Zprávy / Pozvánky

Svět smyček Bernharda Langa

Svět smyček Bernharda Langa

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2021

S dalším příspěvkem do série koncertů se do Centra současného umění Dox+ v Praze vrací Ostravské centrum nové hudby. Na orchestrální programy s hudbou Mortona Feldmana a Iannise Xenakise a letošního koncertu Zásadní změny navazuje dílo Bernharda Langa. Jeho orchestrální skladby se sólisty uslyšíme v úterý 16. listopadu.

Ve třech kompozicích z posledních pěti let se zhmotní Langův svět zvukových smyček a repetic, odkazujících nejen na hudbu různých období a žánrů, ale také na ryze současné technologické postupy. Provedení mimořádně náročných skladeb se ujme PKF – Prague Philharmonia společně s mezinárodním orchestrem Ostravská banda, a to pod vedením dirigentů Johannese Kalitzkeho a Petra Kotíka. V sólových partech se představí basklarinetista Gareth Davis a klavírista Miroslav Beinhauer.

Dílo Bernharda Langa (1957, Linec) lze bezpochyby označit za moderní současné umění, kořeny jeho myšlení jsou skutečně bohaté: inspiračními vlivy jsou pro něj nejen evropská klasická hudba či avantgarda 20. století, ale také jazz, free jazz, rock, punk, techno, EDM, elektronická a počítačová hudba. Ve své tvorbě využívá i rozmanitých filozofických konceptů, ať už jde o teorii diference/opakování Gillese Deleuzeho nebo Leibnizovy monadologie. Tyto myšlenkové světy se v Langově hudbě ztělesňují často v podobě navracejících se zvukových smyček. Ty však svým opakováním nebudují meditativní atmosféru v duchu minimalismu, ale naopak se vracejí nepravidelně, v ostrých střizích a nepředvídatelných náladových zvratech. K dosažení maximálního účinku si Lang vypomáhá novodobými technologiemi a estetikou samplování, ke které se uchyluje v duchu hesla: „Jestliže bylo vše řečeno, opakujte to!“

Kromě studia hudby (kompozice, jazz, klasický klavír) si Lang prošel také vzděláním v oblasti filozofie a německé filologie. Českému publiku není jeho tvorba zcela neznámá, v ostravském hudebním okruhu je považován za takřka domácího autora. Jeho skladby se od roku 2009 pravidelně objevují na festivalu Ostravské dny a na festivalu NODO / New Opera Days Ostrava se v roce 2014 hrála jeho opera Re:igen, která vzbudila otevřenou sexualitou velký rozruch. Do Ostravy se Bernhard Lang vrací rovněž jako velice žádaný lektor Institutu Ostravské dny. O jeho provázanosti s krajem Leoše Janáčka svědčí jeho orchestrální kompozice Loops for Leoš, jejíž třetí větu dopisuje autor pro pražské provedení. Bernhard Lang patří k vůbec nejžádanějším skladatelům Evropy (v roce 2021 byly uvedeny premiéry oper Playing Trump ve Státní opeře v Hamburgu a Der Hetzer v Theater Dortmund).

V sále Dox+ budete rovněž svědky dvou koncertů: jednoho pro basklarinet, druhého pro klavír. V obou případech jde o interpretačně a fyzicky extrémní sólistické výkony. Důležitou roli hraje i orchestr, který vytváří zvukově hutnou a rytmicky strhující strukturu, s níž sólové nástroje úzce spolupracují. Podobně jako Loops for Leoš, i další dvě kompozice odkazují na významné hudební osobnosti minulosti. V Loops for Davis je hlavním inspiračním zdrojem americký jazzový trumpetista a skladatel Miles Davis. Pro Loops for Ludvik je to Ludwig van Beethoven.

Info

Zásadní Lang
16. 11. 2021 19:00
Dox+, Praha
Fb událost

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Timothee Quost, Aldana Duoraan a Amberg/Schmid v Punctu

redakce 08.12.2021

Večer pod taktovkou A2+ Asociace Mlok.

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria a řeckého zvukového umělce.

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace