Zprávy / Festivalové

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.08.2015

Pátek 28. srpna (předposlední den Ostravských dnů) je vyhrazen dvěma operám. První z nich je od afroamerického skladatele George Lewise, skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku a jmenuje se Afterword (Doslov). Začíná v 18:30 v Divadle Jiřího Myrona a jedná se o evropskou premiéru díla, které v Ostravě provedou tři afroameričtí zpěváci z Chicaga.

Jako primární zdroj libreta a četných operních scén slouží prvky z knihy George Lewise o AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians/ Asociace pro podporu tvořivých hudebníků), vydané v roce 2008 (Power stronger than itself: AACM and American Experimental Music). AACM byla založena roku 1965 v chicagské čtvrti South Side. Získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického avantgardního jazzu a nové a experimentální hudby.

Přestože je dílo Afterword uváděno jako "opera", od operních konvencí se značně vzdaluje. Jak zkoušky, tak představení jsou koncipovány jako kombinace předem vystavěné hudby, textů, scén, výpravy a pohybu v rovině srovnání s analogickými prvky improvizovanými na místě. Od operních pěvců, kteří interpretují notovanou i improvizovanou hudbu, zvuky a mluvené slovo, se požaduje herecký a pohybový projev i různé převleky, vytváření a přetváření jak kulis, tak i vlastní postavy a vzhledu. Scénu budou tvořit soubory předmětů i obrazy z veřejných a osobních archivů a projekce soch, fotografií, videí i audio nahrávky.


Kapitola Afterword byla pojata jako virtuální porada AACM, mezigenerační diskuse, kde se probírají sjednocující body, s nimiž se jak tato organizace, tak obecněji i celá společnost stále potýká. Opera se zabývá různými historickými obdobími, jimiž AACM prošlo - velkou migrací Afroameričanů, urbanizací amerického života, dekolonizací a bojem za občanská práva - zkoumá, jak se mohou v závislosti na třídně, rasově a genderově zabarvených ustálených postojích a obavách amerického kulturního života utvářet nové vztahy mezi projevem, kulturou, politikou, rasou a osobními ambicemi. Cílem je dotknout se těch nejzásadnějších lidských sporů, jejichž vliv pociťuje každý z nás.

Režie se ujal Sean Griffin - režisér, skladatel a dirigent z Los Angeles. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V roli operního orchestru vystoupí Ostravská banda, jejíž členové se zhostí i dalšího díla tohoto operního večera. V režijní a scénické realizaci (Jiří Nekvasil a David Bazika) uvidíte od 20:30 v Divadle Antonína Dvořáka Mistrovská díla Petra Kotíka v hlavní roli s newyorskými interpretkami sopranistkou Kamalou Sankaram a houslistkou Pauline Kim Harris.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná Lunchmeat Festival

redakce 27.09.2021

Mezinárodní akce věnovaná aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění se koná tento týden ve čtyřech lokacích po celé Praze.

Přehlídka MaMA Festival and Convention se blíží

redakce 26.09.2021

Na festivale a konferenci MaMa se každoročně potkává více než šest tisíc hudebních profesionálů a je tak největším setkáním podobného druhu ve Francii.

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace