Zprávy / Pozvánky

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.02.2017

Brněnský koncert Swans 14. března na Flédě bude jednou z posledních možností živého vystoupení současné inkarnace americké hlukové legendy na evropské půdě. Po skončení světového turné k trojalbu The Glowing Man kapela v současné sestavě končí. Její stvořitel a šéf Michael Gira chce v budoucnu omezit koncertování, eliminovat cestování a více se soustředit na studiové projekty, ať už vzniknou pod hlavičkou Swans či nikoliv. Fanoušky experimentální muziky na Flédě čeká hudební očistec v podobě nezapomenutelného, sonicky monumentálního koncertu.

Ústředním tématem alba The Glowing Man je vědomí nezvratnosti konce, konečnosti lidského osudu, a konce zatím poslední etapy v existenci kapely. Skladby vyzařují naléhavou všudypřítomnou energii, která posluchače doslova obtéká a doráží na něj ze všech stran. Vzrůstající kytarová disonance, klasicky vypjaté zlověstné zvuky, bicí prokládané zvoněním zvonů, instrumentálně hlukové vrcholy dlouhých skladeb, znepokojující atmosféra neklidu a prodlevy, které transcendentálně útočí na spiritualitu i psychiku člověka a způsobují, že koncerty Swans se stávají doslovně fyzickými zážitky.


Aktuální turné amerických experimentátorů a vizionářů je více než důstojným vrcholem v jejich kariéře a zakončením plodného šestiletého období, během něhož vznikla čtyři skvělá alba. S každým dalším se odvážili proniknout hlouběji do nitra temnoty. Na počátku stála deska My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky (2010), která Swans přivedla zpátky do studia a na koncertní pódia "s rockovou hudbou z druhého konce vesmíru", jak nazval nový zvuk Swans John Robb (frontman britské kapely The Membranes). Návrat legendární značky k novému životu byl očekáván s velkým zájmem a nadšením, ale úspěch desky a souvisejících koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání. Swans se stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně. Do roku 2016 vydali ještě dvojalbum The Seer, trojalbum To Be Kind a aktuální (rovněž) trojalbum The Glowing Man.


Swans v Brně nevystoupí poprvé. Příznivce Flédy a fanoušky alternativní hudby poctili koncertem před 4 lety, shodou okolností také 14. března. V moravské metropoli však hráli už před 28 lety v září 1988 na Šelepce, za což tehdejší underground a alternativní podhoubí Brna vděčilo zčásti omezenosti, ignoranci a neznalosti tehdejších úřadů, zčásti organizačním a diplomatickým schopnostem Lenky Zogatové. Ta tehdy na rychlo sháněla zvukaře a zvukovou aparaturu pro koncert v podmínkách komunistické nomenklatury zcela unikátní.

Charismatický support Swans zajistí newyorská zpěvačka, skladatelka, šansoniérka, malířka, básnířka, divadelní herečka a pastorka Little Annie. Hudebně spolupracovala s Paulem Oakenfoldem, Kid Congo Powersem, Bimem Shermanem, Coilem, Antonym Hegartym (Antony and the Johnsons, nyní Anohni), s Baby Dee, s Larsen či dokonce s Markem Almondem a dalšími umělci. O jejích vystoupeních se s velkým obdivem už v osmdesátých letech vyjadřoval samotný Frank Zappa. Její nahrávky jsou unikátním spojením šansonu, post-punku, jungle a dubu, hip-hopu a avantgardních prvků. Od začátku milénia spolupracuje se skladatelem, klavíristou a producentem Paulem Wallfischem známým z kapely Botanica, s nímž natočila několik alb – např. Songs from the Coal Mine Canary (2006), When Good Things Happen to Bad Pianos (2007) a Genderful (2009). V roce 2016 vydala své osmé sólové album Trace, které vznikalo v Torontu ve spolupráci s Ryanem Driverem, skupinou Opal Onyx a znovu s Paulem Wallfischem. Když se vloni Paul Wallfisch stal novým koncertním členem Swans, stala se k radosti znalců i Little Annie součástí jejich posledního turné.

Info

Swans (us)
Support: Little Annie (us)
14. 3. 2017 20:00
Fléda Club, Brno
Vstupné: 500/600,- v předprodeji / 650,- na místě

www.facebook.com/events/273742779693062
www.facebook.com/fledaclub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace