Zprávy / Festivalové

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

Svatováclavský hudební festival po celém kraji

redakce | Zprávy / Festivalové | 13.07.2021

Svatováclavský hudební festival může mylně budit dojem krajské přehlídky se zaměřením na vážnou hudbu, jeho rozsah je ale mnohem významnější. 18. ročník se koná hned v několika městech celého Moravskoslezského kraje a přivítá soubory z Rakouska, Itálie, Polska, Litvy, Španělska a mnoha dalších zemích. V rámci proramu je možno vybírat z tvorby od středověku až po 20. století a už tak bohatý repertoár artificiální hudby doplňují vždy také jiné alternativy. K těm méně tradičním bude patřit i koncert Cocatcha orchestra 8. září - bigbandové elektroniky pod vedením trumpetity Jiřího Kotači. Šestnáctičlenné jazzové seskupení charakterizuje originální repertoár, v září odehraje autorské skladby Martina Konvičky a Jiřího Levíčka.

Kdo holduje sborovým zpěvům, může se těšit na Vokální oktet Orpheus nebo soubor Collegium Vocale 1704 s doprovodem Collegium 1704. V programu lze ale najít také komorní tělesa a významné sólisty, jmenovitě například Hanu Blažíkovou. Celosvětově uznávaná sopranistka, proslulá především interpretací skladeb 17. století, se na festival pravidelně vrací už od jeho založení. Její hlas se objevuje na více než třiceti CD, včetně kompletního vydání Bachových kantát s Bach Collegium Japan. V Ostravě a Opavě ji lze vidět a slyšet s pražským souborem Collegium Marianum.

Hlavní program festivalu proběhne od 3. do 28. září, zatím jsou plánované všechny zastávky offline. „Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Info

Svatováclavský hudební festival
3.-28. 9. 2021 Moravskoslezský kraj
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 19.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace