Zprávy / Pozvánky

Světová premiéra filmu o architektce Dorte Mandrup

Světová premiéra filmu o architektce Dorte Mandrup

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.10.2021

Festival Film a architektura rozšiřuje letošní program o promítání filmu Another Kind of Knowledge. Portrét významné dánské architektky Dorte Mandrup doprovodí 6. října na Fakultě architektury ČVUT online diskuze Dorte Mandrup spolu s geologem Minikem Rosingem. Světová premiéra a speciální simultánní projekce snímku proběhne zdarma ve spolupráci s Copenhagen Architecture Festival.

Snímek Another Kind of Knowledge neboli Jiný druh znalostí je výsledkem rozhovoru s renomovanou dánskou architektkou Dorte Mandrup, který začal v roce 2017. Důležitá představitelka skandinávského architektonického světa se nyní stále intenzivněji dostává také do celosvětového povědomí, sama říká, že překážky bere jako výzvu. Ve filmovém portrétu odhaluje Mandrup základy své praxe, která je založena na syntéze místa a historie. Snímek odhaluje něco o Mandrupiných vnitřních i vnějších krajinách, a zároveň jde o fascinující příběh podstaty současné architektury. Online diskuzi bude moderovat novinářka Anna Ingrisch, návštěvníci se mohou zapojit do diskuze pomocí online formuláře.

Mandrup je jednou z nejznámějších dánských architektek, profesorkou architektury a zakladatelkou ateliéru MAA. Mezi její práce patří několik větších vzdělávacích institucí, kanceláře, rekonstrukce přísně památkově chráněných budov, multifunkční budovy a charismatické body v krajině, pracuje s obytnými střechami a snaží se, aby stavba zapadla do krajiny a vytvářela prostředí i pro kolemjdoucí. Proslavila se sportovní halou v Kodani, roku 2023 by mělo být dokončené unikátní muzeum za polárním kruhem s názvem The Whale ve tvaru velrybího ocasu, které bude návštěvníkům přibližovat život velryb. Roku 2015 vystoupila Dorte Mandrup s přednáškou roku 2015 v pražském kině Světozor v rámci cyklu Architektky spolku Kruh. Rozhovor s Mandrup je součástí sborníku Jiná perspektiva / Architektky nominovaného na ocenění Nejkrásnější české knihy roku 2020.

Festival Film a architektura proběhl v sedmnácti městech v ČR a na Slovensku, představil na dvě desítky snímků, většinu v české premiéře. Do 11. října mohou navštívit projekce snímků Havana, from On High, Body-Buildings, Where to With History? a The New Bauhaus diváci v Berlíně, Ostravě a Jeseníku.

Info

Film a architektura:
Marc-Christoph Wagner, Simon Weyhe: Another Kind of Knowledge
6. 10. 2021 19:00
FA ČVUT Sál Kotěra, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Film a architektura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Timothee Quost, Aldana Duoraan a Amberg/Schmid v Punctu

redakce 08.12.2021

Večer pod taktovkou A2+ Asociace Mlok.

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria a řeckého zvukového umělce.

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace