Zprávy / Pozvánky

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.09.2016

Naléhavý hlas Dana Boecknera, charakteristický pro nahrávky (čerstvě se obnovivší) Wolf Parade, (jednorázové) Divine Fits nebo (už zaniklé) Handsome Furs vévodí i jeho nové kapele Operators. Ta na jaře vydala parádní debut Blue Wave, který produkoval Graham Walsh z Holy Fuck a sklízí zaslouženě oslavné recenze za osvěživé současné new-wave. Na podzim se Operators ve složení Dan Boeckner (kytara, zpěv), Devojka (synths), Dustin Hawthorne (baskytara) a Sam Brown (bicí) vrací na starý kontinent, aby v pátek 7. října rozbalili svojí paranoiou nasáklou show v továrně.

Kanadský kytarista, zpěvák a skladatel Dan Boeckner patří k lidem, pro které je muzika vším. Těžko říct, co dělá, když právě nehraje, neskládá nebo nesedí ve studiu. Nejspíš nic. Jeho bezmála dvě dekády trvající kariéra ale jasně ukazuje, že na nějaké zírání do zdi nemá kdy. O nějaké "seriózní" kariéře dnes osmatřicetiletý rodák ze zapadlého městečka v Britské Kolumbii vlastně ani moc nepřemýšlel. Po střední škole sbalí kufry a s cílem hrát ve vlastní kapele mizí do provinční metropole. Už v roce 2000 o sobě dává vědět prostřednictvím projektu Atlas Strategic, který před svým rozpadem o dva roky později stihne vydat jedinou desku Rapture, Ye Minions! (Global Symphonic).


Po přestěhování do Montrealu spoluzakládá s multiinstrumentalistou Spencerem Krugem legendární indie rockovou formaci Wolf Parade, která má až do ohlášené tvůrčí přestávky v roce 2010 (letos na jaře naštěstí odvolané) na triku tři dlouhohrající desky (Apologies to the Queen Mary, 2005, At Mount Zoomer, 2008, Expo 86, 2010). Souběžně se svojí drahou polovičkou Alexey Perry rozjíždí projekt Handsome Furs, který stihne vydat u labelu Sub Pop Records tři alba, aby se stejně jako manželství rozpadl. Krach jednoho projektu kompenzoval Dan Boeckner založením jiného, rockový kolektiv Divine Fits, kde mu u mikrofonu sekundoval Britt Daniel (Spoon), se ale s jedinou vydanou deskou A Thing Called Divine Fits (Merge, 2012) ukázal jako jednorázovka bez další budoucnosti.

Už v té době se ale začalo špitat o tom, že si neúnavný muzikant staví novou kapelu, která bude víc vyhovovat jeho hudebnímu naturelu a ve které se nebude muset o frontmanství s nikým dělit. Premiéru si projekt s názvem Operators, ve kterém Boeckerovi sekunduje makedonská multiinstrumentalistka Devojka a bubeník Sam Brown (Divine Fits, New Bomb Turks), odkroutil na torontské přehlídce Canadian Music Week v květnu 2014 a od té doby ho nepřestávají provázet pochvalné recenze kritiků a nadšené reakce fanoušků. Pětipísňový debut EP 1 z roku 2014 (Last Gang Records), navazující zvukově na Boecknerovy projekty, okořenily analogové linky a tanečně-popové beaty, které stejně úspěšně útočí na uši a srdce posluchačů jako na jejich nohy. Letos vydaná dlouhohrající deska Blue Wave (opět LGR), která jakoby vypadla z raných 80. let, nastoupenou cestu precizuje a ukazuje, že živě hraný sugestivní synth-pop v podání Operators patří k tomu nejlepšímu, co současná new-wave scéna nabízí. V rámci svého evropského turné to Boecknerův kolektiv rozbalí ve smíchovské fabrice už v pátek 7. října od 20:30.

Info

Bohemian Like You:
Operators (ca)
7. 10. 2016 21:30
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/296797233999896
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alash se vrací do Prahy

redakce 26.08.2019

Drsný hrdelní zpěv byl v centru Asie po staletí praktikovanou tradiční disciplinou, ve světovém kontextu patří k objevům posledních dekád.

Temný korejský post-rock

redakce 24.08.2019

Hrou na korejské tradiční nástroje spojené s elektrickou kytarou a elektronikou vytváří hutný post-rock až avantgardu.

Letní Letná znovu s Tranzistorem

redakce 23.08.2019

V rámci prtažského festivalu Letní Letná představí už tuto neděli hudební label Tranzistor svou revue v tanečním duchu.

Beatbox a hudební extáze indických romů

redakce 23.08.2019

Fenomén pouštního blues, reprezentovaný Tinariwen a dalšími, patřil k nejsilnějším africkým trendům poslední dekády.

Wreck and Reference na Sedmičce

redakce 22.08.2019

Kalifornská dvojice Ignat Frege a Felix Skinner aka Wreck and Reference se vrací do Prahy. Podpoří je domácí Kult Masek.

PAF na konci léta u Ostopovic

redakce 22.08.2019

PAF na konci léta, pátý ročník hudebního bienále, proběhne tradičně u lesa pod oblouky nikdy nedostavěné dálnice.

Noise rockové duo HTRK ve Fuchs2

redakce 21.08.2019

Australské noise rockové duo HTRK se po osmi letech vrací do Prahy. Jonnine Standish a Nigel Yang představí novou desku.

Mary Lattimore živě doplní Julia Kent

redakce 19.08.2019

Harfistka Mary Lattimore a kanadská cellistka Julia Kent vystoupí v Paláci Akropilis v rámci série Music Infinity.

Carnival Youth se vrací nejen do Čech

redakce 19.08.2019

Pobaltští indie rockeři Carnival Youth se po dvou letech vrací nejen do Čech, ale taky na Slovensko. I s novou deskou.

Fuchs2 zahajuje novou sezónu

redakce 19.08.2019

V první polovině září zahajuje svou novou sezonu prostor Fuchs2 a konečně otevře v jednu noc všechny tři stage.