Zprávy / Předbíháme

Struny podzimu slaví 20 let: festivalové hvězdy i nové nápady

Struny podzimu slaví 20 let: festivalové hvězdy i nové nápady

redakce | Zprávy / Předbíháme | 29.04.2015

Struny podzimu oslavují dvacet let a opět se vydávají za hudebním dobrodružstvím křižujícím nejrůznější žánry. Jak se na energického dvacátníka sluší, oslaví mezi 5. říjnem a 19. listopadem narozeniny originálními nápady, festivalovými reminiscencemi i výsostnými gratulanty na pódiích. Na úvodním slavnostním večeru se představí Buika, charismatická dáma tmavé barvy pleti i hlasu, v němž se snoubí napjatá energie flamenka s kreolským a bluesově-jazzovým feelingem. Festival uzavře jazzová královna Cassandra Wilson, která složí poklonu Billie Holiday.

Jubilejní Struny podzimu vzdají hold geniálnímu českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi: soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou suitu k Marketě Lazarové. Festivalové publikum se letos setká osobně s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským.

„Společně se skvělým týmem se za dvacet let podařilo jasně vyprofilovat Struny podzimu jako festival, jehož dramaturgie je samostatným tvůrčím dílem. Naši návštěvníci to oceňují a společně s námi podstupují tato krásná dobrodružství a objevují pro sebe mnohdy neprobádaná hudební území,” říká umělecký ředitel a zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec a dodává: „Festivaloví umělci spoluvytvářejí v dialogu s festivalem neopakovatelnou atmosféru, na níž se podílejí svým osobitým tvůrčím přístupem, speciálními projekty, neobvyklým repertoárem, spoluprací s nečekanými uměleckými partnery…”

Dvacet let cizelérské dramaturgické práce a spousta neotřelých nápadů – tím se tandemu Marka Vrabce a Dany Syrové a jejich stabilnímu týmu spolupracovníků podařilo Struny podzimu umístit na prestižní a nepřehlédnutelnou pozici na kulturní mapě Evropy. Letos zaujme jistě novinka, která pod výstižným názvem Encores, tedy přídavky, přivede v podobě jakýchsi „late night“ koncertů na pódium po skončení hlavního programu hvězdné hosty znovu, aby se představili v jiné, komornější poloze. Připomenou tak domáckou atmosféru raných festivalových let, kdy se ještě festival konal v sálech s minimální kapacitou. Struny podzimu i v narozeninovém roce vysílají dalšího svého jazzového stipendistu do zahraničí, rozšiřují Struny dětem o program pro teens a plánují tradiční závěrečnou klubovou noc SPOTLIGHT věnovanou mladým talentům a novým hudebním fúzím.

Festival každoročně nabízí špičkové sólisty i pozoruhodné ansámbly. 5. října festival odstartuje ve Státní opeře Buika, originální a autentická zpěvačka původem z Mallorky. Její zvláštní, temný a nakřáplý, ale zcela přesvědčivý hlas s africkými kořeny, ukotvený ve flamenku a poznamenaný i vlivy kreolskými nebo jazzově-bluesovými slibuje zcela výjimečný zážitek. Lidský hlas bude dominovat i dalším festivalovým večerům. V unikátním prostoru památníku na Vítkově se rozezní hlasy členů Theatre of Voices Paula Hilliera, aby za přítomnosti jednoho z nejinvenčnějších komponistů současnosti, postminimalisty Davida Langa, provedli jeho vysoce ceněná díla The Little Match Girl Passion, ověnčené Pulitzerovou cenou, a Ark Luggage. Poté proběhne festivalová novinka, pozdně večerní přídavek čili Encore: od 22 hodin uvede osobně David Lang skladbu Stimmung Karlheinze Stockhausena, jejíž provedení proběhne v bizarní kulise Památníku na Vítkově a v provedení Paula Hilliera a jeho ansámblu, který za nahrávku tohoto díla získal mj. cenu Grammy.


Hrou na varhany oslní Cameron Carpenter, který v karlínském Foru představí vlastní monumentální verzi digitálního mobilního nástupce varhan (tzv. International Touring Organ). Královský nástroj vysvobozuje ze zažitých konvencí a zvukových i repertoárových omezení. V rámci Encore se setká a nejspíš i hudebně utká s mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias KATT, která jinou cestou došla k podobnému výsledku, vlastním mobilním varhanám, na které vytváří autorskou hudbu.

Na Struny podzimu se letos vrací výjimečné osobnosti ze světa vážné hudby, jazzu i world music. První z festivalových návratů bude patřit fascinujícímu korsickému sboru A Filetta, jehož koncert byl před lety ozdobou vokální série v Českém muzeu hudby. Tentokrát před publikum předstoupí společně s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hage. Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum již v roce 2011 jako sideman Charlese Lloyda. Nyní v sólovém recitálu zazáří jeho schopnost spojit v jediném večeru harlemské piano dvacátých let, chicagskou avantgardu let šedesátých i hiphopové téma. Po koncertě ve Velkém sále Lucerny láká do sousedního Music Baru na další z letošních Encore – na Fats Waller Dance Party. V klubovém prostoru projeví svůj talent entertainera, jemuž je, podobně jako jeho vzoru, blízká i bezprostřední radost z hudby a tance.


Na Pražský hrad, kde se před dvaceti lety začala psát historie Strun podzimu, zavítá francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. V komorním programu představí v hudbě různých francouzských autorů a žánrů písně na slova básníka Paula Verlaina, jehož verše inspirovaly název festivalu a jsou také dodnes festivalovým mottem. Americký houslista Gil Shaham, který oslnil v roce 2009 sólovým recitálem, se letos vrací s newyorským orchestrem Sejong Soloists. Přivezou mimojiné zajímavou variaci na Vivaldiho Čtvero ročních dob z pohledu jihokorejského skladatele Sukhi Kanga.

Poslední tóny jubilejních Strun podzimu pak budou patřit nezapomenutelnému hlasu Cassandry Wilson. Majitelka jednoho z nejuhrančivějších jazzových kontraaltů se vrací na festival s poctou královně blues Billie Holiday, kterou pod názvem Coming Forth by Day vydala před pár týdny.


Jubilující Struny podzimu nezapomenou ani na děti. Od 16. do 18. října jim bude patřit program v divadle Minor a poprvé také v areálu Novoměstské radnice, vyhrazené nově programu pro teenagery – Struny teens. Program Struny dětem bude zveřejněn 24. srpna na www.strunypodzimu.cz. Tradicí je již také neformální afterparty festivalu, klubová noc Spotlight. 19. listopadu pozve opět do klubu Roxy na program mladých interpretů z oblasti současných hudebních trendů.

Info

Struny podzimu 2015 - přehled koncertů
5. října / Státní opera Buika
9. října / Forum Karlín ZDENĚK LIŠKA: MARKETA LAZAROVÁ (Radek Baborák, Martinů Voices)
12. října / Národní památník na Vítkově Paul Hillier & Theatre of Voices
20. října / České muzeum hudby A Filetta & Fadia Tomb El-Hage
25. října / Forum Karlín Cameron Carpenter
2. listopadu / Lucerna – Velký sál Jason Moran
8. listopadu / Rudolfinum Gil Shaham & Sejong Soloists
11. listopadu / Pražský hrad Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros
18. listopadu / Lucerna – Velký sál Cassandra Wilson
19. 11. / Roxy SPOTLIGHT
16. – 18. října / Minor, Novoměstská radnice Struny dětem

www.strunypodzimu.cz
www.facebook.com/strunypodzimu
www.twitter.com/StrunyPodzimu
www.youtube.com/user/Strunypodzimu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

New Model Army oslaví čtyřicátiny i v Lucerna Music Baru

redakce 09.03.2020

Tři slova, patnáct desek, čtyřicet let. Kapela, která nikdy nepatřila k mainstreamu, ale bez které by byla celá postpunková hudba nepoměrně chudší.

Ti, které to pořád baví. Mudhoney v Praze.

redakce 12.02.2020

Je jen málo radostnějších výjevů než pohled na rockovou kapelu, kterou to BAVÍ i po více než třiceti letech.

Neřvi mi do ucha zvou na podívanou bez konce

redakce 06.01.2020

„Ničemu nerozumím, na nic se nesoustředím a je to zvláštní,“ zpívá se v refrénu nového singlu tria Neřvi mi do ucha, který předznamenává nové Druhé album.

Singl Sebe připomenul léto

redakce 04.01.2020

I další ze série písní žánru Kára Patrasová Rap dvojice Sebe vznikl ve studiu Megahit Lair a vychází pod vlajkou multižánrového labelu Dayspeed Records.

Do nejhlubších zákoutí vlastní duše. Nick Cave se vrátí do Prahy.

redakce 18.10.2019

S nečekaným, ale o to vřeleji přijatým novým albem Ghosteen vyráží Nick Cave and The Bad Seeds do světa a oznamují evropské turné na jaro 2020, které zahrnuje i Prahu.

Russian Circles a Torche společně v Praze. Kombinace snů.

redakce 08.10.2019

Full Moon Forum a Lucerna Music Bar uvádějí v rámci oslav deseti let magazínu Full Moon dvoják Russian Circles + Torche.

Výživná výběrovka z festivalu Off je na Spotify

redakce 14.07.2019

Blíží se jeden z každoročně nejsilnějších evropských festivalů, polský Off dává už léta prostor zajímavé alternativě i těm největším jménům současného hudebního světa.

Tycho se vrací do Prahy

redakce 23.05.2019

Na Grammy nominovaná downtempová formace Tycho na letošní rok chystá změnu zvuku a desku Weather. Představí ji i v Praze.

Britské kouzlo americany: Jade Bird

redakce 17.05.2019

Jejím poznávacím znakem je výrazný vokál, silná melodie a schopnost tlumočit americký folk svým evropským vrstevníkům.

Godsmack poprvé v České republice

redakce 30.04.2019

Energické kvarteto v čele s charizmatickým zpěvákem a kytaristou Sullym Ernou vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. O den dříve, než se původně plánovalo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace