Zprávy / Pozvánky

Temnota Avishaie Cohena

Temnota Avishaie Cohena

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 03.04.2015

Agentura Jazz Meets World seznámila Avishaie Cohena s českým publikem roku 2004, od té doby uspořádala desítku koncertů v Praze i další vystoupení v Brně, Bratislavě, Hradci Králové, Poznani a Krakově.

Dubnový koncert bude výjimečný nejen premiérovým tuzemským představením nového tria a desky From Darkness, ale půjde o vystoupení bezmála narozeninové - 20. dubna totiž oslaví Cohen pětačtyřicáté narozeniny. Během dvou desítek let na scéně, si izraelský hudebník vydobyl pevné místo v žebříčku nejlepších světových basistů. Geniální hráč i skladatel překvapuje a okouzluje hudební veřejnost žánrovou pestrostí každé nové desky. Kolem jazzového základu ovíjí smyčky rocku, popu, latiny, arabské, sefardské i afro-kubánské muziky.


Avishai začal hrát sice jako dítě na klavír, když ale uslyšel legendárního basáka Jaca Pastoria, klavír dostal vale a prim začala hrát baskytara. Po vojně objevil kontrabas a dva roky poté, ve svých dvaadvaceti letech, si sbalil kufry na cestu do New Yorku. Vystupoval v parcích, na ulici i v metru, studoval na hudební akademii Mannes College, po několika letech byl přizván k hraní v triu pianisty Danila Peréze.

Z kodrcání se po malých klubech ho vytáhnul telefonát Chicka Corey, se kterým mu na stole přistála i smlouva na nahrání první desky Adama. Navíc se roku 1996 stal zakládajícím členem Coreova sextetu Origin. Po šesti letech pod Coreovými křídly se osamostatnil a založil vlastní label Razdaz Recordz, pod jehož značkou vzniklo album Lyla. Po nahrávce At home (2004) se vrátil nazpět do Izraele, kde vyšlo kosmopolitní Continuo (2006) a živák z newyorského klubu Blue Note, *As Is *(2007).

Cohen začal vystupovat ve trojici spolu s pianistou Shaiem Maestrem a bubeníkem Markem Guilianou, se kterým začínal v rockové kapele Gadu, trojice natočila vynikající desku Gently Disturbed.

Neúnavný vyhledávač mladých talentů působil nějaký čas jako umělecký ředitel letního jazzového festivalu Red Sea. Jedním z nejeklektičtějších kusů v Cohenově diskografii je bezesporu Aurora, která přitáhla k žánru i zaryté jazzové odpůrce. Cohen spolupracoval s nejlepšími muzikanty této doby - Bobbym McFerrinem, Herbiem Hancockem, Wyntonem Marsalisem či popovou zpěvačkou Aliciou Keys, je také zakladatelem mezinárodního projektu The International Vamp Band.

Cohen spolu se smyčcovým ansámblem uchvátil vloni na podzim Prahue albem Almah, o měsíc později vydal kompilaci All original, na kterou vybral to nejlepší z mladé jazzové izraelské scény – včetně nahrávek jeho spoluhráčů Nitaie Hershkovitse či Ofriho Nehemyi.


Po smyčcové velkoleposti Almah, se izraelský basista vrátil ke komornějšímu triu nahrávkou From Darkness. Současné obsazení je pravděpodobně nejsilnější a nejsofistikovanější Cohenovou sestavou, čehož si je, jak se zdá, dobře vědom i sám frontman. Hershkovits a bubeník Daniel Dor dostali na From Darkness velký prostor k předvedení své bravury. Jako vždy se střídají plochy lyrické, jazzové, klasické i latino, jasně se propojují Cohenovy přiznané vášně – obdiv k Bachovi i taneční nadšení, a především otcovská láska. Dceři Almě vzdává hold nejen minulé, ale i současné desce ve skladbách Ballad for an Unborn a Almah Sleeping. Silná vyznání otcovské lásky jsou z celé desky nejkrásnější i nejdojemnější, návštěvníci pražského koncertu v Rudolfinu se ostatně budou moci přesvědčit sami. Mistr kontrabasu se vrací.

Info

Avishai Cohen Trio (isr)
27. 4. 2014, Rudolfinum, Praha
vstupenky na http://www.jmw.cz/eshop.php?akce=kondetail&id=520
Facebook událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Devil & The Universe a Lamia Vox v Underdogs'

redakce 02.02.2023

Originální mix soundtrackového zvuku, řádně nakopnutého valivými beaty a samply, kozlové tentokrát okořenili tribálními motivy a ozvuky krautrocku.

Sun Kil Moon v Bratislave

redakce 02.02.2023

Program sa skladá z prierezu z rôznych materiálov, ktoré vznikli medzi rokmi 2003 až po súčasnosť.

Billy F. Gibbons (ZZ Top) sólově, tedy s kapelou

redakce 02.02.2023

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století, v posledních letech se vedle toho věnuje sólové kariéře.

Björk oznámila turné Cornucopia, vystoupí i v Praze

redakce 01.02.2023

Björk oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.

Rolo Tomassi s Holy Fawn a Heriot v Underdogs'

redakce 01.02.2023

Svěží mix, kde se potkává mathcore, dream pop a experimentální (post-)rock.

Koncertní nabídka P&J Music se rozšiřuje

redakce 01.02.2023

Achinoam Nini, profesně známá také jako Noa, je izraelská zpěvačka, skladatelka, perkusistka, působící na mezinárodní scéně.

A Place to Bury Strangers ve Futurum Music Baru

redakce 31.01.2023

Již dvě desetiletí kombinací postpunku, noise rocku, shoegaze, psychedelie a avantgardní hudby.

Post-punk & syntezátory v Eternii

redakce 31.01.2023

Halfsilks přináší velmi osobní, chytlavý zvuk, který je v podstatě všechno a nic z toho.

Dylan Moran v Praze s novou show We Got This

redakce 31.01.2023

Čeští diváci ho dobře znají hlavně z kultovního seriálu Black Books.

Punctum slibuje pestrý únor

redakce 30.01.2023

Bratrské duo Sturle Dagsland, které vystoupí v režii Jednoty, dokáže být střídavě něžné, divné a naprosto zběsilé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace