Zprávy / Pozvánky

Světová premiéra filmu o architektce Dorte Mandrup

Světová premiéra filmu o architektce Dorte Mandrup

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.10.2021

Festival Film a architektura rozšiřuje letošní program o promítání filmu Another Kind of Knowledge. Portrét významné dánské architektky Dorte Mandrup doprovodí 6. října na Fakultě architektury ČVUT online diskuze Dorte Mandrup spolu s geologem Minikem Rosingem. Světová premiéra a speciální simultánní projekce snímku proběhne zdarma ve spolupráci s Copenhagen Architecture Festival.

Snímek Another Kind of Knowledge neboli Jiný druh znalostí je výsledkem rozhovoru s renomovanou dánskou architektkou Dorte Mandrup, který začal v roce 2017. Důležitá představitelka skandinávského architektonického světa se nyní stále intenzivněji dostává také do celosvětového povědomí, sama říká, že překážky bere jako výzvu. Ve filmovém portrétu odhaluje Mandrup základy své praxe, která je založena na syntéze místa a historie. Snímek odhaluje něco o Mandrupiných vnitřních i vnějších krajinách, a zároveň jde o fascinující příběh podstaty současné architektury. Online diskuzi bude moderovat novinářka Anna Ingrisch, návštěvníci se mohou zapojit do diskuze pomocí online formuláře.

Mandrup je jednou z nejznámějších dánských architektek, profesorkou architektury a zakladatelkou ateliéru MAA. Mezi její práce patří několik větších vzdělávacích institucí, kanceláře, rekonstrukce přísně památkově chráněných budov, multifunkční budovy a charismatické body v krajině, pracuje s obytnými střechami a snaží se, aby stavba zapadla do krajiny a vytvářela prostředí i pro kolemjdoucí. Proslavila se sportovní halou v Kodani, roku 2023 by mělo být dokončené unikátní muzeum za polárním kruhem s názvem The Whale ve tvaru velrybího ocasu, které bude návštěvníkům přibližovat život velryb. Roku 2015 vystoupila Dorte Mandrup s přednáškou roku 2015 v pražském kině Světozor v rámci cyklu Architektky spolku Kruh. Rozhovor s Mandrup je součástí sborníku Jiná perspektiva / Architektky nominovaného na ocenění Nejkrásnější české knihy roku 2020.

Festival Film a architektura proběhl v sedmnácti městech v ČR a na Slovensku, představil na dvě desítky snímků, většinu v české premiéře. Do 11. října mohou navštívit projekce snímků Havana, from On High, Body-Buildings, Where to With History? a The New Bauhaus diváci v Berlíně, Ostravě a Jeseníku.

Info

Film a architektura:
Marc-Christoph Wagner, Simon Weyhe: Another Kind of Knowledge
6. 10. 2021 19:00
FA ČVUT Sál Kotěra, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Film a architektura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Olomoucká SF Mini slaví

redakce 20.05.2022

SF Mini je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož existence je podstatně delší než pět let.

Ezra Furman v Roxy

redakce 18.05.2022

Její syrové, otevřené texty a okázalý styl jí pomohly stát se jedním z nejangažovanějších a nejnepředvídatelnějších artpopových objevů své doby.

Do Kunsthalle dorazí britský performer Haroon Mirza

redakce 18.05.2022

Ve své skladatelské praxi komponuje a zviditelňuje různé vizuální a akustické prvky materiálů i samotných prostor v podobě nových forem.

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Ritual Howls přivezou postpunk i spaghetti western

redakce 09.05.2022

Hity, které jako by vypadly z osamělých pasáží spaghetti westernů, jak dělané pro noční cestování a erotické exkurze?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace