Zprávy / Festivalové

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

Světová premiéra afroamerické opery na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.08.2015

Pátek 28. srpna (předposlední den Ostravských dnů) je vyhrazen dvěma operám. První z nich je od afroamerického skladatele George Lewise, skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku a jmenuje se Afterword (Doslov). Začíná v 18:30 v Divadle Jiřího Myrona a jedná se o evropskou premiéru díla, které v Ostravě provedou tři afroameričtí zpěváci z Chicaga.

Jako primární zdroj libreta a četných operních scén slouží prvky z knihy George Lewise o AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians/ Asociace pro podporu tvořivých hudebníků), vydané v roce 2008 (Power stronger than itself: AACM and American Experimental Music). AACM byla založena roku 1965 v chicagské čtvrti South Side. Získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického avantgardního jazzu a nové a experimentální hudby.

Přestože je dílo Afterword uváděno jako "opera", od operních konvencí se značně vzdaluje. Jak zkoušky, tak představení jsou koncipovány jako kombinace předem vystavěné hudby, textů, scén, výpravy a pohybu v rovině srovnání s analogickými prvky improvizovanými na místě. Od operních pěvců, kteří interpretují notovanou i improvizovanou hudbu, zvuky a mluvené slovo, se požaduje herecký a pohybový projev i různé převleky, vytváření a přetváření jak kulis, tak i vlastní postavy a vzhledu. Scénu budou tvořit soubory předmětů i obrazy z veřejných a osobních archivů a projekce soch, fotografií, videí i audio nahrávky.


Kapitola Afterword byla pojata jako virtuální porada AACM, mezigenerační diskuse, kde se probírají sjednocující body, s nimiž se jak tato organizace, tak obecněji i celá společnost stále potýká. Opera se zabývá různými historickými obdobími, jimiž AACM prošlo - velkou migrací Afroameričanů, urbanizací amerického života, dekolonizací a bojem za občanská práva - zkoumá, jak se mohou v závislosti na třídně, rasově a genderově zabarvených ustálených postojích a obavách amerického kulturního života utvářet nové vztahy mezi projevem, kulturou, politikou, rasou a osobními ambicemi. Cílem je dotknout se těch nejzásadnějších lidských sporů, jejichž vliv pociťuje každý z nás.

Režie se ujal Sean Griffin - režisér, skladatel a dirigent z Los Angeles. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - Joelle Lamarre (soprán), Gwendolyn Brown (kontra alt) a Julian Terrell Otis (tenor). V roli operního orchestru vystoupí Ostravská banda, jejíž členové se zhostí i dalšího díla tohoto operního večera. V režijní a scénické realizaci (Jiří Nekvasil a David Bazika) uvidíte od 20:30 v Divadle Antonína Dvořáka Mistrovská díla Petra Kotíka v hlavní roli s newyorskými interpretkami sopranistkou Kamalou Sankaram a houslistkou Pauline Kim Harris.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sun Wu Kung znovu v Soulkostele

redakce 21.07.2019

Jedenáctý Sun Wu Kung se opět vrátí do vernéřovického Soulkostela. Letos má na soupisce Altbau, Pulsar, Fotbal či Lavru.

Psych Tent znovu dílem Fluff Festu

redakce 20.07.2019

Letošní vydání Fluff Festu se opět uskuteční na letišti v Rokycanech. Těšit se můžete na zavedený program Psych Tent stage.

Festival Colour Meeting zve do Poličky

redakce 19.07.2019

Hudba, divadlo, výtvarné díly i krátkodobé výstavy, domácí kuchyně servírovaná mezi středověkými hradbami a rybníkem.

Jaro, léto, avantgarda… podzim s festivalem Alternativa

redakce 16.07.2019

Pražský festival Alternativa již tradičně předvede avantgardní dramaturgii, kde se soudobá vážná hudba představí po boku živelné improvizace a temného ambientu.

Šramlfest ve Znojmě podvanácté

redakce 15.07.2019

Střed léta ve středu historického města Znojma již tradičně rozvibruje směs hudby a divadla s názvem Šramlfest 2019.

Letní filmová škola představí bulharskou kinematografii i české novinky

redakce 14.07.2019

Letní filmová škola představí bulharskou kinematografii i české novinky. Zahrají Monkey Business, Please The Trees, WWW či Dunaj.

Šestý ročník Czech Music Crossroads zve na koncerty, workshopy a panelové diskuze

redakce 14.07.2019

Návštěvníci s páskou Colours of Ostrava mají vstup na večerní koncertní přehlídku Czech Music Crossroads zdarma!

Nové sonické dimenze na festivalu Nultý bod

redakce 12.07.2019

Doprovodný hudební program Mezinárodního divadelního a tanečního festivalu Nultý bod se letos věnuje tématu nových sonických dimenzí. Kurátoruje Mary C (Kreaton, Radio Wave).

Festival Sziget odkrývá detaily i harmonogram

redakce 12.07.2019

Ostrovní areál s denní kapacitou 85 000 návštěvníků? Sziget v číslech.

Festival Bez ambicí otevře první ročník

redakce 09.07.2019

Po nultém ročníku skutečně přichází ten první. Music club Kotelna Litomyšl pořádá hudební festival Bez ambicí.