Zprávy / Pozvánky

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.09.2016

Naléhavý hlas Dana Boecknera, charakteristický pro nahrávky (čerstvě se obnovivší) Wolf Parade, (jednorázové) Divine Fits nebo (už zaniklé) Handsome Furs vévodí i jeho nové kapele Operators. Ta na jaře vydala parádní debut Blue Wave, který produkoval Graham Walsh z Holy Fuck a sklízí zaslouženě oslavné recenze za osvěživé současné new-wave. Na podzim se Operators ve složení Dan Boeckner (kytara, zpěv), Devojka (synths), Dustin Hawthorne (baskytara) a Sam Brown (bicí) vrací na starý kontinent, aby v pátek 7. října rozbalili svojí paranoiou nasáklou show v továrně.

Kanadský kytarista, zpěvák a skladatel Dan Boeckner patří k lidem, pro které je muzika vším. Těžko říct, co dělá, když právě nehraje, neskládá nebo nesedí ve studiu. Nejspíš nic. Jeho bezmála dvě dekády trvající kariéra ale jasně ukazuje, že na nějaké zírání do zdi nemá kdy. O nějaké "seriózní" kariéře dnes osmatřicetiletý rodák ze zapadlého městečka v Britské Kolumbii vlastně ani moc nepřemýšlel. Po střední škole sbalí kufry a s cílem hrát ve vlastní kapele mizí do provinční metropole. Už v roce 2000 o sobě dává vědět prostřednictvím projektu Atlas Strategic, který před svým rozpadem o dva roky později stihne vydat jedinou desku Rapture, Ye Minions! (Global Symphonic).


Po přestěhování do Montrealu spoluzakládá s multiinstrumentalistou Spencerem Krugem legendární indie rockovou formaci Wolf Parade, která má až do ohlášené tvůrčí přestávky v roce 2010 (letos na jaře naštěstí odvolané) na triku tři dlouhohrající desky (Apologies to the Queen Mary, 2005, At Mount Zoomer, 2008, Expo 86, 2010). Souběžně se svojí drahou polovičkou Alexey Perry rozjíždí projekt Handsome Furs, který stihne vydat u labelu Sub Pop Records tři alba, aby se stejně jako manželství rozpadl. Krach jednoho projektu kompenzoval Dan Boeckner založením jiného, rockový kolektiv Divine Fits, kde mu u mikrofonu sekundoval Britt Daniel (Spoon), se ale s jedinou vydanou deskou A Thing Called Divine Fits (Merge, 2012) ukázal jako jednorázovka bez další budoucnosti.

Už v té době se ale začalo špitat o tom, že si neúnavný muzikant staví novou kapelu, která bude víc vyhovovat jeho hudebnímu naturelu a ve které se nebude muset o frontmanství s nikým dělit. Premiéru si projekt s názvem Operators, ve kterém Boeckerovi sekunduje makedonská multiinstrumentalistka Devojka a bubeník Sam Brown (Divine Fits, New Bomb Turks), odkroutil na torontské přehlídce Canadian Music Week v květnu 2014 a od té doby ho nepřestávají provázet pochvalné recenze kritiků a nadšené reakce fanoušků. Pětipísňový debut EP 1 z roku 2014 (Last Gang Records), navazující zvukově na Boecknerovy projekty, okořenily analogové linky a tanečně-popové beaty, které stejně úspěšně útočí na uši a srdce posluchačů jako na jejich nohy. Letos vydaná dlouhohrající deska Blue Wave (opět LGR), která jakoby vypadla z raných 80. let, nastoupenou cestu precizuje a ukazuje, že živě hraný sugestivní synth-pop v podání Operators patří k tomu nejlepšímu, co současná new-wave scéna nabízí. V rámci svého evropského turné to Boecknerův kolektiv rozbalí ve smíchovské fabrice už v pátek 7. října od 20:30.

Info

Bohemian Like You:
Operators (ca)
7. 10. 2016 21:30
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/296797233999896
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

June Cocó vyráží na české mini turné

redakce 20.02.2020

Písničkářka June Cocó na několik měsíců opustila svou kapelu a vydala se na sólovou dráhu. Miniturné zahájí v Jazzdocku.

Vesmírná elektronika Coma pohltí MeetFactory

redakce 20.02.2020

Do svého arzenálu přidali Coma nově syntezátory a staré bicí, čímž spojují digitální a analogový vesmír.

Nitzer Ebb se vrací do města

redakce 19.02.2020

Jejich zásadní úlohu v dějinách elektronické hudby stvrdili prohlášeními, spoluprací nebo remixy přední osobnosti elektronické scény napříč žánry.

SoundCzech ohlašuje výzvy na rok 2020

redakce 18.02.2020

Proexportní kancelář SoundCzech vyhlašuje výzvy na rok 2020. Přihlášky jsou otevřeny pro hudebníky, pořadatele hudebních akcí a další hudební profesionály.

Holy Fuck a The Dead Daisies míří do Prahy

redakce 18.02.2020

Kanadský kvartet Holy Fuck si libuje ve výlučnosti na hudební scéně, The Dead Daisies se vrací do Lucerna Music Baru.

The Golden Filter poprvé v Praze

redakce 18.02.2020

Jejich cesta prošla skrz jemné popové melodie a synthpopové taneční pasáže v lyrický experiment plný rovných beatů.

Znovuzrození DIIV se ukážou v MeetFactory

redakce 18.02.2020

Shoegazem říznutý dream pop si rychle podmanil indie publikum i hudební publicisty.

Haiku Garden i Bob Wayne v Kaštanu

redakce 17.02.2020

Do Prahy se vrátí lublanští Haiku Garden, a spolu s pražskými Palindromes zazvoní kytarami v břevnovském Kaštanu.

Pushteek Fest podruhé a s několika speciálními hosty

redakce 17.02.2020

Decultivate doprovází Baptists na všech třech zastávkách po Evropě a tentokrát musí drtit molekuly, aby překonali zabijácký set z minulého roku.

Vole s Bahratal na minitour

redakce 16.02.2020

Vole se velice rádi dělí o podíl na všeobecném halasu (čti mayhemu), na minitour je doprovodí nejen labelem spříznění Bahratal.