Zprávy / Nové desky

Stroon, Meditations on Dichotomy

Stroon, Meditations on Dichotomy

redakce | Zprávy / Nové desky | 05.11.2023

Novým albem Meditations on Dichotomy uzavírá slovenský hudebník Stroon vokální sérii, zahrnující alba Songs of Concealed Amplitude (2O2O) a Überhormones (2018).

Čtyřicetiminutová kompozice pro soprán, ansámbl a elektroniku je fúzí experimentální a soudobé klasické hudby. Tématem libreta je polarizace společnosti, přesycenost informačního prostoru rozporuplnými informacemi a snaha najít osobní východisko z této situace.


Kompozici tvoří dvě části - Tensions a Releases - odkazující na pocit napětí a uvolnění z něj. Tensions hovoří o budování tenze ve společnosti, neschopnost nalezení si k sobě cestu při diskutování aktuálních témat jako gender, trans identita, klimatické změny, imigrace, progresivismus a konzervatismus. Releases, tedy uvolnění z tenze, je snahou o smíření, nalezení cesty a lidského propojení, uvědomění si, že jsme součástí jednoho prostoru.

Výraznou linku tvoří zpěv sopranistky Kataríny Kurucové, držitelky řady pěveckých ocenění, která má za sebou i hostování v Carnegie Hall či na vídeňských pódiích. Coby instrumentalisty přizval Stroon hudebníky Martina Štefánika (Ľudové Mladistvá), Jozefa Krupu (Ankramu), Andreje Gála (projekty Mira Totha) a Braňa Dugoviče (Jana Kirschner). Album Meditations on Dichotomy vyšlo 26. října digitálně a na vinylu na Stroonově labelu Freguent Fires.

Info

Stroon – Meditations on Dichotomy (Freguent Fires, 2023)
Bandcamp interpreta

foto © Ján Šipöcz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zdeněk Liška Archives Vol. 1

redakce 25.07.2024

Projekt Zdeněk Liška Archives spočívá v postupném vydávání vinylových desek s výběrem z původních nahrávek filmové hudby.

Návrat do neviazanosti detskej mysle Alten Kompoten

redakce 11.07.2024

Tvorba je charakteristická dávkou detskej radosti, naivity a špecifickou hrou slovíčok.

Trhan vydávají desku

redakce 10.07.2024

Dvacet let na scéně a společného přátelství přetavili brněnští D.I.Y. punk/hardcore veteráni v první 12“ vinyl.

Building Bridges, nórsko-slovenský projekt debutuje

redakce 09.07.2024

Nahrávka, ktorá je inšpirujúcim stretom rôznych žánrov, temperamentov a vplyvov severskej i domácej ľudovej tvorby, vyjde o pár dní.

Debutové album Oskara Töröka

redakce 08.07.2024

Štyri živly zachytené v čase. Oskar Török Sextet chcú ašpirovať na najlepší jazzový album.

Duo SELENoLAr vydáva debut Dyssimetria

redakce 25.06.2024

Na 12-trackovom projekte vykresľujú kyberneticko-organický experimentálny štýl, kde sa mieša snová atmosféra s tvrdými klubovými beatmi.

Fæ Bestia zamířila do dubstepu

redakce 21.06.2024

Hate na mysogynii i světový konflikt optikou bionické vážky. Fæ Bestia na nahrávce Heart Transplant prochází životní proměnou.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Martyyna vydala novou desku

redakce 12.06.2024

Spíše než do probuzení se však nyní noří do atmosféričtějších snových krajin. Album vyšlo u mexického labelu Infinite Machine.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace