Zprávy / Pozvánky

Temnota Avishaie Cohena

Temnota Avishaie Cohena

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 03.04.2015

Agentura Jazz Meets World seznámila Avishaie Cohena s českým publikem roku 2004, od té doby uspořádala desítku koncertů v Praze i další vystoupení v Brně, Bratislavě, Hradci Králové, Poznani a Krakově.

Dubnový koncert bude výjimečný nejen premiérovým tuzemským představením nového tria a desky From Darkness, ale půjde o vystoupení bezmála narozeninové - 20. dubna totiž oslaví Cohen pětačtyřicáté narozeniny. Během dvou desítek let na scéně, si izraelský hudebník vydobyl pevné místo v žebříčku nejlepších světových basistů. Geniální hráč i skladatel překvapuje a okouzluje hudební veřejnost žánrovou pestrostí každé nové desky. Kolem jazzového základu ovíjí smyčky rocku, popu, latiny, arabské, sefardské i afro-kubánské muziky.


Avishai začal hrát sice jako dítě na klavír, když ale uslyšel legendárního basáka Jaca Pastoria, klavír dostal vale a prim začala hrát baskytara. Po vojně objevil kontrabas a dva roky poté, ve svých dvaadvaceti letech, si sbalil kufry na cestu do New Yorku. Vystupoval v parcích, na ulici i v metru, studoval na hudební akademii Mannes College, po několika letech byl přizván k hraní v triu pianisty Danila Peréze.

Z kodrcání se po malých klubech ho vytáhnul telefonát Chicka Corey, se kterým mu na stole přistála i smlouva na nahrání první desky Adama. Navíc se roku 1996 stal zakládajícím členem Coreova sextetu Origin. Po šesti letech pod Coreovými křídly se osamostatnil a založil vlastní label Razdaz Recordz, pod jehož značkou vzniklo album Lyla. Po nahrávce At home (2004) se vrátil nazpět do Izraele, kde vyšlo kosmopolitní Continuo (2006) a živák z newyorského klubu Blue Note, *As Is *(2007).

Cohen začal vystupovat ve trojici spolu s pianistou Shaiem Maestrem a bubeníkem Markem Guilianou, se kterým začínal v rockové kapele Gadu, trojice natočila vynikající desku Gently Disturbed.

Neúnavný vyhledávač mladých talentů působil nějaký čas jako umělecký ředitel letního jazzového festivalu Red Sea. Jedním z nejeklektičtějších kusů v Cohenově diskografii je bezesporu Aurora, která přitáhla k žánru i zaryté jazzové odpůrce. Cohen spolupracoval s nejlepšími muzikanty této doby - Bobbym McFerrinem, Herbiem Hancockem, Wyntonem Marsalisem či popovou zpěvačkou Aliciou Keys, je také zakladatelem mezinárodního projektu The International Vamp Band.

Cohen spolu se smyčcovým ansámblem uchvátil vloni na podzim Prahue albem Almah, o měsíc později vydal kompilaci All original, na kterou vybral to nejlepší z mladé jazzové izraelské scény – včetně nahrávek jeho spoluhráčů Nitaie Hershkovitse či Ofriho Nehemyi.


Po smyčcové velkoleposti Almah, se izraelský basista vrátil ke komornějšímu triu nahrávkou From Darkness. Současné obsazení je pravděpodobně nejsilnější a nejsofistikovanější Cohenovou sestavou, čehož si je, jak se zdá, dobře vědom i sám frontman. Hershkovits a bubeník Daniel Dor dostali na From Darkness velký prostor k předvedení své bravury. Jako vždy se střídají plochy lyrické, jazzové, klasické i latino, jasně se propojují Cohenovy přiznané vášně – obdiv k Bachovi i taneční nadšení, a především otcovská láska. Dceři Almě vzdává hold nejen minulé, ale i současné desce ve skladbách Ballad for an Unborn a Almah Sleeping. Silná vyznání otcovské lásky jsou z celé desky nejkrásnější i nejdojemnější, návštěvníci pražského koncertu v Rudolfinu se ostatně budou moci přesvědčit sami. Mistr kontrabasu se vrací.

Info

Avishai Cohen Trio (isr)
27. 4. 2014, Rudolfinum, Praha
vstupenky na http://www.jmw.cz/eshop.php?akce=kondetail&id=520
Facebook událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sophia v Underdogs!

redakce 10.07.2020

Jen málo muzikantů má štěstí na takový „život po životě,“ jako Robin Proper-Sheppard.

Koncert pro Sedmičku s New|Old, Krang a Burning Steps

redakce 10.07.2020

Provozní klubu se rozhodli, že ve spolupráci s českými kapelami, spřízněnými s Klubem 007, uspořádají do konce roku 2020 víkendové koncerty.

Explicit opakuje zrušený březnový line up a dává šanci méně známým DJs

redakce 09.07.2020

Explicit sound se po dlouhé době představí v samostatných setech jako Dj De, Vinfield a Krabs, který má před sebou zároveň svoji první live show.

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.