Zprávy / Festivalové

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.08.2015

Pátek 28. srpna (předposlední den Ostravských dnů) je vyhrazen dvěma operám. První z nich je od afroamerického skladatele George Lewise, skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku a jmenuje se Afterword (Doslov). Začíná v 18:30 v Divadle Jiřího Myrona a jedná se o evropskou premiéru díla, které v Ostravě provedou tři afroameričtí zpěváci z Chicaga.

Jako primární zdroj libreta a četných operních scén slouží prvky z knihy George Lewise o AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians/ Asociace pro podporu tvořivých hudebníků), vydané v roce 2008 (Power stronger than itself: AACM and American Experimental Music). AACM byla založena roku 1965 v chicagské čtvrti South Side. Získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického avantgardního jazzu a nové a experimentální hudby.

Přestože je dílo Afterword uváděno jako "opera", od operních konvencí se značně vzdaluje. Jak zkoušky, tak představení jsou koncipovány jako kombinace předem vystavěné hudby, textů, scén, výpravy a pohybu v rovině srovnání s analogickými prvky improvizovanými na místě. Od operních pěvců, kteří interpretují notovanou i improvizovanou hudbu, zvuky a mluvené slovo, se požaduje herecký a pohybový projev i různé převleky, vytváření a přetváření jak kulis, tak i vlastní postavy a vzhledu. Scénu budou tvořit soubory předmětů i obrazy z veřejných a osobních archivů a projekce soch, fotografií, videí i audio nahrávky.


Kapitola Afterword byla pojata jako virtuální porada AACM, mezigenerační diskuse, kde se probírají sjednocující body, s nimiž se jak tato organizace, tak obecněji i celá společnost stále potýká. Opera se zabývá různými historickými obdobími, jimiž AACM prošlo - velkou migrací Afroameričanů, urbanizací amerického života, dekolonizací a bojem za občanská práva - zkoumá, jak se mohou v závislosti na třídně, rasově a genderově zabarvených ustálených postojích a obavách amerického kulturního života utvářet nové vztahy mezi projevem, kulturou, politikou, rasou a osobními ambicemi. Cílem je dotknout se těch nejzásadnějších lidských sporů, jejichž vliv pociťuje každý z nás.

Režie se ujal Sean Griffin - režisér, skladatel a dirigent z Los Angeles. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V roli operního orchestru vystoupí Ostravská banda, jejíž členové se zhostí i dalšího díla tohoto operního večera. V režijní a scénické realizaci (Jiří Nekvasil a David Bazika) uvidíte od 20:30 v Divadle Antonína Dvořáka Mistrovská díla Petra Kotíka v hlavní roli s newyorskými interpretkami sopranistkou Kamalou Sankaram a houslistkou Pauline Kim Harris.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letošní Ji.hlava bude rozmanitá

redakce 20.09.2019

V nabitém programu nebudou chybět české a zahraniční premiéry, velká přehlídka erotiky v dokumentu i retrospektiva Mana Raye.

Moravský podzim jubiluje i se Suzanne Vega

redakce 19.09.2019

Posluchačům během tří týdnů předkládá festival mix devatenácti pestrých akcí prezentujících hudbu od 17. století po současnost.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Zimní verze Hradeckého slunovratu ve znamení vozíku pro paní Helu

redakce 15.09.2019

„Umožněme paní Hele přijet na Hradecký slunovrat“. S tímto mottem probíhá crowdfundingový projekt, organizovaný týmem festivalu Hradecký slunovrat a Charitou Opava.

Signal Festival bude provázet téma revoluce

redakce 14.09.2019

Chystá největší instalaci ve své historii i světelné dílo od architektky Evy Jiřičné.

Bubeník Chris „Daddy“ Dave zesílí ozvěny JazzFestu Brno

redakce 13.09.2019

Kromě moderního jazzu a hip-hopu hraje kapela coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, Radiohead, Waynea Shortera a mnoha dalších.

Den architektury zve do nejen zaniklých klubů

redakce 13.09.2019

V rámci četných procházek a exkurzí se mohou vydat první říjnový víkend hned dvakrát po stopách zaniklých pražských klubů.

Léto patří Varům, podzim Praze (3kino)

redakce 12.09.2019

Největší festival středoevropského filmu 3Kino už po šesté představí filmové novinky i legendy polské, české, maďarské a slovenské kinematografie.

5 LITR aneb knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

redakce 11.09.2019

Jádro LITRu tvoří prodejní veletrh, kde se prostřednictvím vlastních stánků představí nezávislí nakladatelé, výtvarníci a umělci.