Zprávy / Festivalové

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

redakce | Zprávy / Festivalové | 13.07.2021

Svatováclavský hudební festival může mylně budit dojem krajské přehlídky se zaměřením na vážnou hudbu, jeho rozsah je ale mnohem významnější. 18. ročník se koná hned v několika městech celého Moravskoslezského kraje a přivítá soubory z Rakouska, Itálie, Polska, Litvy, Španělska a mnoha dalších zemích. V rámci proramu je možno vybírat z tvorby od středověku až po 20. století a už tak bohatý repertoár artificiální hudby doplňují vždy také jiné alternativy. K těm méně tradičním bude patřit i koncert Cocatcha orchestra 8. září - bigbandové elektroniky pod vedením trumpetity Jiřího Kotači. Šestnáctičlenné jazzové seskupení charakterizuje originální repertoár, v září odehraje autorské skladby Martina Konvičky a Jiřího Levíčka.

Kdo holduje sborovým zpěvům, může se těšit na Vokální oktet Orpheus nebo soubor Collegium Vocale 1704 s doprovodem Collegium 1704. V programu lze ale najít také komorní tělesa a významné sólisty, jmenovitě například Hanu Blažíkovou. Celosvětově uznávaná sopranistka, proslulá především interpretací skladeb 17. století, se na festival pravidelně vrací už od jeho založení. Její hlas se objevuje na více než třiceti CD, včetně kompletního vydání Bachových kantát s Bach Collegium Japan. V Ostravě a Opavě ji lze vidět a slyšet s pražským souborem Collegium Marianum.

Hlavní program festivalu proběhne od 3. do 28. září, zatím jsou plánované všechny zastávky offline. „Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Info

Svatováclavský hudební festival
3.-28. 9. 2021 Moravskoslezský kraj
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Festival Sonda a těžce přístupné audiovizuální hlubiny

redakce 19.09.2022

Prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Hvězdárna a planetárium, Brno.

Festival Jazz On5 přivítá Lovana, Parlato i The Bad Plus

redakce 18.09.2022

Energický funk a soul s prvky brass music a jazzu přiveze do Prahy renomovaná brooklynská kapela Huntertones.

TransCentury Update zve do Lipska elitní alternativu

redakce 18.09.2022

Unikátní prostor s neopakovatelnou akustikou slibuje vystoupení skvělých jmen alternativní scény, jako jsou například Amyl and The Sniffers, Caroline, The Comet is Coming, Crack Cloud, Ezra Furman nebo Mabe Fratti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace