Fear Anger Love
CTM 2017
27. 1. - 5. 2. 2017
CTM Festival, Berlín

www.facebook.com/events/1732023723689287
www.facebook.com/CTMFestival

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace