Zprávy / Festivalové

Sýpka Za Škodovkou dokořán

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2022

Série uměleckých a kulturních intervencí pod názvem Sýpka 2022 opět otevře veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové.

Od čtvrtka do neděle (22. až 25. září) nabídne autorské projekce, koncerty, výstavy, instalace a umělecké intervence, filmový program, performance, výtvarné dílny, ale také diskuzní panely nad různými tématy. Mimo jiné nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici. V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které ve spolupráci s pořádajícím Menu připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Ve čtvrtek je připravena projekce posmrtně dokončeného filmu islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona. Last and First Men je originální audiovizuální hypnotickou sci-fi básní, ve které se reálné brutalistní betonové ornamenty mění ve zneklidňující objekty z daleké budoucnosti. Představí se i experimentálními rapovými beaty a samply oplývající hyperfolkové duo mezi patry klid a polské trio Rozwód. Ti repetitivnost taneční hudby skvěle spojují s naléhavostí hlučných hudebních ploch a improvizací. Hudebně oscilují od špinavé zvukové atmosféry k primitivní energii garážového rocku.


Páteční program proběhne pod kurátorským dohledem festivalu Trať, který spojuje zájem o současné mladé umění a opomíjenou chátrající nádražní architekturu. Mimo výtvarný program zahrnující současné tvůrce a jejich výtvarné instalace či performance mj. Lily Tesla, Ester Kudláčkové, Tomáše Matějky, Doroty Václavíkové či Lucie Francová nabídne atraktivní výběr ze současné elektronické a experimentální scény. Vystoupení pražské producenty Ursuly Sereghy doprovodí svou videoprojekcí vizuální umělkyně Keya Singh.

intensää je audiovizuální projekt Martina Režného a Adam Kořistky, který současně v herním prostředí generuje z hudebních podnětů obraz. Živou kresbou se zapojuje Renata Václavíková a to celé snímá bezpečnostními kamerami a zpět skrz analogový mix posílá Jiří Volejník. Tišek Ruška je ostravský básník, skladatel a performer, student Institute of Sonology v Haagu, hudebně se pohybuje mezi hypnotickými plochami a freneticky tepajícími industriálními zvukovými masami. Jakub Mynář je webový programátor, student Ateliéru performance FaVU VUT a hudební producent Jim Krutor. Inspirován formátem píšťalových varhan, vypráví ve svých živě hraných kompozicích příběhy bez vítězů a poražených.

Mor Wen, jenž je součástí proměnlivého kolaborativního seskupení Glory Affairs, které kombinuje různé formy audiovizuální tvorby, se bude bude bude prezentovat živým setem. Představí se také jeden ze zakladatelů labelu Gin & Platonic Martin Stündl aka rgreat s ostravsko-brněnským producentem a dj strachkvasem ve společném djsetu.

Ze sobotního programu, pod patronací pořadajícího Menu a spolku OFFcity, lze mimo architektonické přednášky, diskuze a komentované prohlídky objektu vyzvednout také projekci pásma krátkometrážních filmů Dne architektury a především performance Michala Kindernaye. Multikanálovou zvukovou skladbu doplňuje vizuální kompozici oživující vodní element v jeho rozmanitých podobách. Živá performance evokuje alchymistické pokusy či pohanské rituály, ale také mikroskopická pozorování přírodních procesů, a upozorňuje na význam tohoto základního životodárného elementu.

Domácí porcí experimentálního rapu a elektroniky připraví Macbeth Uzurpátor, ale hudebnímu programu tohoto dne jasně dominuje rapové duo lobbyboy&saab900turbo. Hudební projekt Eriky Velické a Kateřiny Konvalinové produkuje svižné tracky s osobitou flow, ráznou kadencí a především texty co se netočí kolem klišé dolarů v kapse, zlata v ústech či ega na kapotě. Výpověď generace Y~Z o lásce, touze, smutku a životě vůbec nebourá žánrový rámec, což jasně dokládá aktuální EP Macocha, které vzniklo ve spolupráci s hudebním producentem Císařpancířem.

Info

Sýpka 2022
22.–⁠25. 9. 2022
Hradecká sýpka, Hradec Králové
Fb událost

foto © se svolením festivalu Sýpka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace