Zprávy / Festivalové

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.08.2015

Pátek 28. srpna (předposlední den Ostravských dnů) je vyhrazen dvěma operám. První z nich je od afroamerického skladatele George Lewise, skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku a jmenuje se Afterword (Doslov). Začíná v 18:30 v Divadle Jiřího Myrona a jedná se o evropskou premiéru díla, které v Ostravě provedou tři afroameričtí zpěváci z Chicaga.

Jako primární zdroj libreta a četných operních scén slouží prvky z knihy George Lewise o AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians/ Asociace pro podporu tvořivých hudebníků), vydané v roce 2008 (Power stronger than itself: AACM and American Experimental Music). AACM byla založena roku 1965 v chicagské čtvrti South Side. Získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického avantgardního jazzu a nové a experimentální hudby.

Přestože je dílo Afterword uváděno jako "opera", od operních konvencí se značně vzdaluje. Jak zkoušky, tak představení jsou koncipovány jako kombinace předem vystavěné hudby, textů, scén, výpravy a pohybu v rovině srovnání s analogickými prvky improvizovanými na místě. Od operních pěvců, kteří interpretují notovanou i improvizovanou hudbu, zvuky a mluvené slovo, se požaduje herecký a pohybový projev i různé převleky, vytváření a přetváření jak kulis, tak i vlastní postavy a vzhledu. Scénu budou tvořit soubory předmětů i obrazy z veřejných a osobních archivů a projekce soch, fotografií, videí i audio nahrávky.


Kapitola Afterword byla pojata jako virtuální porada AACM, mezigenerační diskuse, kde se probírají sjednocující body, s nimiž se jak tato organizace, tak obecněji i celá společnost stále potýká. Opera se zabývá různými historickými obdobími, jimiž AACM prošlo - velkou migrací Afroameričanů, urbanizací amerického života, dekolonizací a bojem za občanská práva - zkoumá, jak se mohou v závislosti na třídně, rasově a genderově zabarvených ustálených postojích a obavách amerického kulturního života utvářet nové vztahy mezi projevem, kulturou, politikou, rasou a osobními ambicemi. Cílem je dotknout se těch nejzásadnějších lidských sporů, jejichž vliv pociťuje každý z nás.

Režie se ujal Sean Griffin - režisér, skladatel a dirigent z Los Angeles. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V roli operního orchestru vystoupí Ostravská banda, jejíž členové se zhostí i dalšího díla tohoto operního večera. V režijní a scénické realizaci (Jiří Nekvasil a David Bazika) uvidíte od 20:30 v Divadle Antonína Dvořáka Mistrovská díla Petra Kotíka v hlavní roli s newyorskými interpretkami sopranistkou Kamalou Sankaram a houslistkou Pauline Kim Harris.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc znovu bez žánrového omezení a předsudků

redakce 26.02.2020

Na pódiích čtyřiceti pražských klubů, divadel, střešních kaváren či zapadlých hospůdek se vystřídá více než 350 interpretů.

Techno dechovka Meute představí nové album v Praze a na Colours

redakce 26.02.2020

Formace spojuje hypnotické techno a strhující dechovou hudbu, osvobozuje elektronickou hudbu od dýdžejského pultu.

Festival Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména

redakce 25.02.2020

Lenka Dusilová, Čavalenky, Cacao Mental a několik domácích all-star kapel se chystá na další ročník festivalu Colour Meeting.

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.