Zprávy / Pozvánky

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

Swans provedou Flédu hudebním očistcem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.02.2017

Brněnský koncert Swans 14. března na Flédě bude jednou z posledních možností živého vystoupení současné inkarnace americké hlukové legendy na evropské půdě. Po skončení světového turné k trojalbu The Glowing Man kapela v současné sestavě končí. Její stvořitel a šéf Michael Gira chce v budoucnu omezit koncertování, eliminovat cestování a více se soustředit na studiové projekty, ať už vzniknou pod hlavičkou Swans či nikoliv. Fanoušky experimentální muziky na Flédě čeká hudební očistec v podobě nezapomenutelného, sonicky monumentálního koncertu.

Ústředním tématem alba The Glowing Man je vědomí nezvratnosti konce, konečnosti lidského osudu, a konce zatím poslední etapy v existenci kapely. Skladby vyzařují naléhavou všudypřítomnou energii, která posluchače doslova obtéká a doráží na něj ze všech stran. Vzrůstající kytarová disonance, klasicky vypjaté zlověstné zvuky, bicí prokládané zvoněním zvonů, instrumentálně hlukové vrcholy dlouhých skladeb, znepokojující atmosféra neklidu a prodlevy, které transcendentálně útočí na spiritualitu i psychiku člověka a způsobují, že koncerty Swans se stávají doslovně fyzickými zážitky.


Aktuální turné amerických experimentátorů a vizionářů je více než důstojným vrcholem v jejich kariéře a zakončením plodného šestiletého období, během něhož vznikla čtyři skvělá alba. S každým dalším se odvážili proniknout hlouběji do nitra temnoty. Na počátku stála deska My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky (2010), která Swans přivedla zpátky do studia a na koncertní pódia "s rockovou hudbou z druhého konce vesmíru", jak nazval nový zvuk Swans John Robb (frontman britské kapely The Membranes). Návrat legendární značky k novému životu byl očekáván s velkým zájmem a nadšením, ale úspěch desky a souvisejících koncertních vystoupení překonal veškerá očekávání. Swans se stali jednou z nejpracovitějších skupin na scéně. Do roku 2016 vydali ještě dvojalbum The Seer, trojalbum To Be Kind a aktuální (rovněž) trojalbum The Glowing Man.


Swans v Brně nevystoupí poprvé. Příznivce Flédy a fanoušky alternativní hudby poctili koncertem před 4 lety, shodou okolností také 14. března. V moravské metropoli však hráli už před 28 lety v září 1988 na Šelepce, za což tehdejší underground a alternativní podhoubí Brna vděčilo zčásti omezenosti, ignoranci a neznalosti tehdejších úřadů, zčásti organizačním a diplomatickým schopnostem Lenky Zogatové. Ta tehdy na rychlo sháněla zvukaře a zvukovou aparaturu pro koncert v podmínkách komunistické nomenklatury zcela unikátní.

Charismatický support Swans zajistí newyorská zpěvačka, skladatelka, šansoniérka, malířka, básnířka, divadelní herečka a pastorka Little Annie. Hudebně spolupracovala s Paulem Oakenfoldem, Kid Congo Powersem, Bimem Shermanem, Coilem, Antonym Hegartym (Antony and the Johnsons, nyní Anohni), s Baby Dee, s Larsen či dokonce s Markem Almondem a dalšími umělci. O jejích vystoupeních se s velkým obdivem už v osmdesátých letech vyjadřoval samotný Frank Zappa. Její nahrávky jsou unikátním spojením šansonu, post-punku, jungle a dubu, hip-hopu a avantgardních prvků. Od začátku milénia spolupracuje se skladatelem, klavíristou a producentem Paulem Wallfischem známým z kapely Botanica, s nímž natočila několik alb – např. Songs from the Coal Mine Canary (2006), When Good Things Happen to Bad Pianos (2007) a Genderful (2009). V roce 2016 vydala své osmé sólové album Trace, které vznikalo v Torontu ve spolupráci s Ryanem Driverem, skupinou Opal Onyx a znovu s Paulem Wallfischem. Když se vloni Paul Wallfisch stal novým koncertním členem Swans, stala se k radosti znalců i Little Annie součástí jejich posledního turné.

Info

Swans (us)
Support: Little Annie (us)
14. 3. 2017 20:00
Fléda Club, Brno
Vstupné: 500/600,- v předprodeji / 650,- na místě

www.facebook.com/events/273742779693062
www.facebook.com/fledaclub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

BiggBoss a UPM vydávají kroniku vizuálního chaosu 90. let

redakce 27.05.2020

Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze.

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.