Zprávy / Pozvánky

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.02.2017

Brněnský koncert Swans 14. března na Flédě bude jednou z posledních možností živého vystoupení současné inkarnace americké hlukové legendy na evropské půdě. Po skončení světového turné k trojalbu The Glowing Man kapela v současné sestavě končí. Její stvořitel a šéf Michael Gira chce v budoucnu omezit koncertování, eliminovat cestování a více se soustředit na studiové projekty, ať už vzniknou pod hlavičkou Swans či nikoliv. Fanoušky experimentální muziky na Flédě čeká hudební očistec v podobě nezapomenutelného, sonicky monumentálního koncertu.

Ústředním tématem alba The Glowing Man je vědomí nezvratnosti konce, konečnosti lidského osudu, a konce zatím poslední etapy v existenci kapely. Skladby vyzařují naléhavou všudypřítomnou energii, která posluchače doslova obtéká a doráží na něj ze všech stran. Vzrůstající kytarová disonance, klasicky vypjaté zlověstné zvuky, bicí prokládané zvoněním zvonů, instrumentálně hlukové vrcholy dlouhých skladeb, znepokojující atmosféra neklidu a prodlevy, které transcendentálně útočí na spiritualitu i psychiku člověka a způsobují, že koncerty Swans se stávají doslovně fyzickými zážitky.


Aktuální turné amerických experimentátorů a vizionářů je více než důstojným vrcholem v jejich kariéře a zakončením plodného šestiletého období, během něhož vznikla čtyři skvělá alba. S každým dalším se odvážili proniknout hlouběji do nitra temnoty. Na počátku stála deska My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky (2010), která Swans přivedla zpátky do studia a na koncertní pódia "s rockovou hudbou z druhého konce vesmíru", jak nazval nový zvuk Swans John Robb (frontman britské kapely The Membranes). Návrat legendární značky k novému životu byl očekáván s velkým zájmem a nadšením, ale úspěch desky a souvisejících koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání. Swans se stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně. Do roku 2016 vydali ještě dvojalbum The Seer, trojalbum To Be Kind a aktuální (rovněž) trojalbum The Glowing Man.


Swans v Brně nevystoupí poprvé. Příznivce Flédy a fanoušky alternativní hudby poctili koncertem před 4 lety, shodou okolností také 14. března. V moravské metropoli však hráli už před 28 lety v září 1988 na Šelepce, za což tehdejší underground a alternativní podhoubí Brna vděčilo zčásti omezenosti, ignoranci a neznalosti tehdejších úřadů, zčásti organizačním a diplomatickým schopnostem Lenky Zogatové. Ta tehdy na rychlo sháněla zvukaře a zvukovou aparaturu pro koncert v podmínkách komunistické nomenklatury zcela unikátní.

Charismatický support Swans zajistí newyorská zpěvačka, skladatelka, šansoniérka, malířka, básnířka, divadelní herečka a pastorka Little Annie. Hudebně spolupracovala s Paulem Oakenfoldem, Kid Congo Powersem, Bimem Shermanem, Coilem, Antonym Hegartym (Antony and the Johnsons, nyní Anohni), s Baby Dee, s Larsen či dokonce s Markem Almondem a dalšími umělci. O jejích vystoupeních se s velkým obdivem už v osmdesátých letech vyjadřoval samotný Frank Zappa. Její nahrávky jsou unikátním spojením šansonu, post-punku, jungle a dubu, hip-hopu a avantgardních prvků. Od začátku milénia spolupracuje se skladatelem, klavíristou a producentem Paulem Wallfischem známým z kapely Botanica, s nímž natočila několik alb – např. Songs from the Coal Mine Canary (2006), When Good Things Happen to Bad Pianos (2007) a Genderful (2009). V roce 2016 vydala své osmé sólové album Trace, které vznikalo v Torontu ve spolupráci s Ryanem Driverem, skupinou Opal Onyx a znovu s Paulem Wallfischem. Když se vloni Paul Wallfisch stal novým koncertním členem Swans, stala se k radosti znalců i Little Annie součástí jejich posledního turné.

Info

Swans (us)
Support: Little Annie (us)
14. 3. 2017 20:00
Fléda Club, Brno
Vstupné: 500/600,- v předprodeji / 650,- na místě

www.facebook.com/events/273742779693062
www.facebook.com/fledaclub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozoruhodné muzikantské duo Guts Pie Earshot

redakce 23.10.2019

Fanoušci určitě náležitě ocení kromě hudebního také fyzický výkon členů skupiny.

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.