Zprávy / Pozvánky

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.09.2016

Naléhavý hlas Dana Boecknera, charakteristický pro nahrávky (čerstvě se obnovivší) Wolf Parade, (jednorázové) Divine Fits nebo (už zaniklé) Handsome Furs vévodí i jeho nové kapele Operators. Ta na jaře vydala parádní debut Blue Wave, který produkoval Graham Walsh z Holy Fuck a sklízí zaslouženě oslavné recenze za osvěživé současné new-wave. Na podzim se Operators ve složení Dan Boeckner (kytara, zpěv), Devojka (synths), Dustin Hawthorne (baskytara) a Sam Brown (bicí) vrací na starý kontinent, aby v pátek 7. října rozbalili svojí paranoiou nasáklou show v továrně.

Kanadský kytarista, zpěvák a skladatel Dan Boeckner patří k lidem, pro které je muzika vším. Těžko říct, co dělá, když právě nehraje, neskládá nebo nesedí ve studiu. Nejspíš nic. Jeho bezmála dvě dekády trvající kariéra ale jasně ukazuje, že na nějaké zírání do zdi nemá kdy. O nějaké "seriózní" kariéře dnes osmatřicetiletý rodák ze zapadlého městečka v Britské Kolumbii vlastně ani moc nepřemýšlel. Po střední škole sbalí kufry a s cílem hrát ve vlastní kapele mizí do provinční metropole. Už v roce 2000 o sobě dává vědět prostřednictvím projektu Atlas Strategic, který před svým rozpadem o dva roky později stihne vydat jedinou desku Rapture, Ye Minions! (Global Symphonic).


Po přestěhování do Montrealu spoluzakládá s multiinstrumentalistou Spencerem Krugem legendární indie rockovou formaci Wolf Parade, která má až do ohlášené tvůrčí přestávky v roce 2010 (letos na jaře naštěstí odvolané) na triku tři dlouhohrající desky (Apologies to the Queen Mary, 2005, At Mount Zoomer, 2008, Expo 86, 2010). Souběžně se svojí drahou polovičkou Alexey Perry rozjíždí projekt Handsome Furs, který stihne vydat u labelu Sub Pop Records tři alba, aby se stejně jako manželství rozpadl. Krach jednoho projektu kompenzoval Dan Boeckner založením jiného, rockový kolektiv Divine Fits, kde mu u mikrofonu sekundoval Britt Daniel (Spoon), se ale s jedinou vydanou deskou A Thing Called Divine Fits (Merge, 2012) ukázal jako jednorázovka bez další budoucnosti.

Už v té době se ale začalo špitat o tom, že si neúnavný muzikant staví novou kapelu, která bude víc vyhovovat jeho hudebnímu naturelu a ve které se nebude muset o frontmanství s nikým dělit. Premiéru si projekt s názvem Operators, ve kterém Boeckerovi sekunduje makedonská multiinstrumentalistka Devojka a bubeník Sam Brown (Divine Fits, New Bomb Turks), odkroutil na torontské přehlídce Canadian Music Week v květnu 2014 a od té doby ho nepřestávají provázet pochvalné recenze kritiků a nadšené reakce fanoušků. Pětipísňový debut EP 1 z roku 2014 (Last Gang Records), navazující zvukově na Boecknerovy projekty, okořenily analogové linky a tanečně-popové beaty, které stejně úspěšně útočí na uši a srdce posluchačů jako na jejich nohy. Letos vydaná dlouhohrající deska Blue Wave (opět LGR), která jakoby vypadla z raných 80. let, nastoupenou cestu precizuje a ukazuje, že živě hraný sugestivní synth-pop v podání Operators patří k tomu nejlepšímu, co současná new-wave scéna nabízí. V rámci svého evropského turné to Boecknerův kolektiv rozbalí ve smíchovské fabrice už v pátek 7. října od 20:30.

Info

Bohemian Like You:
Operators (ca)
7. 10. 2016 21:30
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/296797233999896
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poprvé se uskuteční Liveurope online festival

redakce 23.09.2020

Čerstvé objevy evropské hudby se představí v šestnácti ikonických evropských klubech. Celý festival proběhne online.

Blackeři Voluptas mají nové album

redakce 23.09.2020

V blackmetalové bouři se občas ozývají náznaky doom metalu, noisu, dokonce svůj prostor dostává i saxofon…

Do Prahy All Them Witches a The Hunna, poprvé i Young Guv

redakce 22.09.2020

Rock v mnoha podobách, All Them Witches, The Hunna i Young Guv. Na to vše se můžete těšit příští rok.

Nick Cave Alone at Alexandra Palace odhaluje skrytou podstatu jeho písní

redakce 21.09.2020

Forma známých písní se tak obnažuje na jejich podstatu a film nabízí niterný intimní zážitek blízkého spojení s interpretem a jeho hudbou.

Anna Maria Jopek probarví Prahu

redakce 21.09.2020

Pozoruhodné je, že si dokázala v rámci jazzového jazyka a nadnárodních spoluprací zachovat slovanskou muzikantskou osobitost v harmonii, melodice i výrazu.

Do Prahy přijedou Elderbrook a Kid Francescoli

redakce 20.09.2020

Performer, multiinstrumentalista a zpěvák Elderbrook se proslavil díky svým citlivým tanečním bangerům, ve kterých se věnuje třeba psychickému zdraví i otázkám identity.

Nová sezona HaDivadla nese téma Adaptace

redakce 19.09.2020

„Dá se adaptovat bez radosti? Kdy vlastně celá ta krize začala?“ ptá se kolektiv HaDivadla.

Garden of Eden od Metronome Blues vychází u Kabinet Records

redakce 18.09.2020

Album bylo nahráno a produkováno výhradně Braddockem. Obsahuje písně, které vznikly v jeho studiu v Brně a dvě novější.

Hudební ceny Vinyla oslaví deset let

redakce 18.09.2020

Do desátého ročníku vstupují hudební ceny Vinyla a chystají hned devět koncertních večerů.

Mutanti hledaj východisko s Miroslavem Krobotem

redakce 17.09.2020

Klip režíroval Jiří Konvalinka, herec a muzikant, který má na kontě už jednoho Anděla z roku 2013 s kapelou Vložte Kočku.