Zprávy / Pozvánky

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

Synthpopoví Operators přivezou svůj debut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.09.2016

Naléhavý hlas Dana Boecknera, charakteristický pro nahrávky (čerstvě se obnovivší) Wolf Parade, (jednorázové) Divine Fits nebo (už zaniklé) Handsome Furs vévodí i jeho nové kapele Operators. Ta na jaře vydala parádní debut Blue Wave, který produkoval Graham Walsh z Holy Fuck a sklízí zaslouženě oslavné recenze za osvěživé současné new-wave. Na podzim se Operators ve složení Dan Boeckner (kytara, zpěv), Devojka (synths), Dustin Hawthorne (baskytara) a Sam Brown (bicí) vrací na starý kontinent, aby v pátek 7. října rozbalili svojí paranoiou nasáklou show v továrně.

Kanadský kytarista, zpěvák a skladatel Dan Boeckner patří k lidem, pro které je muzika vším. Těžko říct, co dělá, když právě nehraje, neskládá nebo nesedí ve studiu. Nejspíš nic. Jeho bezmála dvě dekády trvající kariéra ale jasně ukazuje, že na nějaké zírání do zdi nemá kdy. O nějaké "seriózní" kariéře dnes osmatřicetiletý rodák ze zapadlého městečka v Britské Kolumbii vlastně ani moc nepřemýšlel. Po střední škole sbalí kufry a s cílem hrát ve vlastní kapele mizí do provinční metropole. Už v roce 2000 o sobě dává vědět prostřednictvím projektu Atlas Strategic, který před svým rozpadem o dva roky později stihne vydat jedinou desku Rapture, Ye Minions! (Global Symphonic).


Po přestěhování do Montrealu spoluzakládá s multiinstrumentalistou Spencerem Krugem legendární indie rockovou formaci Wolf Parade, která má až do ohlášené tvůrčí přestávky v roce 2010 (letos na jaře naštěstí odvolané) na triku tři dlouhohrající desky (Apologies to the Queen Mary, 2005, At Mount Zoomer, 2008, Expo 86, 2010). Souběžně se svojí drahou polovičkou Alexey Perry rozjíždí projekt Handsome Furs, který stihne vydat u labelu Sub Pop Records tři alba, aby se stejně jako manželství rozpadl. Krach jednoho projektu kompenzoval Dan Boeckner založením jiného, rockový kolektiv Divine Fits, kde mu u mikrofonu sekundoval Britt Daniel (Spoon), se ale s jedinou vydanou deskou A Thing Called Divine Fits (Merge, 2012) ukázal jako jednorázovka bez další budoucnosti.

Už v té době se ale začalo špitat o tom, že si neúnavný muzikant staví novou kapelu, která bude víc vyhovovat jeho hudebnímu naturelu a ve které se nebude muset o frontmanství s nikým dělit. Premiéru si projekt s názvem Operators, ve kterém Boeckerovi sekunduje makedonská multiinstrumentalistka Devojka a bubeník Sam Brown (Divine Fits, New Bomb Turks), odkroutil na torontské přehlídce Canadian Music Week v květnu 2014 a od té doby ho nepřestávají provázet pochvalné recenze kritiků a nadšené reakce fanoušků. Pětipísňový debut EP 1 z roku 2014 (Last Gang Records), navazující zvukově na Boecknerovy projekty, okořenily analogové linky a tanečně-popové beaty, které stejně úspěšně útočí na uši a srdce posluchačů jako na jejich nohy. Letos vydaná dlouhohrající deska Blue Wave (opět LGR), která jakoby vypadla z raných 80. let, nastoupenou cestu precizuje a ukazuje, že živě hraný sugestivní synth-pop v podání Operators patří k tomu nejlepšímu, co současná new-wave scéna nabízí. V rámci svého evropského turné to Boecknerův kolektiv rozbalí ve smíchovské fabrice už v pátek 7. října od 20:30.

Info

Bohemian Like You:
Operators (ca)
7. 10. 2016 21:30
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/296797233999896
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarína Máliková po troch rokoch vydáva nový album

redakce 15.11.2019

Autorka prekračuje hranice žánru world music a posúva sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku a práce s vlastným hlasom.

Promoe s novou deskou ve Futuru

redakce 15.11.2019

Rekordman v počtu koncertů v Čechách z řad zahraničních rapperů? Promoe přijíždí do pražského Futurum Music Baru.

Kapela 10 000 Russos se vrací do Prahy se třetím albem

redakce 15.11.2019

Jestli zařadíte 10 000 Russos mezi drone rock, krautrock nebo ostrý shoegaze je vlastně jedno, klíčové je zažít je naživo.

Elpida a Václav Havelka chystají narozeninové turné

redakce 14.11.2019

Deset let vystupují po boku Václava Havelky z Please the Trees a na rok 2020 společně chystají narozeninové turné.

Severská elektronická smršť v MeetFactory

redakce 14.11.2019

Smršť představující současnou elektronickou scénu dorazí ze severu do smíchovské továrny.

Velebné muzikantství Flook

redakce 12.11.2019

Instrumentální mistrovství čtyř hráčů a vynalézavá, brilantní schopnost reagovat na sebe navzájem.

Tom Holliston zahraje v Kaštanu

redakce 12.11.2019

Jeho písničky jsou udivující neokázalostí a prostotou, takže napoprvé posluchači ani “nedocvakne”, jak originální a pečlivě dynamicky vystavěné jsou.

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.