Zprávy / Pozvánky

Světová premiéra zhudebněných textů Egona Bondyho

Světová premiéra zhudebněných textů Egona Bondyho

redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.09.2022

S dvouletým zpožděním si připomínáme 90. výročí narození básníka, prozaika a filozofa Egona Bondyho. Oslavy jsou pojaté velkolepě a to rovnou světovou premiérou 15. září pod taktovkou Agon Orchestra. Následně se odehraje slovenská premiéra Egon Bondy 90 na prestižním Bratislavském festivalu Melos-Éthos.

Jelikož se Egon Bondy narodil v Praze a zemřel v Bratislavě, rozhodli se organizátoři oslovit česko-slovenský mix hudebních skladatelů napříč generacemi, kteří vytvořili nová zhudebnění bondyho textů. Jsou jimi: Petr Kofroň, Petr Wajsar, Michal Nejtek, Ľubo Burgr, Dano Matej, Marek Piaček, Petr Zagar. Ve skladbě Petra Wajsara vystoupí živě jako host herec Filip Kaňkovský.

„Projekt Vážení se snaží ukazovat různé podoby soudobé vážné hudby a také různé typy orchestrů. Po Lence Dusilové s Big Bandem Českého rozhlasu je tato světová premiéra naším druhým producentským počinem. Agon Orchestra jsme oslovili, neboť jsou pro nás pozoruhodnou kombinací odkazu českého undergroundu a zároveň špičkového soudobého skladatelského přístupu. Egon Bondy 90 je pokračováním linie spoluprácí či zhudebňování děl osobností právě z undergroundu. V rámci našeho cyklu Vážení jsme v minulosti uvedli Symfonický orchestr Českého rozhlasu či intimní koncert skladatele a klavíristy Clemense Christiana Pötzsche, který na Stalin přijel s nastudováním skladeb Svena Helbiga. Spolupracovníka Pet Shop Boys či Rammstein. Doufám, že program Egon Bondy 90 odhalí divákovi velice zajímavé české a slovenské současné skladatele. Z prvních náslechů skladeb mohu slíbit, že se dočkáme i symfonického “techna” od Petra Kofroně,“ říká k připravovanému vystoupení Honza Kistanov, dramaturg cyklu Vážení.


Agon Orchestra (původně Agon Ensemble) vznikl v polovině 80. let v Praze jako platforma pro tehdy nastupující mladou generaci skladatelů a hudebníků, nespokojených se stavem provozování současné vážné hudby tehdejším hudebním establishmentem. V polooficiálních podmínkách uváděl kromě skladeb svých členů (Petr Kofroň, Martin Smolka, Miroslav Pudlák) také v českých premiérách u nás tehdy jinak nehrané zahraniční skladatele (jako jsou např. John Cage, Philip Glass, Morton Feldman, Arvo Pärt, Steve Reich, Giacinto Scelsi nebo Karlheinz Stockhausen) a mezi svými příznivci šířil samizdatové nahrávky a publikace, věnované současné hudbě. Druhou důležitou dramaturgickou linkou Agon orchestra je spolupráce s osobnostmi českého undergroundu - Ivanem Magorem Jirousem, Filipem Topolem či Pavlem Zajíčkem.

Info

Vážení:
Agon Orchestra – Egon Bondy 90
15. 9. 2022 19:30
Stalin, Praha
Fb událost

foto © se svolením Containall o.p.s.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Shortparis, Fléda, antiválečný hudební rituál

redakce 06.12.2022

Tvorba Shortparis aktualizuje tradici sociopolitické kritiky postpunku o soudobé postupy experimentálního popu.

Synapse Knowledge uzavře online masterclass se Sylvií Simmons

redakce 06.12.2022

Sylvie je redaktorkou prestižního hudebního titulu Mojo a na svém kontě má také řadu biografií.

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace