Zprávy / Nové desky

Temná proměna Vellocet Roll

Temná proměna Vellocet Roll

redakce | Zprávy / Nové desky | 20.07.2021

Necelé dva týdny po uvedení singlu Wanderers of the Dark oznamuje pražská skupina Vellocet Roll nové album. Intenzivně psychedelická kolekce A Land Ridden by Darkness vychází 20. srpna u labelu Full Moon Forum, již nyní je možné ji objednat v předprodeji.

Od začátku roku 2019, kdy vyšel debut A Man Asleep, se toho u Vellocet Roll změnilo poměrně hodně. Krátce po vydání alba skupinu posílil saxofonista Ondřej Pěkný, od loňského roku pětici příležitostně doplňuje ještě kytarista Jakub Šponer (jinak Market). Skupina se posunula i stylově, jejich zvuk obohatil zejména Pěkného saxofon, Vellocet Roll svůj psychedelický arsenál kromě úsečných postpunkových rytmů rozšířili také o tajuplné freejazzové pasáže. Skupina vystupuje z postpunkového schématu odvážně a sebevědomě, první náznaky byly vidět již na loňském koncertním EP Early June Sketches. Devítiskladbová kolekce A Land Ridden by Darkness proměnu skupiny dokonává.

Album uvedl 9. července dvouskladbový singl Wanderers of the Dark, na kterém údernou titulní skladbu doplnila ambientně-industriální koláž The Night Is Silent Fragrant Oil Layer. A Land Ridden by Darkness také osciluje mezi údernými hity (Weird Mass nebo Velvet Wings) a zadumanými, jazzově rozmáchlými plochami. Zvuk Vellocet Roll ovšem nestřídá pouze dvě pevné polohy, jednotlivé skladby se prolínají a navazují na sebe, frontman skupiny František Převorovský k tomu dodává: "Myslím, že se nám do hloubi alba podařilo ukrýt jistou formu spirituality, během prací na něm se tam zformovala vlastně sama od sebe."

Na nahrávce, kterou mixoval Dominik Gajarský, se objevují také Kristina Procházková, Štefan Cima nebo Zuzana Sagitariová (Plusminusnula). Vinylový master má na svědomí Amak Golden ze studia Golden Hive, cover foto Tomáš Novotný jr., artwork a layout obalu vytvořil František Převorovský. Album bude pokřtěno ve společnosti spřátelených Plusminusnula 22. září v prostoru Planety Za v Praze a 30. září v brněnském Kabinetu Múz.

Album Vellocet Roll - A Land Ridden by Darkness vychází 20. srpna 2021 u labelu Full Moon Forum na LP a digitálně. Stokusová předprodejní edice bude k dispozici na barevném vinylu ve vzoru Electric Blue, bude číslována a signována kapelou. V CD verzi obdrží album předplatitelé Full Moonu #125.

Vellocet Roll - A Land Ridden by Darkness
1.Blessed
2.Weird Mass
3.Formosa
4.Wanderers of the Dark
5.Town & Country '92
6.Velvet Wings
7.Maidens' Castles
8.Her Golden Angle
9.Blindness

Info

Vellocet Roll
FB profil
Bandcamp

Křty alba:
29.9. 2021 Planeta Za + Plusminusnula a Theremin DJ’s
FB událost

30.9. 2021 Kabinet Múz + Plusminusnula a Obligatne
FB událost

Foto © Tomáš Novotný

Album A Land Ridden by Darkness vychází v rámci projektu Full Moon Forum, který v roce 2021 podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kampak?! Ptá se Ctib na svém sólovém albu

redakce 03.08.2021

Pokud by existoval žánr disco punk, Ctib by byl pravděpodobně jeho vlajkovou lodí.

Bare Escape na nové desce

redakce 29.07.2021

Tvůrčí energii kapely Bare Escape přetavenou do devíti skladeb nyní na vinylu vydá brněnské vydavatelství Kabinet Records.

La Banda de Contenedor mají fiestu

redakce 27.07.2021

Podobně, jako recykluje starý šrot na hudební nástroje, přistupuje i k žánrům: od popu přes elektronickou hudbu k psychedelii, od éterických vokálů k rapovým deklamacím.

Lenka Zbořilová (Billow) vydává u Z Tapes sólovku jako Ivy Z

redakce 23.07.2021

Debutovou desku s názvem Under a Red Moon, pt. 1 & pt. 2 vydává u slovenského labelu Z Tapes.

Iva Bittová Pro radost

redakce 23.07.2021

Iva Bittová přijala pozvání Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou na vytvoření speciálního koncertu v rámci zmenšené verze festivalu v roce 2020.

Badfocus vydává soundtrack k filmu Laterny magiky

redakce 23.07.2021

Badfocus poprvé získal příležitost propojit své lyrické a atmosférické hudební vyjádření s obrazem.

Marcel Gidote’s Holy Crab debutují

redakce 21.07.2021

Novou osmitrackovou desku Marcel Gidote’s Holy Crab nahráli na chalupě, kde pravidelně nacházeli patřičný klid a navlhlou atmosféru.

Jonny Richter and the Hog Ranch debutuje

redakce 11.07.2021

Oficiální debut Jonnyho Richtera s nadhledem, ale i opravdovostí vyvádí za hranice komfortní zóny českého písničkářství.

Emil de Waal pluje na vlnách Vente

Barka Fabiánová 05.07.2021

Čtveřice muzikantů kolem bubeníka Emila de Waala zve na albu Vente na nostalgickou hudební plavbu.

Weltschmerzen vydáva album Kolektívu Ruiny

redakce 01.07.2021

Poslucháčom odhaľuje Silo krajinu freejazzových rytmov a kvílenia, zvukovo bohatých - aj keď minimalistických - komprovizácií na popredí spevu hmyzu a vtákov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace